MURAT TAN

MURAT TAN

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

“Bezirganem metaım çok…”

A+A-

50 Bin yıllık insanlık tarihinin dev takviminde bir 365 günlük periyodik döngü daha tamamlandı ve 2022 yılına yine büyük umut ve dileklerle girdik. 

Aydın’ın taleplerini kapsayan fizibilitesi hazır dosyalar yine bu yıl Ankara’da ilgililere ve Aydın’a gelen siyasi büyüklere sunulacak. 

Son Başbakan Binali Yıldırım’ın sözünü verdiği ‘Çıldır Havalimanı’ yine ara ara bu yıl da gündeme gelecek. 

Kuraklığa karşı damlama sulamanın yaygınlaştırılması, Büyük Menderes Nehri için çözüm çağrılarını yine sıklıkla duyacağımız bu yılda; Siyasilerimiz arasındaki kısır polemiklere de yine zaman zaman maruz kalacağız. 
2022 yılı aynı zamanda yeni seçilecek esnaf odası, oda ve borsa başkanlarıyla beraber yılın ikinci yarısından itibaren Genel Seçim sürecine dönük Aydın’dan milletvekili aday adaylığına soyunanların daha da belirginleşeceği bir yıl olacak ama yine de bazı sürprizlere de hazırlıklı olmalıyız. 

Yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaklaşık 3 yıl aradan sonra ziyaret etmesi beklenen Aydın’a esasen bu yıl hemen hemen tüm siyasi liderlerin de geleceğini kestirmek için kahin olmaya da gerek yok. Zira bu yılın sonlarına doğru eğer erken genel seçim olmazsa -ki olmayacağı söyleniyor- artık tamamıyla seçim sath-ı mailine de girilmiş olacak. 

2022’de daha başka neler olacak diye baktığımızda Adnan Menderes Demokrasi Müzesi de bu yıl açılacak. Takvim henüz belli değil ama eğer anlamlı bir güne denk düşürme çalışması olmazsa Ocak ayında açılır diye düşünüyorum. Anlamlı gün önerimse Merhum Menderes’in İngiltere yolculuğundaki düşen uçaktan sağ kurtulduğu gün olan 17 Şubat. 

Bununla birlikte genel seçim sath-ı maili demişken, CHP’nin, AK Parti’nin, İYİ Parti’nin ve MHP’nin de ilk 4 adayının kimler olabileceği de siyasi kulislerde artık iyiden iyiye yer etmeye başladı. 

AK Parti için İl Başkanı Ömer Özmen ile MKYK Üyesi Seda Sarıbaş, CHP için önceki dönem milletvekilleri Metin Lütfi Baydar, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır ya da Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz’un da sürpriz olmayacağı sıklıkla konuşuluyor. Ayrıca CHP’de ilk 4 sırada kadın aday beklentisi de var. Bakalım bu isim kim olacak? 

MHP’ye gelince İl Başkanı Haluk Alıcık, önceki dönem İl Başkanı Burak Pehlivan ya da 26. Dönem Milletvekili Deniz Depboylu isimleri de gündemde. İYİ Parti’de ise işler biraz daha karışık. Mevcut Milletvekili Adnan Sezgin ile Kurucu İl Başkanı Recep Taner arasındaki bazı parti içi sorunların İYİ Parti’ye Aydın’da güç kaybettireceği endişeleri de var benden söylemesi. 

Netice itibariyle biz gazeteciler olarak yine bu yıl yoğun tempo bir koşuşturmaca içinde bu ilin sorunlarını, beklentilerini, birden palazlanıveren siyasilerini ve bu siyasilerin PR çalışmalarına dönük haberlerini yazarken yine aklımızın bir köşesindeki mutlu, müreffeh, kalkınan ve kabuğunu iyiden iyiye kıran, talepleri vücut bulan bir ‘Aydın’ hayalimiz için yine endişe duymaya devam edeceğiz. 

Peki iyi güzel hoş diyorsun da ADÜ’deki eski bakan yeni dekan Yüksel Yalova’ya açılan kadın semazen ve şaman ritüelleri soruşturması ne mi olur diye soruyorsanız? 

Eğer Yalova’yı getirenler götürmek için karar almış ve semazen-şaman skandalının sağlam bir argüman olduğuna inanıyorsa oradan yürürler. Yoksa başka bir skandal(!) daha bulunur diye düşünüyorum. Yalova’ya tavsiyem hoşgörü temalı bir etkinliği bile açık arayacak gözle seyredecek kadar gözü dönmüş olanlara dikkat etsin! Ya da emekliliğini beklemeden istifa etsin! 

Ne diyor Yunus; 

“Benim bunda kararım yok, ben bunda gitmeğe geldim
Bezirganem metaım çok, alana satmağa geldim” 
2022 yılı alana da satana da hayırlı olsun vesselam! 

DİĞER YAZILARI
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.