“Belediyeyi bitirmişler”

“Belediyeyi bitirmişler”
ABONE OL
İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, belediyede tasarruf tedbirleri kapsamında mali disiplinin tesis edilmesi için harekete geçti. 

(MURAT TAN) Seçimlere 28 gün kala Millet İttifakı’nın İYİ Partili adayı olarak girdiği seçimlerden zaferle ayrılan İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, yeni dönemde vizyoner yaklaşımlarla yönetimde yapısal değişikliklere imza atacaklarını vurgularken, mali disiplin noktasında da tasarruf tedbirlerini hayata geçireceklerini söyledi. 

9 Nisan’da mazbatasını almasının ardından göreve başlar başlamaz belediyenin mali tablosunu masaya yatıran Kaya, bu sene mali kriz nedeniyle ‘İncir Festivali’ni yapamayacaklarını belirtti. Belediyede yaklaşık 350 personelin çalıştığını belirten Kaya, işçi istihdamı noktasında da tasarrufa gideceklerini söylerken, daire amirlerinin altındaki makam araçlarını iptal ettiklerini, akaryakıt giderleriyle birlikte daha bir çok kalemde de kemer sıkma yoluna gideceklerini vurguladı.  Eski yönetimin belediye kaynaklarını hoyratça kullandığını da söyleyen Başkan Kaya, “Eski başkan 5 yıldır sıcak su getireceğim diye havanda su dövmüş. Jeotermal ile ilgili araştırma yapmak için 7 milyon lira para ödemişler. Orta yerde hiçbir şey yok ama araştırma var. Bu 7 milyon lira kasamızda olsaydı bugün bizim sıkıntımız olmazdı. Şimdi hukuk yoluna gidiyoruz eski yönetime dava açacağız” dedi. 

“SATMADIKLARI BİR CAMİLERLE OKULLAR KALMIŞ”

İlk yapacak olduğu icraatlarla ilgili yaptığı açıklamalarında, personel fazlalığına son verebilme doğrultusunda işçi tasarrufuna gideceklerinin altını çizen Kaya, “ Biz göreve geldiğimizden bugüne personel fazlalığı var. Bize İller Bankası’ndan gelen para bu ay 650 bin lira civarında. Geçen ay 1 milyon 150 bin liralık işçi maaşı söz konusuydu. Yani ortada büyük bir mali sıkıntı var. Biz İncirliova’ya hizmet edeceğiz bunun için göreve geldik. En kısa zamanda mali açıdan acilen yapılması gerekenlere ağırlık vereceğiz.  İller bankasından gelen 650 bin liranın her ay 225 bin lirasını sıcak su araştırması için Denizbank’tan çekilen krediye ödüyoruz.  İşçi maaşıyla beraber her ay bu parayı yatırıyoruz. Eski yönetim  buraya kadar satarak gelmişler. Köylerimizin tarlasını, bahçesini, futbol sahasını satmışlar. Bir camilerle okulları satmamışlar. Yani durum bu kadar açık, her tarafı satmışlar. Son iki ayda seçim var diye satamamışlar ama satamayınca da memurların alacakları oluşmuş” diye konuştu. 

“MAAŞLARA DÜZEN GETİRECEĞİZ”

Personelde fazlalık olduğunu söyleyen Kaya, “Bu ay işçi maaşlarının tamamını yatıramadım. Yarısını yatırabildim. Memurları mecbur yatırdık çünkü İller Bankasından gelen para mecbur memure yatmak zorunda.  Eski yönetim 2-3 ay yatırmamışlar ama biz yatırdık. Bir tek maaşını tam yatıramadığımız İncirbel işçileri var. O arkadaşlarımızın yarım maaşlarını yatırabildik. Onların maaşlarını da önümüzdeki günlerde yatıracağız. Memur sayımız da içeride çok fazla. 7 milyar, 6.5 milyar maaş alan memur var. Bugün Aydın valiliğinde 7 milyar maaş alan memur yok ama İncirliova Belediyesinde var. Yazık yani. İşte biz bunları düzene getireceğiz. Görev atamalarında yanlış olanları görevlerinden aldık. Görev değişikliği yaptık. Aylıklarını düşürdük, daha da düşüreceğiz. Örneğin bir ziraat mühendisimiz var, 6,5 milyar maaş alıyor yani yazık diyorum. Biz de bir tane dikili ağaç yok ama ziraat mühendisimiz 6,5 milyar maaş alıyor. Sözleşmesi var bittiğinde aylığını düşüreceğim ve ona da, ‘Aylığın bu çalışıyorsan çalış, çalışmıyorsan yapacak da bir şey yok’ diyeceğiz” dedi. 

“YENİ DÖNEMDE İNCİRLİOVALILARLA ÇALIŞACAĞIZ”

İncirliova’da göreve gelmeleriyle birlikte akaryakıt giderlerin tasarrufa gitmek için düğmeye bastıklarını söyleyen Kaya, “Geldiğimizden beri özellikle mazottan çok tasarruf yaptık. Hemen hemen 140-150 bin lira kadar mazottan karımız var. Müdürlerin, daire amirlerinin hepsinin altında araba vardı, hepsini iptal ettim. Kiralık arabaları da geri yolladım. Açıkçası tepeden tırnağa tasarrufa başladık.  Elektrik giderlerinden tutun işçi giderlerine kadar her alanda tasarruf yapıyoruz ve daha da yapacağız. Sözleşmesi biten fazla işçileri çıkaracağız. Belediyeye zamanında doldurmuşlar ama yani ben eski yönetimin yaptığı hataları çekemem. Örneğin zabıta birimine uzman çavuşluktan bir sürü kadro açmışlar. Bünyemizde dünya kadar zabıta var ama çoğunun İncirliova ile de alakası yok. Yani İncirliovalı da değiller. Tamam o arkadaşlarımız da bu memleketin insanları ama bu doğru değil. İncirliova’nın kendi insanları var. Bu dışarıdan gelen zabıta arkadaşlarımıza memleketlerine gitmelerini söyleyeceğiz. Biz açıkçası yeni dönemde İncirliovalılarla çalışacağız ve İncirliova’ya hizmet edeceğiz” diye konuştu. 

“İNCİRLİOVA’NIN GENÇLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Kendisinin ticaretten geldiğini ve borçtan asla korkmayan bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Kaya, “Ben borçtan morçtan korkmam, ticaretten geldim. 40 yıldır İncirliova çarşısında esnaflık yapıyorum. Herkesin borcunu da ödeyeceğiz. Özellikle hakkı olanları ödeyeceğiz. Hakkı olmayanlara da hukuk yolunu açacağız. Yeni dönemde ilk yapacağımız icraatımız kültür sarayımızın açılışı olacak. İlerleyen günlerde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu ile birlikte açılışını yapacağız. Kültür Sarayı İncirliova’ya değer katacaktır. İlçemizde ne yazık ki çok fazla madde bağımlısı var. Bir çok ailemizin evladı bu kötü alışkanlıklara kapılmış durumda. Kültür sarayımızda tiyatro, basketbol, voleybol salonları açacağız. Yine folklor ekibimiz var yani bu çocuklarımızı sportif ve sosyal aktivitelere yönlendireceğiz. İncirliova’nın gençlerine sahip çıkacağız. Onları bağımlılıklarından kurtaracağız. Yine önceliklere göre de mahallerimizde de futbol sahaları yapacağız. Önümüzdeki süreçte ayrıca İncirliova Roman Derneği de kuracağız. Oradaki gençlerimizi de topluma kazandırmak daha düzgün bir şekilde bilinçli olarak onların da İncirliova’daki yerini göstereceğiz. İlçemizde yaşayan çok iyi düzgün roman aileler var. Kuracağımız dernek sayesinde onların da işin içinde olacağı çeşitli sosyokültürel aktiviteler düzenleyeceğiz” dedi. 

“ACARLAR’IN SORUNLARINI EN KISA SÜREDE ÇÖZECEĞİM”

İncirliova’nın en büyük mahallelerinden olan Acarlar’ın altyapı sorununun bitmek üzere olduğunu söyleyen Kaya, “Üstyapı sorunu kapsamında da bazı sorunlar söz konusu, onları da çözeceğiz. Acarların derdi aslında şu; Eski belediye başkanı benden önceki dönemde hiç  Acarlar’a gitmedi. Yine ona bin 900 oy verdiler bana 222 oy verdiler ama ben yeni dönemde ondan fazla Acarlar’a gidiyorum. Haftanın 3-4 günü Acarlar’dayım, cenazelerine katılıyorum. Mezarlıklarını ve mezarlık yollarını da yaptırdım. Acarlar’ın sorunlarını en kısa sürede çözeceğim. Acarlarlı hemşerilerimiz, kendilerine değer verilmesini istiyorlar, ilgi istiyorlar. Ben aslen Yazıdereli olduğum için Acarlar’ın kültürünü de iyi tanıyan biriyim. Dedelerimizle babalarımız arkadaşlık yapmışlar. Aile bağımız var. Orada DSP’nin adayı vardı, ona sahip çıktılar. O aday benim 5 bin oyumu aldı. O aday olmasaydı benim 5 bin oyum fazla olacaktı, mecliste de çoğunluğu alarak rekor kıracaktık. Ben sonuçta seçmen kararına elbette saygı duyuyorum. En kısa sürede Acarlar’ın alt üst tüm yapısal sorunlarını halledeceğim. Acarlar’ın bir de imar sorunu var . Orada yüksek fiyat biçilen hazine yerleri ile 18. Madde uygulama yerleri var. Oralara için biçilen fiyatlar düşüreceğim ve herkese de tapularını vereceğim. Herkes ev, arsa sahibi olacak” diye konuştu. 

“DOĞAL GAZ ÇALIŞMALARI EN KISA SÜREDE BAŞLAYACAK”

İncirliova’da öncelikli olarak otopark sorununu da bir çözüm bulacaklarını belirten Kaya, “Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’nun destekleriyle İncirliova’daki otopark sorununu çözeceğiz. Otopark çalışmalarımız kapsamındaysa her mahallemize bir otopark yapma doğrultusunda işe koyulacağız.  Yine artık İncirliova’ya doğal gaz geldi. Cumhuriyet Mahallesi’nde 12-13 bin vatandaşımız yaşıyor ve oradaki evlerin hepsi yeni. O mahalleye doğal gaz döşenmesine eski başkan izin vermemiş. O mahallemize de doğal gaz çalışması için gerekli izinleri verdik, çalışmalar en kısa sürede başlayacak. Cumhuriyet Mahallesi’nde doğal gaz döşeme çalışmaları biter bitmez, Zafer Mahallesi’nde de çalışmalara başlayacağız. İncirliova’ya aslında doğal gaz gelmiş ama eski başkan sıcak su getireceğim demiş, yaptırmamış. 5 yıldır sıcak su getireceğim diye havanda su dövmüş ama şimdi 5 yıldır yapılan işe baktığımızda, İncirliova’da o işi araştırmak için 7 milyon lira ödemişler. Bu ödemeyi hukuksal yönde de araştırıyoruz” dedi.
 
“BELEDİYENİN UÇAN KUŞA BORCU VAR”

Jeotermal araştırması için ödenen 7 milyon lira için bankadan 5 milyon lira kredi çekildiğini tespit ettiklerini belirten Kaya, “ Bu parayı biz geri ödeyeceğiz. Orta yerde hiçbir şey yok ama araştırma var. Araştırma sonucunda da ki kağıt parçası var. Kızılcaköy mevkiinde, şu derecede sıcak su var diye iki kağıda toplam 7 milyon lira para ödemişiz. Belediyenin sıkıntısı burada yani. Bu 7 milyon bugün bizim kasamızda olsaydı, bugün bizim sıkıntımız yoktu. Böyle bir işe 7 milyon lira para harcamışlar. Araştırma yapan firma 140 bin lira daha alacağım diye bizden bir de para istiyor. Şimdi hukuk yoluna gidiyoruz, eski yönetim üzerine dava açacağız. Eğer böyle bir araştırmaya 7 milyon lira veriliyorsa ben de belediye başkanlığı yapmayayım, bir tane maden mühendisi tutayım, bir şirket kurayım. Türkiye’de böyle para kazanılıyorsa ben niye belediye başkanı oldum ki. Şimdi beni eleştiriyorlar aylık ödemedi şunu yapmadı diye. Belediyeyi bitirmişler. Belediyenin uçan kuşa borcu var” diye konuştu.
 
“ARKAMIZDA ÖZLEM ÇERÇİOĞLU VAR”

Belediyeye her gün alacaklıların geldiğini söyleyen Kaya, “Benden hayatım boyunca kimse alacak almaya gelmedi. Düşünün belediye olarak bir kahve fincanı için 17 bin lira borcumuz var. Kahve fincanına 17 bin lira borç mu olur? Belediyemizde ivedilikle mali disiplini hayata geçireceğiz, birimleri ufaltacağız. Mali disiplinin tesis etmemizle birlikte de vargücümüz İncirliova için gece gündüz demeden çalışacağız. Arkamızda Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu var. Kendisinin sonuna kadar yanında olacağız ve ilçemize yatırım gelmesi noktasında gerektiğinde projelerimizi de sunacağız. Şunu da ifade edeyim ki, Ben kimsenin hakkını yemeyeceğim. Ben birilerini zengin etmeye gelmedim. Ben bir lira dahi hakkım olmayan parayı yedirmem, kendim de yemem. Yemeye cüret eden de olursa deşifre eder, kapının önüne koyarım yani. Halkımız bana inandığı ve güvendiği için göreve seçti. Bu inancı ve güveni Allah’ın izniyle boşa çıkarmayacağız” dedi.

belediyeyi-bitirmisler-110591-fd9bb31161dcfc8be22316bc8dbed21d.jpgbelediyeyi-bitirmisler-110591-8e69b52c472915980cc8dc5e49e3edca.jpg

 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum