Bilinçli su kullanımına dikkat çekildi

Germencik Belediyesi iklim değişikliği nedeniyle yaşanan kuraklığa dikkat çekmek amacıyla İklim Değişikliği ve Kuraklık Paneli gerçekleştirdi.

Germencik Belediyesi, son yıllarda yaşanan kuraklıklar ve ilçede meydana gelen çatlakların nedenlerine ilişkin bir panel düzenledi. ‘Susuzluk Bizi Yönetmeden Biz Suyu Yönetelim’ sloganıyla düzenlenen İklim Değişikliği ve Kuraklık Paneli’ne konuşmacı olarak; Prof. Dr. Erdin Bozkurt, Prof. Dr. Mustafa Sürmen, Doç. Dr. Ali Bülbül, Jeoloji Yüksek Mühendisi Alim Murathan katıldı. Panelde, Büyük Menderes Havzası’nın fayları ve Germencik bölgesindeki yer yarıklarının olası kökeni, iklim değişikliğinin Germencik tarımına etkileri, Germencik’te tarım alanlarında yeraltı suyu problemleri ve çözüm önerileri ile iklim değişikliklerinin su yönetim planlamasındaki rolü konuları konuşuldu. Germencik Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleşen panele; Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, Yatırım ve İnşaat Daire Başkanı Çağrı Çaylak, ASKİ Genel Müdür Vekili Hakan Olkaç, Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan, Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisi Hasan Kuru, Aydın Meteoroloji İl Müdürü Musa Deveci ve çok sayıda davetli katıldı.

“DAHA İYİ ŞEKİLDE BIRAKMAYA MECBURUZ”

Panelin açılışında konuşan Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş; “İkim değişikliği ile beraber yıllardan beri bilinen Afrika ve Ortadoğu’da kuraklığının geldiği durum derken Türkiye de artık bu sorundan nasibini almaya başladı. Ben de kendi ilçemi düşünerek böyle bir etkinlik yapmaya karar verdim. Halkımıza bir nebze olsun farkındalık yaratmak amacıyla bir tane çeşmenin israfını engeller, tasarrufu sağlarsak ne mutlu bize. Ben sadece memleketimizin daha iyi olması, kaynaklarımızın daha verimli olması adına böyle bir şey yapmayı planladık. Uygarlıkların medeniyeti olan bir yerde yaşıyoruz. Binlerce yıllık bir havzadayız. Magnesia Antik kentinden tutun da Aydın’daki diğer antik yerleşimlere baktığımızda su anlamında bereketli topraklardayız. Su kaynaklarının azalması bizleri daha bilinçli olmaya, en azından çocuklarımıza emanet aldığımız bereketli toprakları daha iyi bir şekilde bırakmaya mecburuz” dedi.

İzlenme: 275

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar