AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Beraber olacağız, gerilim olmayacak

A+A-

Başlıkta okuduğunuz sözler benim değil; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun. İki günlük Aydın ziyareti sırasında yaptığı konuşmaların ana temasını oluşturan sözler. “Biz beraber olacağız, gerilim olmayacak”.
Türkiye’nin son yıllarda ne denli ayrıştırıldığının, toplumun nasıl gerildiğinin altını çizmek isteyen bir cümle Kılıçdaroğlu’nun sözleri. Toplum artık birlik ve beraberlikten yana, toplum gerilmekten ve ötekileştirilmekten bıkmış durumda. Bunun altının çizilmesi elbette önemli, ancak bu birlikteliğin, huzurun nasıl sağlanacağı ise yine toplumun kendisine kalıyor. Kılıçdaroğlu’nun sözleri ile olacak bir iş gibi durmuyor.
Aydın’daki iki günlük gezisi sırasında CHP’nin belediyecilik anlayışının da altını çizen Kılıçdaroğlu, bu noktada Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu ön plana çıkarırken, “Sizin Topuklu Efeniz’in belediyeciliği örnek bir belediyecilik, yeni belediye başkanlarımız gelip ondan fikir alıyor, deneyimlerinden yararlanıyor, yaptıklarından ilham alıyorlar” diyor ve şunları söylüyor.
“İşçinin, emekçinin, çiftçinin, işsizin hakkını savunmayacak mıyız? Çocuğunu besleyemeyen anneyi acaba sarayda oturanlar düşünüyor mu? Eğer bir çocuk aç ise belediye başkanları uyumayacak. Şeffaf ve milletine hesap veren bir siyaset anlayışı ile çalışın. 
Siyasetten bireysel olarak beklediğim hiçbir şey yok. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar her zaman her ortamda bunları söylemeye devam edeceğim. Bizim inancımızda israf haramdır. Ekrem Beyin aldığı İstanbul Belediyesi’nde bini aşkın araba çıktı. Bu israftır. İsraf haramdır diyoruz. Hangi akıl hangi mantıkla bu araçlar alındı. Kul hakkı yemeyeceksin. İsraf etmeyeceksin”
ÇİRKİN SALDIRI
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, altı yıl aradan sonra yeniden düzenlenen Altın Güvercin Beste Yarışması için gittiği Kuşadası’nda belediye önünde halka hitaben yaptığı kısa konuşma sırasında ezan okunmaya başlayınca konuşmasını kesti. Bu sırada kendini bilmez biri yumurtalı saldırı gerçekleştirdi. 
Sadece bu hareket bile toplumun ne kadar ayrıştırıldığını, konuşmak yerine, derdini anlatmak ve çözümlerini dinlemek yerine fiili saldırıya geçmeyi yeğler duruma gelmiş. Sadece bu olay bile tek başına Kılıçdaroğlu’nun “biz beraber olacağız, ayrıştırmayacağız” sözlerinin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor.
ALTIN GÜVERCİN
Altı yıldır göz ardı edilen ve Kuşadası’nın adeta bir simgesi haline gelen Altın Güvercin Beste Yarışması’nın yeniden düzenlenmesi ve Güvercinin yeniden uçmaya başlaması nedeni ile Belediye Başkanı Ömer Günel’i bir kez daha kutluyorum. Başarılı bir organizasyon gerçekleştirdiler ve bir hafta boyunca Kuşadası’nı tüm Türkiye’de ve dünyada konuşulur hale getirdiler. Umarım planladığı gibi gelecek yıllarda Uluslararası boyut kazandırılır ve Kuşadası turizmine büyük katkılar sağlanır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar