Başkan Yıldırımkaya: "İŞKUR’dan personel alamıyoruz''

Başkan Yıldırımkaya: "İŞKUR’dan personel alamıyoruz''

​​​​​​​Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya yerel seçimlerden bu yana geçen 8 aylık süreçteki gelişmeleri değerlendirdi.

A+A-

AYŞE AKTAŞ- 31 Mart yerel seçimlerinden sonra görevine devam eden Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya, tasarruf tedbirleri ve Sultanhisar Belediyesi olarak yapacak oldukları projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

‘DIŞARDA YAĞMUR YAĞIYOR, BİZE BİR DAMLA SU VERİLMİYOR’
Göreve başladıktan sonra gerek 2014 gerekse 2019 seçimlerinden sonra personel istihdamı konusunda kimseyi işten çıkarmaya kıyamadıklarını söyleyen Yıldırımkaya, 2019 seçimlerinden sonrada aynı mantıkla yollarına devam ettiklerini ifade etti. Ülkenin ekonomik durumunun her geçen gün daha da kötüye gittiği günlerde belediyelerinin durumunun da çok kötü olduğunu ifade eden Yıldırımkaya, “Ülkenin durumu ekonomi olarak çok kötü durumda. Belediyenin durumu da çok kötü ancak biz İŞKUR gibi bir kurumdan maalesef CHP’li bir belediye olduğumuz için yardım alamıyoruz. Bozdoğan Belediyesi 90 kişi çıkarabiliyor, İŞKUR’dan bir o kadar işçi alıyor. Kuyucak Belediyesi 85 işçi çıkardı. Onun karşılığında İŞKUR’dan personel aldılar. Hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız, hepimiz bu ülkenin belediye başkanlarıyız. Siyaset güderekten tek bize personel verilmiyor. İŞKUR’dan personel alamıyoruz. Tamamen hükümetin yanında olmadığımız için oluyor bu. Bize yardım yapılmıyor. Hükümetimiz oraya 90 tane veriyorsa bize de 30 tane vermeli. Tabiri caizse dışarıda yağmur yağıyor, burada bize bir damla su verilmiyor. Böyle sıkıntılı bir süreçteyiz ”diye konuştu.

‘ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYORUZ’
Yıldırımkaya, Büyükşehir yasalarından dolayı gelirleri anlamında büyük daralmalar olduğunu, sadece kendi ilçeleri değil tüm ilçelerin belediye başkanlarının zor durumda olduğunu dile getirirerek “Hükümet yetkililerinden, Sayın Cumhurbaşkanımızdan eski bir belediyeci olması sebebiyle ki ilk siyasete atıldığında ve belediye başkanı adayı olduğunda, daha sonra AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla 2002’de yola çıkıp Atça’ya uğradığında bizim sorunlarımızı bilmesi noktasında çok yardımcı olacağını ve bu konuda yardımcı olmalarını arz etmiştik kendilerine. Ama 17-18 yıldır gelinen noktada maalesef üvey evlat muamelesi görüyoruz. Proje üretemiyoruz. Proje üretsek kaynak bulamıyoruz. Tamamen tasarrufa dayalı çalışmalar yapıyoruz” dedi.

‘MAALESEF OLABİLECEK NE KADAR İŞİMİZ VARSA SİYASİ ANLAMDA KISKACA ALINIYOR’
Sultanhisar Belediyesi olarak gerek sigorta gerekse maliyeye borçlarının olduğunu söyleyen Yıldırımkaya, “Sigortaya borcumuz var, maliyeye borcumuz var, piyasaya ve bankaya borçlarımız var. Yaklaşık 15 milyon lira borçla devir almıştık belediyeyi ve bu borç aynen devam ediyor. Düşünün 2014’te 8 milyon bütçesi olan bir belediyenin 15 milyon lira borcu var ve o bütçelerle 2 milyon gibi bir yatırım şansınız var. 7 yıl boyunca hiç yatırım yapmazsınız ancak o zaman borcu kapatabilirsiniz. Biz buraya oturmaya gelmedik. Mutlaka bir hizmet vermemiz lazım. Yaklaşık 4 milyon liraya bir arazi satımlarımız oldu. O bir parça bizi rahatlattı yoksa hiçbir iş yapmayacaktık. Dolasıyla bu personel noktasında adam çıkarmak çok kolay. Yerlerimize maliye tarafından kamu haciz konuluyor. Burada şöyle bir sıkıntı var; bizim binin üzerinde yerimiz var. Borcumuz 5 milyon lira. Bin tane malımızın üzerine ipotek konuluyor. Bence burada bir komisyon oluşturarak bizim göstereceğimiz mallarımızın üzerinde 3 ya da 5 tanesine konsa ipotek diğer yerler boşa çıktığında satma şansımız olur hem de oradan gelecek olan parayla belki maliyeye olan borçlarımızın ödemesini yapabiliriz. Görüyoruz orda da bir siyaset kurulmaya çalışılıyor. Maalesef olabilecek ne işimiz varsa böyle bir kıskaca alınmış vaziyette bu sistem böyle gitmemeli” dedi.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.