Belediye-İş’ten Altıntaş’a son çağrı

Belediye-İş’ten Altıntaş’a son çağrı

Belediye-İş Sendikası Aydın Şube Başkanı Hidayet Yaman, 24 Ocak’ta 71 işçinin işten çıkarılması kararı tepkilere neden olan Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş’a son kez uzlaşı çağrısında bulundu.

A+A-

MURAT TAN- Açıklamasında 2020 yılı toplu sözleşmesini imzaladıkları AK Partili Koçarlı Belediyesi’ni Altıntaş’a örnek gösteren Yaman, yanlış karardan dönülmesini istedi. 

Bozdoğan Belediyesinde 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerden bu yana işten çıkarmalarla ilgili olumsuzlukların bir türlü bitmediğini söyleyen Belediye-İş Sendikası Aydın Şube Başkanı Hidayet Yaman, en son 24 Ocak’ta 71 işçinin işten çıkarılması kararı nedeniyle tepki toplayan Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş’a diyalog ve uzlaşı çağrısında bulundu. 2020 yılı toplu sözleşmesini imzaladıkları AK Partili Koçarlı Belediyesini Altıntaş’a örnek gösteren Yaman, “Koçarlı’da şu anda maaşlarımız gününde ödeniyor, herhangi bir sorun yok ve iş barışı da sağlanmış vaziyettedir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da Bozdoğan’daki işçilerin mağduriyetinden haberdar edilirse bu olumsuzluğa dur denileceğine inanıyorum” dedi. 

“3 BELEDİYE İLE TOPLU SÖZLEŞME YAPILDI”

2020 yılının ilk toplu sözleşmesini örgütlü oldukları Söke Belediye Başkanlığı ile imzaladıklarını söyleyen Yaman, “Çalışanların beklentilerinin tamamının karşılandığı, üyelerimizin enflasyon karşısında mağdur edilmediği taraflar olarak el sıkışarak ve anlaşmayla sonuçlanan ilk toplu sözleşmemiz Söke Belediye Başkanlığı ile imzalanarak uygulandı. Arkadaşlarımız 15 Ocak’ta zamlı maaşlarını aldı. Bu vesileyle emeğe ve emekçiye saygısı olduğu için Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel’e tüm örgütüm adına teşekkür ederim. İkinci sözleşmemişi Germencik Belediyesi ile yaptık. Germencik Belediyesi ile yaptığımız 2 yıllık toplu sözleşmemiz çalışanların tüm beklentisini karşıladı ve enflasyon karşısında mağdur edilmedi. Koçarlı Belediyesi ile de toplu sözleşme imzaladık. Koçarlı’da da beklentilerimiz karşılandı ve çalışanlarımız mağdur edilmedi. Ben emeğe, emekçiye saygı gösteren belediye başkanlarımıza teşekkür ediyor, görevlerinde başarı diliyorum” dedi. 

ALTINTAŞ’IN SEÇİM SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Açıklamasında,  bir süredir işçi çıkarma kararıyla gündeme gelen Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş’ın 23 Ocak’ta yaptığı sosyal medya paylaşımında, ‘Kimsenin rızkıyla oynamam, oynatmam. Ekmekle şeytan oynar, şeytanı sevindirmem. Kim ne söylerse söyleyin, inanmayın. Huzurlu bir aile ortamında çalışacağız, maaşlarda gerekli artış yapılacak, maaşlar arasındaki farklılıklar giderilecek ve zamanında ödeme yapılacak’ şeklindeki sözlerini hatırlatan Yaman, “Bu açıklamalarda bulunan Belediye Başkanımız mazbatasını alıp koltuğa oturduktan sonra 171 KHK’lı, 86 KHK’sız işçi arkadaşımızın iş akdini feshetmiştir. Biz orada yaptığımız eylem neticesinde sonuç aldık ve çıkışları durdurduk. O günden bu güne işçi çıkarımı gündemimizde olmayacak, birlikte çalışacağız sözü veren Belediye Başkanımız, Kasım ayında olağanüstü meclis kararıyla 93 kadrolu işçinin tamamının işten çıkarılmasıyla ilgili yetki aldı ve ertesi günü resmi yazıyla bizlere ve temsilcilere yazı yazarak uygulamaya koydu” diye konuştu.  

“HER TÜRLÜ HUKUKSAL MÜCADELEYİ YAPACAĞIZ”

27 Aralık günü Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş ile taraflar olarak bir araya geldiklerini söyleyen Yaman, “Belediye Başkanımız, belediyenin borçları nedeniyle maaşları ödeyemediği ve bu nedenle maaşların yarı yarıya düşürülmesini talep ederek aksi takdirde işçi çıkarmak zorunda kalacağını belirtti. Bize bu yapılan teklifi, emeğe ve emekçiye saygısızlık ve hakaret olarak nitelendirdiğimizi, böyle yapılmaması gerektiğini ve seçimlerden önce bu sözlerin verilmediğini, tam aksine maaşların gününde ödeneceği ve artış yapılacağının söylendiğini hatırlattık. Bunu hatırlattığımızda Belediye Başkanımız agresif bir şekilde bağırıp çağırarak, uzlaşmacı tutumdan uzaklaştı. Bozdoğan Belediyesi’ndeki işçilerimiz yıllarını belediyeye vermişlerdir. En yeni çalışanımız 13 yıldır belediyede çalışıyor. Yağmur, çamur demeden en iyi hizmeti verebilmek için gerektiğinde canımızı ortaya koyarak belediyede çalıştık. İktidar partisinin verdiği sözleri göz önünde bulundurarak mutlu refah günleri hayal ederek oy verdik.  Bu günlerin hayali yerine mevcut olan haklarımız ve ekmeğimiz elimizden alındı ve 24 Ocak’ta 71 arkadaşımızın iş akdi feshedildi. Belediye-İş Sendikası olarak bu yanlış uygulamaya engel olabilmek için her türlü hukuksal mücadeleyi yapacağız” dedi.

“DİYALOG KAPIMIZ AÇIK”

“Yasalardan ve anayasadan kaynaklanan meşru eylem planlarımızı harekete geçireceğiz” diyen Yaman, “Bu yanlıştan dönülene kadar mücadelemize devam edeceğiz. Biz Bozdoğan’da tarih yazacağız. Belediye Başkanımız ve ekibi okuyacak. Biz torunlarımıza temiz bir geçmiş bırakacağız. Çalışan ve üreten bir dedemiz vardı denilecek ama kendi torunları mevcut Belediye Başkanı’nı işçi düşmanı olarak anacaklar. Biz bu yanlıştan dönülmesi için masada diplomasiyle bu sorunun çözüleceğini de göz önünde bulundurarak Belediye Başkanımıza son kez çağrıda bulunuyoruz; Bozdoğan halkı ve çalışanları bunu hak etmiyor. Diyalog kapımız açık. Biz doğrunun her zaman kazanacağına inanıyoruz. Belediye Başkanımızın bir an önce bu yanlıştan dönmesini bekliyoruz” diye konuştu.

“AK PARTİLİ BELEDİYELERİ ÖRNEK ALSIN”

Koçarlı Belediyesi’nin AK Partili bir ilçe belediyesi olduğunu da hatırlatan Yaman, “Burada ufak tefek seçimlerden sonra sorunlar yaşandı. Bir takım işten çıkarmalar oldu. Bizim müdahalemizle taraflar bir araya geldi ve sorunlar çözüldü. Orada şu anda maaşlarımız gününde ödeniyor, herhangi bir sorun yok ve iş barışı da sağlanmış vaziyettedir. Yine 2014 öncesinde Bıyıklı Belde Belediyesi de AK Partiliydi. O belediyemizde ekonomik sıkıntılar çözülene kadar maaş almamış ve gelen paranın çalışan işçiye eşit şekilde dağıtılmasını sağlamıştı. Yine o başkanımız kimseyi de mağdur etmemişti. Bu güzel örnekleri Bozdoğan Belediye Başkanımıza söylememize rağmen dinlemiyor ve çözüme kulaklarını tıkıyor. İnşallah bu güzel örnekleri dikkate alarak kendisi de bu yanlıştan döner. Ben AK Parti İl Başkanımız, AK Partili milletvekillerimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da Bozdoğan’daki işçilerin mağduriyetinden samimiyetle haberdar edilirse bu olumsuzluğa dur denileceğine inanıyorum” dedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.