“Belediyeyi organize şekilde soymuşlar” 

“Belediyeyi organize şekilde soymuşlar” 

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, 31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında ilk 100 günlük çalışmalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

A+A-

MURAT TAN- Toplantıda önceki yönetimi hedef alan Başkan Atay, ‘Belediyeyi organize şekilde soymuşlar’ dedi. 
100 günlük çalışmalarla ilgili slayt gösterisi eşliğindeki sunumun ardından detaylı açıklamalarda bulunan Başkan Atay, Efeler’i marka kent yapmak için çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Daha önce açıkladığı eski yönetimden kalan 17 milyon 480 bin liralık borcun, Mali İşler Birimi’nde düzenleme ve görevlendirmeler yapılmasının ardından 18 milyon 987 bin 512 lira olduğunun ortaya çıktığını söyleyen Atay, ““Biz ne yazık ki Efeler Belediyesini devraldığımızda sadece maddi anlamda büyük bir enkaz devralmadık, manevi anlamda da enkaz devraldık” dedi. 
Eski yönetim döneminde ihale yapılmadan ya da bazı mallar alınmadan ödenmesi için belediyeye faturalar kesildiğini belirten Atay, “Organize işin olduğu, hatta bunları imzalayan kişilerin akraba ilişkileri olduğu saptanmış durumda. Organize bir şekilde belediyenin soyulduğuyla ilgili iddiaları Savcılığa bildirdik” dedi.  Belediye bünyesinde yeni kurulan Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın bugüne kadar 6 kişiyle ilgili yasadan kaynaklı olarak disiplin işlemleri yaptığını da söyleyen Atay, 17 kişi hakkında Kamu İhale Kanunu’na muhalefetten soruşturma açıldığını ve ayrıca suç duyurusunda bulunulacağını belirtti. 

“AYAK UYDURAMAYANLARLA YOLLARIMIZI AYIRDIK” 
Göreve geldiklerinde belediyenin işleyiş tarzında çok büyük bir tutarsızlıkların olduğunu gözlemlediklerini söyleyen Atay, “Kimin ne yaptığının belli olmadığı bir düzen vardı. Herkesin kendisine ekipler sağladığı ve herkesin de kendi çapında gücünü kullandığı bir yapı vardı. Öncelikle bu yapıyı sonlandırdık ve bu yapıdaki insanların halka hizmet etme sorumluluğunu hatırlattık. Bütün arkadaşlarımız da bizimle ayak uyduramayıp ayrılan ve ayrılmaları gerektiğini düşündüklerimizle de yollarımıza ayırdık. 17 milyon 480 bin lira borç olduğunu söylemiştim. Mali işlerdeki yeni düzenleme ve görevlendirmelerle bugünkü borcun 18 milyon 987 bin 512 lira olduğunu öğrendik. Düzensizliğin ve buradaki kayıtların ne şekilde tutulduğunu en basit örneği olarak sizlere ve kamuoyunun takdirine sunmak istiyorum” diye konuştu. 

“HİDROJEN SÜLFÜR ÖLÇÜM CİHAZI ALACAĞIZ”
Jeotermal enerji santrallerinin çıkardığı gazların insan hayatına etkisini engellemek için makamın gücünü sonuna kadar kullanma sözü verdiğini hatırlatan Atay, “İlk gelir gelmez Çevre Kontrol Müdürlüğünü kurduk. Bu müdürlük çevreye duyarlı olarak ek bütçesiyle de gerekenleri yapıyor. Hidrojen sülfür zehirli bir gazdır. İnsan sağlığını tehdit eden boyutta olduğunü düşünüyoruz. Bu gazın havada ne kadar olduğuyla ilgili ölçüm sorumlusu olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bunu kamuoyuna açıklamıyor. Efeler halkın soluduğu havanın içerisinde hidrojen sülfürün hangi oranda olduğunu ve sağlığımızı ne kadar tehdit ettiğini halkımızın bilme hakkı olduğunu düşünüyorum. Bunu ölçecek olan cihazı da 10 gün içinde satın alacağız. Hergün havamızda ne kadar hidrojen sülfür zehirli gazının olduğunu Efeler halkı öğrenecek. Hepimiz aynı havayı soluyoruz. Hiçbir siyasi ayrım, mesleki ya da ideoloji ayrımı olmaksızın hepimizin temiz bir havayı soluma hakkı var” dedi. 

“İNTİHAR ÇALIŞMA GRUBU KURDUK” 
Aydın’ın en büyük ilçesi olarak Efeler’in intiharda Türkiye birincisi olduğunu söyleyen Atay, “Bu Türkiye birincisi olmamızın jeotermallerdeki gazların mutluluk hormonunu etkilediği düşünceleri var. Belki de olabilir. Bu intihar olaylarının neden kaynaklandığıyla ilgili intihar çalışma grubu kurduk. Bunu çok önemsiyorum. İnsanlarımızın kendi canlarını kıymalarına neden olacak şekilde bu kadar bunalıma girmelerinin altında yatan sorunların neler olduğunu öğrenip hepimizin, tüm kamu kurumlarının, yerel yönetici, sivil toplum örgütleri olarak elimizi taşın altına koyması lazım. Ortadan kaldırmak için çaba sarfetmeliyiz. 2 ay içinde çalışmalarımız sonuçlandırılarak kamuoyuna duyurulacak. Çalışma raporlarımızı resmi kurumlara da takdim edeceğiz” dedi. 

“EFELER’DE ‘SAĞLIKLI GÜNLER PANELLERİ’ BAŞLIYOR”
Önceki dönemde, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ ile ilgili dışarıdan satın alma yapıldığını hatırlatan Atay, Sertifikası olan arkadaşlarımızın bu göreve getirilmesiyle satın alma işi sona erdirildi. Bu sayede de Efeler Belediyesi 280 bin liradan fazla zarara uğramaktan kurtuldu. 127 tane özel ve okul camide temizlik işlemi gerçekleştirildi. Annelerle ilgili çalışma yapacağız. Çocuklarımız ne yazık ki okuldan geldikten sonra aktivite olarak teknoloji bağımlısı haline geldiler. Hiç kimseyle konuşmuyorlar. Dostluk ve arkadaşlık kavramları yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Ellerine aldıkları telefon ya da bilgisayarla her şeyden uzak bir yaşam sürme alışkanlığını elde ettiler. Anne ve babalara vereceğimiz eğitimlerle çocuklarının daha sosyal birey olmalarını sağlayacağız. Her ay ‘Efeler’de sağlıklı günler’ adı altında sağlıkla ilgili bir paneli gerçekleştireceğiz. Ayrıca  Efeler’de Türkiye’nin tanınmış, iş, sanat ve spor dünyasının önemli kişileriyle de her ay ayın konuğu olarak da bir toplantı yapmayı hedefliyoruz. Bu kişilerle halkımızın söyleşini yapmasını önemsiyoruz” dedi. 

“NEVZAT BİÇER PARKI CAZİBELİ HALE GETİRİLECEK” 
100 günlük çalışmaları kapsamında en yoğun birimin Kültür İşleri Müdürlüğü olduğunu söyleyen Atay,”5 tiyatro gösterisi gerçekleştirdik. 2 tane festival, 6 tane de sergi açılışı yaptık. Nikah salonlarımız az. Nevzat Biçer Nikah Salonumuz gelecek ay bitecek. Dışarıda da güzel bir konsept oluşturacağız. Orayı da cazibeli bir hale getireceğiz. Büyükşehir belediyemizle uyum içinde çalışmamız sonucunda Nevzat Biçer’in binaları Efeler’in, 4 dönümden fazla olan bahçesiyse büyükşehirindi. Büyükşehir oranın kullanma hakkını Efeler ilçesine verdi. Bu nedenle biz orada bazı değişikler yapacağız. Yan taraflarla çocuklar için Efeler’e gelince gezilebilecek nitelikte minyatür küçük binalar yapacağız. Japonya Büyükelçiliği’ne Nisan ayında sabaha kadar çalışarak zor yetiştirdiğimiz 3 tane projemizi sunduk. İlk etaptaki projeleri genelde Doğu bölgesindeki belediyelere veriyorlar. İkinci etapta da bize en azından bir projemizin gerçekleşmesi için fon sağlanır. Aydın Valiliği’nden bazı eski yapıların tadilatı için fon desteği alma adına başvurumuzu yaptık” dedi. 

“KISIRLAŞTIRMA MERKEZİ KURACAĞIZ” 
Çeştepe’deki hayvan pazarında yeni düzenleme yapacaklarını söyleyen Atay, “Kesim yerlerini artıracağız. Kurban Bayramı’nda bazı sorunlar yaşadık. Yeni bir düzenleme gerçekleştireceğiz. Sokak hayvanlarıyla ilgili hayvanseverlere gıda yardımı yapıyoruz. Bizden Kısırlaştırma Merkezi yapmamızı istiyorlar. Büyükşehir Hayvan Barınağı ile ilgili yerin değiştirmesiyle ilgili bir talep söz konusu oldu. O süreci bekliyoruz. O yeri taşırlarsa biz de oraya yakın bir yere kısırlaştırma merkezini yapacağız.  Efeler’de Mimar Sinan Mahallesi’nden başlayarak yollardaki otları ve çirkin görüntüleri sona erdirdik. Diğer mahallelerimizde de benzer çalışmaları yapacağız. 50 tane yeni çöp konteynırı alacağız. 4 bin litreye yakın kapasiteli konteynırlar eskilerine göre 5 kat daha büyük olacak. İleride çöple ilgili olarak masrafları da bu sayede azaltacağız. Esnaflarımız çöp taksiden de çok memnun” diye konuştu. 

“29 EKİM’DE KONSERLER ZİNCİRİ DÜZENLENECEK” 
Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden Pınarbaşı Mesire Alanı’nın kullanım hakkını aldıklarını söyleyen Atay, “Oradaki yeni bir konsept yapıyoruz. Orası SİT alanı. Anıtlar Kurulu’ndan izin almamız gerektiği için bazı işler yavaş işliyor. Atıl durumda olan iki binayı yıktık. Oraları çim haline getiriyoruz. Üniversitenin açıldığı gün, orada üniversite öğrencilerimizi Efeler’in ve Aydın’ın Türkiye’nin öğrenciler için yaşanabilir en iyi ikinci kent olmasının göstergesi olarak Pınarbaşı’nda ‘Hoş geldin Konseri’ vereceğiz. 29 Ekim’de çok büyük bir konserler zinciri olacak. Mezarlıkların daha güzel ve düzenli oluşumunu da en geç seneye sağlamış olacağız. Bilgi İşlem Birimimizi yakın zamanda daha şeffaf hale getireceğiz” dedi. 

“DAMA DÜNYA ŞAMPİYONASI’NIN EV SAHİBİ OLACAĞIZ”
Efeler’de İmar Müdürlüğü’nün 31 Mart’tan sonra 80 tane iskan ruhsatı, 56 tane de inşaat ruhsatı verdiğini söyleyen Atay, “Ben inşaat yapacağım diye sadece 6 başvuru geldi. Bunun sebebi de hem ekonomik hem de yönetmelik değişiklidir. İnsanların inşaat yapması son çıkan yönetmelikle kısıtlandı. Yeni bir yönetmelik çıkması beklendiği için başvuruların az olduğunu düşünüyoruz. 37 bin metrekare yol ve kaldırım, bin 900 metrekare bordür döşedik ve 20 bin metrekare ham yol yaptık. 3 tane kreş yapımı için ihaleye çıkacağız. Seneye bu zamana yetişecek. Jeotermallerin insana ve doğaya etkisiyle ilgili kısa metrajlı film yarışması yapacağız. 11-15 Ekim arasında festivalde yarışmaya katılan filmleri seyredeceğiz. Ulusal Briç Turnuvası’nı önümüzdeki aylarda Efeler’de düzenleyeceğiz. Dama Dünya Şampiyonası’nı da Efeler’de yapacağız. Dama’da Dünya şampiyonu Acarlar’dandır. 1 Kasım tarihinde Dünya Dama Şampiyonasını gerçekleştireceğiz. Efeler’i marka kent yapmak için çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

belediyeyi-organize-sekilde-soymuslar-123490-36099e317e93f76830458b77bec4e544.jpeg


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum