ASUMAN DOKUZLU

ASUMAN DOKUZLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

BAZILARINA GÖRE DEMOKRASİNİN ANLAMI

A+A-

Adam yurt dışından gelmiş ‘’Arkadaşım, benim memleketimde demokrasi var, özgürlük var, yurt dışında öylemi ya!’’ diyor. Yurt dışında yaşıyor garibim. Medeniyetin olduğu orta Avrupa’da ama ona yıllarca böyle bir ülkede yaşaması hiçbir şey öğretememiş cehaletini üzerinden atamamış. Demokrasinin, özgürlüğün böyle olduğunu sanıyor. Sonra açıklama yapıyor kendince ‘’Ben memleketimde silah atabiliyorum canım istediğinde ama oralarda ne mümkün. Adamı alıp götürürler’’ adamın demokrasi anlayışına bakar mısınız? Bunların çoğu Kapıkuleye gelene kadar trafik kurallarına sonuna kadar uyuyorlar sonra Türkiye sınırından içeriye girer girmez Allah ne verdiyse kural mural tanımadan ellerinden gelen terbiyesizliği ve kuralsızlığı yapıyorlar. Kendi memleketini ne kadar aşağıladığına bakar mısınız? Adam bunu demokrasi sanıyor. Bilmiyor ki kendi özgürlüğünün bittiği yerde başkasının özgürlüğü başlıyor. Adamlar medeniyetin göbeğinde de yaşasalar cahil yine cahil. Bunları istediğin kadar uyar istediğin kadar anlatmaya çalış medeniyetin bir takım kuralları olduğunu adam anlamamakta ısrar ederek memleketinde yaşayabildiği kuralsızlığı, özgürlük olarak değerlendiriyor ve siz bunlara özgürlüğün bu olmadığını anlatamıyorsunuz. Kendinizi yırtsanız faydası yok bunlara laf anlatabilmek deveyi hendekten geçirmekten zor. 
Bunlara göre özgürlük istedikleri yerde istedikleri zaman silah atmak. Düğünlerde, asker uğurlarken, bir şey kutlarken o sırada kaza kurşunu ile birçok insanın öldüğüne kaç kez şahit olduk. Adam özgürüm, özgürlüğümü yaşıyorum, özgür bir ülkede yaşıyorum diye yapmadığı kepazelik yok! Artık bu özgürlüğün sınırları da yok! İstediği zaman adam yaralayabilir, öldürebilir, özellikle kadınlara şiddet uygulayabilir, öldürebilir. Trafik kurallarını hiçe sayabilir, istediği kadar hız yapabilir. Sokakları kirletebilir, çöp atabilir. Öyle ya! Burası Türkiye. Saygıyı hak etmiyor. Evinde ve sokakta istediği gibi gürültü yapabilir, komşusunu rahatsız edebilir. Komşusu rahatsız olduysa ona bile şiddet uygulayabilir. Ama yurt dışında süt dökmüş kedi gibi oluyorlar. Bunları denetleyen bir kontrol sistemi var mı? Yok! Zaten kendini yetiştirememiş cahil cühela dolu ülke bir de dışarıdan ülkeye sokulan cehalet ordusu. Sokakları tuvalet gibi kullanan, denize mayo yerine iç çamaşırıyla giren, hayatında deniz görmemiş dahası böyle bir kültürü olmayan hatta hiçbir medeni davranışa sahip olmayan, bilmeyen bir sürü işgalci ülkemizde. Gel de bunlara demokrasinin medeniyetin ne olduğunu anlat!
Demokrasiyi sadece kendine özgürlük sahası içinde gören bu cahil güruhla işimiz zor! Bunlara nasıl anlatacağız bilmiyorum ama bunlarla aynı topraklarda yaşamak ve aynı ülkeyi paylaşmak, bana zul geliyor! Ben bunlarla aynı havayı teneffüs etmek istemiyorum. Aklıma bir zamanlar bir mankenin dediği geliyor ‘’BUNLARLA BENİM OYUM AYNI OLAMAZ’’ ne kadar da doğru söylemiş. Adam daha neyin ne olduğunu bilmeden demokrasi konusunda ahkâm kesiyor. Ben bunlardan arındırılmış bir ülkede aklı başında sağduyu sahibi insanlarla yaşamak istiyorum artık! 
ESKİ KALİTELİ GÜNLERİMİZİ KALİTELİ İNSANLARIMIZI ÇOK ÖZLEDİM!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.