Belediye Başkanlarını yakından tanıyalım

Belediye Başkanlarını yakından tanıyalım

Aydın’da seçim sonuçlarının belli olmasının ardından Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığını Özlem Çerçioğlu kazanırken, CHP 8, AK Parti 5, MHP 2 ve İYİ Parti 2 ilçede seçimi kazandı.

A+A-

(ŞERMİN ÇOLAK)  Aydın’ın göreve devam eden ve görevi yeni devralan belediye başkanlarının özgeçmişlerini araştırdık.
Birçoğumuz Aydın’ın 17 ilçesinde görev yapan belediye başkanlarını ‘başkan’ sıfatıyla tanıyoruz. Peki ama bu başkanlar nerede doğdular, hangi okullara gittiler ne işle meşguller? Detaylar haberimizde.

ÖZLEM ÇERÇİOĞLU - AYDIN BÜYÜKEŞHİR BELEDİYE BAŞKANI
Millet İttifakı (CHP) Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu
11 Ağustos 1968’de Aydın Nazilli’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Nazilli’de tamamladı. 1988’de Selçuk Üniversitesi Makine Resim Konstrüksiyon Bölümü'nden mezun oldu. Üniversite öğreniminden sonra yurt dışında başarılı çalışmalara imza atarak adından söz ettirdi. New York’ta Müşteri İlişkileri Müdürü olarak görev yaptı. Özellikle kurduğu sosyal ilişkilerdeki başarısı Türk cemiyetlerinde etkin ve saygın görevlerde bulunmasına vesile oldu. Sanayici olarak da faaliyetlerde bulundu.
Eğitime destek çalışmaları, uyuşturucuyla mücadele, sokak çocuklarını kazanma, Atatürkçü düşüncelere sahip çıkma, nüfus planlaması gibi toplumsal içerikli projelerde görev aldı. 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi 22. dönem CHP Aydın Milletvekili olarak parlamentoya seçildi. Aynı zamanda parlamentoda İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda görev aldı. 22 Temmuz 2007’de 23. dönem CHP Aydın Milletvekili olarak yeniden seçildi. TBMM Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi olarak görev yaptı. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde partisinin ve Aydın’ın ilk kadın belediye başkanı seçildi. Halkın güvenini ve takdirini alarak 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Aydın’ın Büyükşehir olmasıyla Aydın’ın ilk kadın Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Halen CHP’den Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevini sürdürmekte. Evli ve 2 çocuk annesi olan Çerçioğlu'nun bildiği diller arasında İngilizce yer alıyor.

MEHMET FATİH ATAY - EFELER BELEDİYE BAŞKANI
Millet İttifakı (CHP) Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay
11 Şubat 1957'de Aydın Çine'de doğdu. Baba adı Ahmet, anne adı Fatma Melahat. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukat olarak çalıştı. SODEP-SHP-CHP ilçe ve il başkanlıkları görevinde bulundu. Atatürkçü Düşünce Derneği, Ankara Atatürk Liseliler Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Üyesi olan Atay'ın Profesyonel olarak futbol oynuyor. Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurul Delegeliği ve Gençlerbirliği Spor Kulübü Genel Sekreterliği yaptı. Aydınspor 1923 Kulüp başkanlığı yaptı. 20. ve 23. dönemlerde Aydın Milletvekili seçilen Atay, TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevinde bulundu. Atay, evli ve 2 çocuk babası.

KÜRŞAT ENGİN ÖZCAN - NAZİLLİ BELEDİYE BAŞKANI
Millet İttifakı (İYİ Parti) Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan 
1976 yılında Nazilli'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Nazilli'de tamamlayan Özcan, daha sonra Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı. Okulun ardından avukatlık görevine başladı. 2003 yılında MHP ilçe sekreteri olarak siyasete atıldı. 2012'de MHP İlçe Başkanı oldu. 2017'de MHP'den istifa ederek İYİ Parti ilçe başkanı oldu. Özcan, evli ve 2 çocuk babası.

AYTEKİN KAYA - İNCİRLİOVA BELEDİYE BAŞKANI
Millet İttifakı (İYİ Parti) İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya
İncirliova’da 22 Aralık 1967 yılında doğdu. İlkokulu tamamladıktan sonra 1984 yılından bu yana İncirliova’da sarrafçılık ve deve çiftliği ile uğraşmakta. İncirliova Belediyespor Kulübü başkanlığı, İncirliova Deveciler Derneği Başkanlığı, Belediye Meclis Üyeliği ve halen Türkiye Deve Güreşi Federasyon Başkanlığını yürütmekte. CHP İncirliova İlçe Başkanlığı yaptı. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

LEVENT TUNCEL - SÖKE BELEDİYE BAŞKANI
Millet İttifakı (CHP) Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel 
Diş Hekimi. 1960 yılında Aydın’da doğdu, ilkokulu Söke ve Söke'nin beldesi olan Atburgazı'nda okudu, orta öğretiminiyse Aydın'da tamamladı. Lise yıllarımda tanıştığı voleybol sporuna üniversitede de devam etti. Türkiye'nin en iyi ilk üç kulübünden birisi olan Vinylex'e transfer oldu. Üniversite yıllarımda hem kulübü hem de genç milli takımda Avrupa Kupası maçlarında başarıyla temsil etti.
1977-1984 yılları arasında genç milli sporcu olmak ile birlikte Vinylex ve AEG-ETİ Kulüplerinde 1. Voleybol Deplasmanlı Liginde oynadı. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1984 yılında mezun oldu. Askerlik görevinden sonra serbest hekimlik hayatıma ilk adımını 1986 yılında Söke'de iş yerini kurarak başladı. 1987 yılında eşi Şulan Tuncel ile evlendi, 1 çocuk babası.

ZEKİ İNAL - KARACASU BELEDİYE BAŞKANI
Cumhur İttifakı (MHP) Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal
1965’te Manisa'nın Akhisar ilçesine bağlı Hacıahmetler Köyü'nde doğdu. Eğitim hayatının ardından tütün eksperliğine başlayan İnal, 1986 yılında geldiği Karacasu’da bölge sorumluluğu görevine yükseldi. 32 yıldan bu yana ilçede yaşayan İnal, artık kendisini Karacasulu  hissettiğini ifade ederek ikametgahını buraya aldı. 2014 yılındaki yerel seçimlerde belediye meclis üyesi adayı olan İnal, 2015 yılından bu yana MHP İlçe Başkan Yardımcılığına getirildi. Daha sonra İlçe Başkanı olarak bir süre görev yapan İnal, adaylığı sebebiyle bu görevi Murat Uysal'a devretmişti. Öte yandan İnal, seçilmesinin ardından Karacasu'da Cumhuriyet tarihinden bu yana ilk MHP'li Başkan olarak kayda geçti. Eşi Emine İnal’la 35 yıldır mutlu bir evlilik sürdüren Başkan İnal iki çocuk babası.

HİLMİ DÖNMEZ - KARPUZLU BELEDİYE BAŞKANI
Cumhur İttifakı (MHP) Karpuzlu Belediye Başkanı Hilmi Dönmez,

1978 yılında Karpuzlu'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimi burada tamamladı. Niğde Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesini bitirdi. 2009-2014 yıllında Karpuzlu Belediye Başkanlığı yaptı. Evli ve 2 çocuk babası.

UFUK ALTINTAŞ - BOZDOĞAN BELEDİYE BAŞKANI
Cumhur İttifakı (AK Parti) Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş
1969 Yılında Bozdoğan'da dünyaya geldi. Halen Bozdoğan'da kuyumculuk sektörü üzerine çalışmakta. Uludağ Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Ufuk Altıntaş 2004 yılında Milliyetçi Hareket Partisinde Bozdoğan İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. 2019 seçimlerinde AK Parti'den adaylığını koyan Altıntaş, evli ve 4 çocuk babası.

AHMET DENİZ ATABAY - DİDİM BELEDİYE BAŞKANI
Millet İttifakı (CHP) Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay
İstanbul’da 1959 yılında doğdu. Lise eğitimini İstanbul Kadıköy’de tamamladıktan sonra, Marmara Üniversitesi Fransızca bölümü ve sonrasında Fransızca eğitimini Fransa’da tamamladı. Türkiye’ye dönüşünden itibaren petrol, sağlık ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren Atabay, 1989 yılında tamamen Didim’e yerleşti. Yaptığı 2 otel inşaatı ile birlikte Didim’de turizm sektörüne başarılı bir giriş yaptı. 4 dönem boyunca ‘Didim Turizm Derneği Başkanlığı’nı yürüten Atabay, bu süre zarfında ‘Didim Rotary Kulübü’ ve ‘Didim Yelken Kulübü’ kuruculuğu olmak üzere Didim’de turizm adına pek çok değerli projeye imza attı. Atabay, evli ve 3 çocuk babasıdır. 

ÖMER GÜNEL - KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI
Millet İttifakı (CHP) Kuşadası Belediye Başkan adayı Ömer Günel
1971 yılında Almanya’nın Berlin kentinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamladı. 1991 yılında geldiği Kuşadası’nda üniversite eğitimini sürdürmek amacıyla birçok iş kolunda aktif rol aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinde lisans, Ekonomi Hukuku dalında İstanbul Bilgi Üniversitesinde yüksek lisans eğitimini tamamladı. İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Avrupa Birliği Uzmanlığı eğitimi aldı. 1997 yılında kurduğu Günel Avukatlık Ortaklığı’nda halen avukatlık mesleğini sürdürmektedir. Ömer Günel 2004 yerel seçimlerinde Belediye Meclis Üyesi Aday Adaylığı, 2008-2009 yılları arasında CHP Kuşadası İlçe Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Çağdaş Hukukçular Derneği üyesidir. Ada Spor Kulübü Derneği, Kuşadası Genç İşadamları Derneği, Kuşadası Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği, Kuşadası Motosiklet ve Motor Sporları Derneği gibi Kuşadası’nda birçok derneğin kuruluşunda ve yönetiminde aktif görevler aldı. Ömer Günel evli ve 2 çocuk sahibi.

ENVER SALİH DİNÇER - ÇİNE BELEDİYE BAŞKANI
Millet İttifakı (CHP) Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer
1973 yılında İzmir Bornova’da doğdu. İlkokulu Atatürk İlkokulunda, Ortaokulu Çine Lisesi orta bölümünde okuduktan sonra liseyi İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun oldu. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Çine Belediye Meclis Üyeliğine seçilen Dinçer, 2009-2011 tarihleri arasında Çine Kent Konseyi Başkanlığı ve Çine Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 2011 yılından itibaren Çine Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Enver Salih Dinçer, 2013 yılına kadar da Çine Topçam Sulama Birliği Başkanlığını yürüttü. Enver Salih Dinçer evli ve 2 çocuk babasıdır.

NEDİM KAPLAN - KOÇARLI BELEDİYE BAŞKANI
Cumhur İttifakı (AK Parti) Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan
Nedim Kaplan 1969 yılında Aydın’da doğdu. İlk/Orta ve Lise öğrenimimi Koçarlı’da tamamladıktan sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesinden 1992 yılında mezun oldu. 2004 yılı Mayıs ayı itibari ile Koçarlı-Bağarası Ovası Sulama Birliği Başkanlığı görevine seçildi. 14 yıl (4 dönem) bu görevi başarı ile üstlendi. Halen Ziraat Mühendisi olarak Koçarlı’da mesleğine devam ediyor. Zirai ilaçlar bölge bayiliği ve ayrıca çiftçilik ve hayvan işletmeciliği yapmaktadır. Nedim Kaplan evli ve 3 çocuk babasıdır.

MEHMET EROL- BUHARKENT BELEDİYE BAŞKANI

Cumhur İttifakı (AK Parti) Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol
Mehmet Erol, 1970'te Buharkent’te doğdu. 1992 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünden mezun oldu. 1993 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişi Yardımcısı olarak çalışma hayatına başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişi olarak 1998 yılına kadar İş Teftiş Kurulu Bursa Grup Başkanlığında görev yaptı ve 1998 yılında İş Teftiş Kurulu İzmir Grup Başkanlığı'nda görevlendirildi. 2001-2007 yılları arasında ve 2009-2010 yılları arasında 8 yıl İş Teftiş Kurulu İzmir Grup Başkan Yardımcısı olarak ve 2010-2012 yılları arasında 2 yıl da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İzmir Bölge Müdürü olarak görev yapmak suretiyle 10 yıllık kamu yöneticiliği tecrübesi bulunmaktadır. İş Müfettişleri Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, İş Müfettişleri Derneği'nin ise Onur Kurulu Üyesidir. “İşverenin İş Kanunundan Kaynaklanan Yükümlülükleri” başlıklı 2014 Nisan ayında yayımlanmış bir kitabı bulunmaktadır. 2014 Yerel seçimlerinde AK Parti’den Buharkent Belediye Başkanı seçildi. Mehmet Erol, evli ve 2 çocuk babasıdır.

METİN ERTÜRK- KUYUCAK BELEDİYE BAŞKANI

Cumhur İttifakı (AK Parti) Kuyucak Belediye Başkan Metin Ertürk
Metin Ertürk, 1957 Yılında Pamukören'de doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Pamukören’de tamamladı. Daha sonra çiftçilik mesleğini seçti. 1989-1993 yılları arasında Pamukören Spor Kulübünde Başkanlık yaptı. 1994-1999 yerel seçimlerinde Pamukören Beldesine bağımsız olarak Belediye Başkanı seçilen Metin Ertürk, 2004-2009 Yerel seçimlerine Adalet ve Kalkınma Partisi adayı olarak girip yüzde 85 oranında oy alarak seçimleri kazandı. 2014 yılı Yerel seçimlerine Kuyucak İlçe Belediye Başkan adayı olarak katıldı ve kazandı. Halen Belediye Başkanlığı görevine devam etmekte olan Metin Ertürk, evli ve 2 çocuk babasıdır.

OSMAN YILDIRIMKAYA- SULTANHİSAR BELEDİYE BAŞKANI

Millet İttifakı (CHP) Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya
Osman Yıldırımkaya, 1960 yılında Isparta’da doğdu. İlk - Orta - Lise ve Üniversite eğitimini Isparta' da tamamladı. 1980 - 1999 yılları arası Jantsa A.Ş. Personel müdürlüğü 1994 - 2001 yılları arası aynı şirkette yönetim kurulu üyeliği yaptı. Aktif siyasete 1991 yılında başlayarak 1999 - 2009 yılları arası 2 dönem Atça Belediye Başkanlığı yaptı. Yaklaşık 35 yıllık çalışma hayatında konut kooparatiflerinde ve Atça Spor Kulübünde Başkanlık yaptı. Akçay Sağ Sahil Sulama Birliğinde Encümen Üyeliği ve 3 yıl Başkanlığını yapan Osman Yıldırımkaya, CHP’den 30 Mart Mahalli İdareler Genel seçimlerinde Sultanhisar Belediye Başkanlığını kazanarak halen bu görevi sürdürmektedir. Osman Yıldırımkaya, evli ve 1 çocuk babasıdır.

MEHMET YÜSRAN ERDEN-YENİPAZAR BELEDİYE BAŞKANI

Millet İttifakı (CHP) Yenipazar Belediye Başkanı Mehmet Yüsran Erden
Mehmet Yüsran Erden, 1957 yılında Yenipazar'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Yönetimi Bölümü mezunu. Gazi Üniversitesinde İşletme yüksek lisansı yaptı. Halen ADÜ İşletme doktora öğrencisidir. Eczacıbaşı Topluluğu Yapı Gurubunda 20 yıl çalıştı. İstanbul merkezli bir şirketin Ege operasyonlarını yönetti. Bir insan kaynakları şirketine bağlı olarak Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı yaptı. 2009-2014 yılları arasında bir dönem CHP’den Yenipazar Belediye Başkanlığı yaptı.

FUAT ÖNDEŞ- GERMENCİK BELEDİYE BAŞKANI

Millet İttifakı (CHP) Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş
Fuat Öndeş, 1972 yılında İzmir'de doğdu. İlkokulu Ortaklar’da, ortaokul ve lise eğitimini Özel Fatih Koleji’nde, üniversiteyi ise İzmir Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde 2002 yılında tamamladı. Yaklaşık 20 yıldır Ortaklar'da Eczacılık yapan Fuat Öndeş, evli ve 3 çocuk babasıdır.

NURİ GÜLER-KÖŞK BELEDİYE BAŞKANI

Cumhur İttifakı (AK Parti) Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler
Nuri Güler, 1966 yılında Sultanhisar'da doğdu. İlköğrenimini Sultanhisar'da, orta ve lise tahsilini Aydın ilinde tamamlayıp Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesini bitirdi. 1995-1996 yılları arasında Refah Partisi Köşk ilçesi ilçe başkanlığı yaptı. 2001 yılında AK Parti kurucu il yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. 2004-2009 yıllarında AK Parti Köşk İlçesi İl Genel Meclis üyesi ve İl Encümenliği yaptı. Aynı yıllarda Aydın Ticaret Odası meclis üyelik görevi yaptı. 2011-2013 Yıllarında AK Parti Köşk ilçesi ilçe başkanlığı görevini üstlendi. İyi düzeyde İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk sahibidir.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.