Başvurular 1 Şubat’ta sona erecek 

Başvurular 1 Şubat’ta sona erecek 

SGK Aydın İl Müdürlüğü, vatandaşlara önemli avantajlar sağlayacak olan 7256 sayılı kanun için son başvuru tarihinin 1 Şubat olduğunu açıkladı. 

A+A-

Aydın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, yapılandırma konusunda vatandaşları uyardı.  Yapılan açıklamada önemli avantajlar sağlayacak olan 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında başvuruların 1 Şubat Pazartesi günü sona ereceği kaydedildi. Kanunun içeriğinin de belirtildiği açıklamada, “Bu Kanun kapsamında 2020 yılı ağustos ayı ve öncesi dönemlere ait olan; sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, 4/b sigortalılarının primleri ve daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak kurum alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklar, iş kazası, meslek hastalığı, malullük durumlarından kaynaklı rücu alacakları, idari para cezaları ve fark işçilik tutarları yapılandırma kapsamında peşin ya da taksitler halinde ödenebiliyor” denildi. 

Yapılandırmada anapara borçlarının gecikme cezası ve gecikme zammının tamamının silindiğini vurgulanan açıklamada, bunun yerine ise tahakkuk edecek Yİ-ÜFE (yurt içi üretici fiyatları endeksi değişim oranı) baz alınarak yeniden yapılandırıldığı kaydedildi. Borçların İlk taksit ödeme süresi sonu olan 31 Mart’a kadar peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90'ının silindiği belirtilen açıklamada, “İkinci taksit ödeme süresi olan 30.04.2021 tarihine kadar ödenmesi halinde ise YİÜFE tutarının yüzde 50'si siliniyor. İdari para cezalarında ise anapara borcunun yüzde 50'si silinerek kalan borcu ise Yİ-ÜFE ile güncelliyoruz. Yapılandırılan borçlar ikişer aylık dönemler halinde 6, 9, 12 veya 18 taksitle ödenebiliyor” ifadeleri kullanıldı. Yapılandırma için 1 Şubat’a kadar e-Sigorta , e-Devlet kanalıyla, şahsen veya posta yoluyla ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapılabileceği bilgisi de verildi. 


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.