AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ben ölmek istemiyorum

A+A-

Adı Emine Bulut; henüz 38 yaşında, bir çocuk annesi genç bir kadın. Önünde yaşanacak uzun yıllar, büyütülecek bir kız çocuğu ve umutları vardı. O umutlar bir Pazar günü, kızı ile birlikte bir kafede otururken yok olup gittiler. On yaşındaki kızının gözleri önünde boğazı kesilerek katledildi Emine Bulut. 
Hayaller bir anda yok oluyordu Emine Bulut’un gözünün önünde. Boğazından kanlar akarken ayağa kalktı ve son bir umut yaşama tutunmak için direnç gösterdi. Bu sırada da dudaklarından tek bir cümle duyulabildi “Ölmek istemiyorum”.
Emine Bulut’un gözünün önünden hayalleri bir bir solup giderken on yaşındaki kızı “Anne lütfen ölme” diyerek feryat ediyor, sesi yeri göğü inletiyordu. Onunda hayalleri bir anda gözünün önünden silinip gidiyor, annesiz bir yaşamın ilk anlarını çığlıklar içerisinde karşılamak ve bu travmayı yaşamak zorunda kalıyordu.
Peki tüm bu umutların solup gitmesine, yaşamın gözler önünde son bulmasına, Emine Bulut’u “ben ölmek istemiyoruz” cümlesine söylemeye kim neden oluyordu? Baba bile diyemeyeceğimiz bir cani; Emine Bulut’un boşandığı eşi, on yaşındaki küçük kızın babası Fedai. Ne yapmak istemişti, adının hakkını vermek ve fedailik yapmak mı? Ya da erkekliğini kanıtlamak mı istemişti?
Her ne olursa olsun, bir yaşam sonlanıyor ve bu yaşam ise on yaşındaki kız çocuğunun annesinin yaşamıydı. Kadına kalkan bu elin kırılması gerek. Erkekliği kadına karşı güç gösterisi ve ‘benim olmazsan kara toprağın olursun’ felsefesinden ibaret sanan insan müsveddeleri bu gücü her nereden alıyorsa o gücün önü kesilmeli. Elbette öncelikle aile içinde erkek çocuğunun her şeyi yapma hakkının olmadığı öğretisinin verilmesi gerek. Erkeğin de kadının da aynı olduğu gerçeğinin aile içinde yer etmesinin sağlanması gerek.
Bir de bu tür cinayetlerde hakimlerin iyi hal uygulamalarından vaz geçip en ağır cezaları bu canilere vermesi gerek. İyi halden indirim, tahrikten indirim, ondan indirim, bundan indirim diyerek hafif cezalarla kurtulmaları demek toplum vicdanını sızlattığı gibi, caydırıcı olmaktan da öte olduğunun altını çizmek isterim.
Emine Bulut’un son sözleri ne olmuştu? 
Ben ölmek istemiyorum.
Kızının sözleri ise; “Anne lütfen ölme” diye haykırdı.
Hiçbir kadın ölmesin. Hiçbir çocuk annesiz kalmasın.
Bunu başarmak çok mu zor?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar