İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 9 günlük Kurban Bayramı süresince 7 bin 216 trafik kazası meydana geldiğini, bu kazalarda 72 kişinin öldüğünü, 12 bin 274 kişinin yaralandığını aktardı. 

YERLİKAYA'DAN ÇARPICI ÖRNEK!
Tatilde trafiğe çıkan araç sayısının arttığını, bunun neticesinde trafik kazalarının meydana geldiğini dile getiren Bakan Yerlikaya, emniyet kemeri kullanımının büyük önem taşıdığına değindi. Eskişehir'deki denetim sırasında trafik polisinin Bursa-Antalya seferini yapan otobüste emniyet kemeri uyarısı yaptığını, yolcuların emniyet kemerlerini taktığını ve sonrasında kaza yaşandığını ifade eden Yerlikaya, "O otobüs maalesef bir saat sonra Kütahya'da şarampole yuvarlandı. Ama şükürler olsun ki kazada sadece 5 vatandaşımız hafif şekilde yaralandı. O otobüsteki yolcularımız Nihal polisimizin o uyarısından sonra emniyet kemerlerini takmışlardı" sözlerini kaydetti. 

Aydın'da Haziran Ayında 44.6 Dereceyle Sıcaklık Rekoru Kırıldı! Aydın'da Haziran Ayında 44.6 Dereceyle Sıcaklık Rekoru Kırıldı!

DENETİMLER YOĞUNLAŞTIRILDI
Kurban Bayramı süresince denetimlere ağırlık verdiklerine işaret eden Yerlikaya, 66 bin 92 personelin görev aldığını vurguladı. Bakan Yerlikaya, bu yıl Ramazan Bayramı'nda 11 milyon 236 bin, Kurban Bayramı'nda ise 21 milyon 67 bin aracın otoyolları kullandığına parmak bastı. Yerlikaya, araç hareketliliğinde yüzde 87,5 artış olduğuna dikkat çekti. Denetlenen araçların sayısını açıklayan Yerlikaya, şunları kaydetti: "2023 Kurban Bayramı'nda 1 milyon 939 bin araç denetlendi. 2024 Kurban Bayramı'nda 3 milyon 687 bin 894 araç denetlendi. Ramazan Bayramı'ndaki denetimlerle de biz aynı rakamı yakaladık."

Muhabir: Seval Selvi