AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayram gelmiş neyime 

A+A-

Bugün Kurban Bayramı’nın arifesi; yarın bayram. Her bayram büyük küçük eski bayramları arar olduk. Öyle ki her yıl bir önceki bayramı bile arayacak duruma geldi. Bizler mi değişiyoruz, yoksa bayramlar mı eski bayramlar değil.
Şimdi kaç evde kurbanlıklar alınmış, süslenmiş bayram gününü beklemektedir. Eskiden her evin avlusunda bir kurbanlık olur, onların tüylerine boyalarla süslemeler yapılır bayrama hazırlanırlardı. Şimdilerde çok kaçlı yaşam biçimine geçti geçeli bir çok kurban kesen bayram sabahı namaz sonrası hayvan pazarına gidip kurbanlığını alıyor ve orada kestirip geliyor. Çoluk çocuk kurbanı kesildikten sonra et olarak görüyor. O nedenle olsa gerek ki, bir çok yeni neslin evinde kurbanlık kesilip derin dondurucuya konuyor, bir iki konu komşuya verildikten sonra.
Ekonomik krizler de kurban bayramının tadını kaçırıyor. Bugün bir koç almak öyle asgari ücretle çalışan bir ailenin altından kalkabileceği rakamlarda değil. İki maaşla ev kirası, elektrik, su ve doğal gaz derken zar zor yaşamlarını sürdüren asgari ücretliler bir de kurbanlık almaya kalktıklarında bütçeleri iyiden iyiye deliniyor.
Bu bayramda da eski bayramları arar olmuşuz. Gelecek bayramda hak ne gösterir bakacağız. Ben bayram gelmişken iki türkünün sözleri ile sizlere veda etmek isterim. Şimdiden iyi bayramlar.

“Bayram gelmiş neyime
Anam anam garibem
Kan damlar yüreğime
Anam anam garibem

Yaralarım sızlıyor
Anam anam garibem
Doktor benim neyime
Anam anam garibem

Geceler yarim oldu
Anam anam garibem
Ağlamak karım oldu
Anam anam garibem

Her dertten yıkılmazdım
Anam anam garibem
Sebebim zalim oldu
Anam anam garibem”

BUGÜN BAYRAM GÜNÜ DERLER

“Bugün Bayram Günü Derler Alem Eğlenir 
Sen Bizim Yaylaya Gel Başın İçin 
Dertliler Oturmuş Derdin Söyleşir 
Etme İntizarı Gül Başın İçin 

Hayran Oldum Bakakaldım Yüzüne
Sürme Değil Rastık Çekmiş Gözüne
Hıçkırarak Başım Koysam Dizine 
Saçım Okşa Gönlüm Al Başın İçin”

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar