Belediyeye mühendis alımı meclisi gerdi
Yayınlanma:
Güncelleme:
ABONE OL

Belediyeye mühendis alımı meclisi gerdi

Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal başkanlığında yapılan Mayıs ayı Olağan meclis toplantısında norm kadroda değişiklik yapılması ile ilgili maddenin görüşüldüğü sırada belediyeye mühendis alınması tartışma yarattı. 

(GÜLAY ÖZTEKİN) Meclis üyelerinin eksiksiz katıldığı meclis toplantısı soğuk bir havayla başladı. Bir evvelki meclis zaptının görüşülmesi ile başlayan toplantıda Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı Meclisi ve Murakabe Heyetine 5 asil 5 yedek üye seçilmesi görüşüldü. Çiftçi Mallarının katılmadığı toplantıda gıyaplarında meclise gelen iki listeden Belediye Başkanı Zeki İnal’ın önerdiği liste oy birliğiyle seçildi. 

ÇİFTÇİ MALLARI MECLİSİ DEĞİŞTİ
Çiftçi Malları Koruma Başkanlığına İrfan Germe, Mustafa Yürek, Mustafa Gökçe, Erkan Otuk, Osman Döğer asil üyeliklere seçilirken Ahmet Tuna, Ahmet Sevinç, Cemal Yer, Tahsin İngay, Mahmut Sarı yedek üye olarak meclise girdi. Murakabe heyeti asil listesinde ise Ali Oğuz, Ali Eşkin, Hüseyin Çeker, Cemal Yer, İbrahim Sevim, yedekte Mesut Ekiz, Aydın Akçay, Cezmi Kaya, Ali Dinç, Halil İbrahim Karaca seçildi.  

ESKİ HURDA ARAÇLAR SATILACAK
Seçimlerin ardından eski belediye başkanı Mustafa Büyükyapıcı döneminde yaklaşık 4 yıl önce alınan Honda marka motosikletin satılması ve ekonomik ömrünü doldurmuş komisyon raporu ile belirlenen araçların satılması, minibüs ve panelvan tarzı 2. el ya da yeni hizmet aracı satın alınmasının görüşülmesi gündeme geldi. 

YENİ ALINAN HONDA MOTOSİKLETİN SATILMASINA TEPKİ
Eski başkan yardımcısı ve meclis üyesi Erdinç Gümüş, eski araçların satılmasından yana olduğu yönünde görüş belirtirken henüz yeni olan Honda motosikletin satılması taraftarı olmadığını söyleyerek satışa karşı çıktı. Gümüş, Honda motosiklet ile dar yollarda daha seri hareket edildiği ve yakıt tasarrufu sağladığı için satın alındığını belirterek, “Fen İşleri ve zabıta ekipleri kullanıyordu. O zaman 8 bin liraya aldığımız motosikleti bir daha almaya kalksak belki 25 bin liraya alamazsınız. Hurda araçlar satılsın ama motosiklet satılmamalı” diye konuştu. Başkan Zeki İnal, bir daha motosiklet almayacaklarını belirtmesi üzerine araçların satılması ve yeni hizmet aracı alınması oy çokluğu ile kabul edildi. 

MÜHENDİS ALIMI TARTIŞMA YARATTI
Meclis, gündemin 6. maddesi olan norm kadroda ihdas ve değişiklik yapılması ilgili hususların görüşüldüğü sırada norm kadroya mühendis alınması tartışma yarattı. Norm kadroya mühendis, ekonomist ve bilgisayar işletmeni alınacak olması karşısında tepki gösteren meclis üyeleri İbrahim Kayahan ve Erdinç Gümüş, kadroya hangi dalda mühendis alınacağını sordu. “Mühendis alınacaksa adı konmalı. Belediyenin hangi alanda mühendise ihtiyacı var” diye sormaları üzerine Başkan İnal, ziraat mühendisi şeklinde yanıt verdi. Kayahan, “Ziraat odasında 5 ziraat mühendisi var. İlçe Tarım'da mühendisimiz var. Sen ne yapacaksın mühendisi? Bunun adını koyun. Hangi alanda mühendis alınacaksa adı konsun.  Adı konmadığı için ben kabul etmiyorum” diyerek tepkisini ortaya koydu.

HANGİ BİRİMDE ÇALIŞTIRACAĞIZ
Erdinç Gümüş ise ziraat mühendisi yerine belediyeye inşaat mühendisi, mimar ya da şehir plancısı alınabileceğini belirterek, “Biz mühendis alacağız ama hangi birimde çalıştıracağız. Belediye olarak bizim ziraat mühendisine değil inşaat mühendisine, mimar veya şehir plancısına ihtiyaç olabilir. Koca belediyeye biz hangisini alacağımızı tasarlayamadıysak burada boşuna oturuyoruz” diye çıkıştı. Gündem maddesi Erdinç Gümüş, İbrahim Kayahan ve Muammer Yıldız’ın ret oyuna karşın oy çokluğu ile kabul edilirken inşaat mühendisi, şehir plancısı, mimar, bilgisayar işletmeninin de aralarında oluğu mühendislik dallarında sözleşmeli personel alınması oy çokluğuyla kabul edildi. 

GİDER GELİRDEN FAZLA ÇIKTI
Gündemin 8. Maddesi olan Aydın İl Afet Meclisi asil üyeliğine Mehmet Osan yedek üye Nilgün Koruk seçildi. İlçe İnsan Hakları Kuruluna asil üye Nilgün Koruk yedek üye olarak Fatih Akkın getirilirken belediyenin 2018 yılı idari ve kesin hesap cetvelinin görüşüldüğü toplantıda belediyenin 12 milyon 684 bin gideri 11 milyon 364 bin geliri olduğu belirtildi. Giderin gelirden 1 milyon 320 bin lira fazla olduğu dikkat çekti. 2018 yılı kesin hesap cetveli oy birliği ile kabul edildi. 

PERSONEL LİMİTED ŞİRKETİ MÜDÜRÜ İNAL OLDU
Gündemin diğer maddeleri arasında güneş enerjisi kurulması ile ilgili İller Bankası'ndan borçlanma yapılması ayrıca Aydın Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon merkezi ile belediye işbirliğinde ortaklaşa hazırlanacak proje ile taş dökümü şantiyesi kurulması görüşülüp kabul edildi. 
Yapılan seçimlerle belediye başkanının değişmesi nedeniyle geçtiğimiz belediye bünyesinde kurulan personel limited şirketi müdürlüğüne Zeki inal getirildi. 

belediyeye-muhendis-alimi-meclisi-gerdi-105787-167369243ecf5920901fb06542395315.jpgbelediyeye-muhendis-alimi-meclisi-gerdi-105787-801e31a7688b21ac1686c0516580538a.jpgbelediyeye-muhendis-alimi-meclisi-gerdi-105787-2c94c56e876f9470856d6c77334c7627.jpg

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.