"Belediyedeki bankamatik memurlarını tespit ettik" 

"Belediyedeki bankamatik memurlarını tespit ettik" 

Germencik Belediyesi'nin işten çıkarttığı personellerle alakalı olarak Belediye Başkanı Fuat Öndeş açıklama yaptı.

A+A-

(HABER MERKEZİ) “Tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeyiz” diyen Öndeş, 12 ay boyunca işyerine bile uğramadan maaş alan personel tespit ettiklerini açıkladı.

Germencik’te son günlerde gündemde yer edinen belediyede işten çıkarılan personellerle ilgili Belediye Başkanı Fuat Öndeş basın açıklaması yaptı. Germencik Belediyesi'nin tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak durumunda olduğunun altını çizen Başkan Fuat Öndeş, "Bizim kimsenin ekmeğiyle işimiz yok. Ama burası bir kurum. Germenciklilerin ödediği her kuruşun hesabını veremezsek biz görevimizi yapmamış oluruz. Hem maddi hem de manevi olarak huzurlu olmak istiyorsak çalışanla çalışmayanı, yattığı yerden maaş alanları, işe gelmeden bankamatik memurluğu yapanları tespit etmek zorundaydık. Yaptığımız çalışmalar sonrasında bazı personellerin işine son vermemiz gerektiği kararına vardık. Bu kararı alırken, Germencik Belediyesi'nin ve Germenciklilerin menfaatini gözettik" dedi.
SOSYAL MEDYADA HAKARET EDENLER TESPİT EDİLDİ
Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, belediyede çalışan bazı personellerin sosyal medya hesaplarından yaptıkları hakaret dolu paylaşımların da tespit edildiğini belirterek “İlgili müdürlükler haklarında gerekli çalışmayı başlattı. Bazı paylaşımlar belediye avukatımız tarafından da yargıya taşınmak üzere. Bu konuda aynı tutum ve davranışta bulunanlar hakkında da suç duyurusunda bulunuyoruz" dedi.
İŞE GELMEDEN MAAŞ ALAN PERSONELLER BULDUK
Belediyede çalıştığı halde işe gelmeden puantajı tam gösterilen personeller tespit ettiklerini söyleyen Başkan Fuat Öndeş, "Hem işe gelmeyeceksin, hem maaş alacaksın. Buna nasıl göz yumabilirdik ki? Germencik Belediyesi'nin bütçesini çarçur etmişler. Çok iyi yapmışlar deyip biz de maaş ödemesine devam mı etmeliydik? Geçen dönem eski yönetim 160 kişiyi işten çıkarttığını unuttu herhalde. Ama biz 34 kişinin sözleşmesini fesh ettik. Gerekçelerimiz de ortada" yorumunda bulundu.
İşe gelmediği halde puantajını tam gösterip evrakı imzalayan personel hakkında da işlem başlatıldığını belirten Öndeş, “Nasıl bir savurganlık içerisine girilmişse artık herkes birbirini idare etmiş. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını gaspı kendilerine hak görmüşler. Biz de buna nasıl müsaade edersin diye ilgili personelin işine son verdik. Şimdi kalkmış hak arayacaklarını söylüyorlar. Germencik Belediyesi'nin hakkını korumayanlar, emanete ihanet edenler hangi hakkı koruyacak? Önceki yönetim tekrar seçilseydi 43 kişilik işten çıkartılacak listesine ulaştık bunun da bilinmesini isterim" ifadelerini kullandı.
BELEDİYE ŞİRKETİYLE YAPTIKLARI SÖZLEŞMEYE AYKIRI HAREKET ETTİLER
Başkan Fuat Öndeş, personellerin işten çıkarılmasına ilişkin imzaladıkları sözleşmeyi hatırlatarak "Germencik Belediyesi'nin şirketi olan AKN şirketiyle personel arasında imzalanan sözleşme hükümlerine aykırı hareket eden, mesai saatleri içerisinde görevini yerine getirmeyen, ilgili müdürün talimatlarını yerine getirmeyenler hakkında SGK işten çıkış kodu 29 (İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı) nedeniyle fesih, yine SGK işten çıkış kodu olan 22 koduyla diğer nedenler arasında yer alan performans eksikliği ve verim düşüklüğü sebebiyle sözleşmeleri fesh edildi" diye konuştu.
ŞEHİDİN ADINI İSTİSMAR ETTİRMEYİZ
Germencik Belediyesi'nde Ortaklar şehidi Görkem Akkuş'un akrabasının da işten çıkartıldığına yönelik iddialarla ilgili de konuşan Öndeş, “Öncelikle şehidimizin ruhunu rahatsız edecek girişimlere müsaade etmeyeceğimiz gibi, şehidimiz üzerinden menfaat elde etmek isteyenlere de dik duruşumuzu sergileyeceğiz. Ortaklar şehidimiz Görkem Akkuş'la sağlığında yıllarca görüşmeyen, konuşmayan biri şimdi çıkmış şehit yakını işten çıkarttılar diye çığırtkanlık yapıyor. Ben şehidimizin yakınlarıyla görüştüm. Özge Akkuş Oğuz'u akraba olarak kabul etmediklerini, şehidimizin üzerinden prim yapılmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

belediyedeki-bankamatik-memurlarini-tespit-ettik-107670-e9f8367fa62e7e29fa9bc2379c484c63.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.