TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

BİR 8 MART DAHA GERİDE KALIRKEN 

A+A-

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladık. Kutladık diyorum ama neden sadece bir gün kutlandığınız anlamıyorum. Daha doğrusu hayatlarımızda her şeyden önce anne, eş ya da kız kardeş gibi çok önemli konumda yer alan insanları neden bir günde kutlayalım ki? 
Bir anneyi düşünsenize mesela. Hamilelik sürecinde yaşadığı fiziksel sıkıntılar, sürecin verdiği değişimler hatta bu dönemde iş hayatında yer almaya devam etmesi. Doğum anında çektiği sancıdan hastanede geçireceği günlere kadar sayabileceğimiz fedakarlıklar biter mi sizce? Bitmez. Çünkü asıl sorumluluk bundan sonra başlıyor. Bir birey hayata geldiğinde tertemiz bir sayfa gibidir. Onu belli bir yaşa kadar doldurmak her ne kadar anne ve babaya düşse de annenin her zaman rolünün daha önemli olduğunu düşünürüm. Çünkü bir baba ne kadar çok çocuğunu sevse de onu 9 ay boyunca karnında taşıyan bir kadının kurduğu bağ her zaman başkadır. Canından bir parça dedikleri bu olsa gerek. Demem o ki bir kadının hayatı boyunca yaşadığı süreçlerden sadece bir tanesi bu. 
Şehit annelerini ya da eşlerini düşündünüz mü peki hiç? Dünyaya getirdikleri, büyüttükleri evlatlarını, hasretle bekledikleri eşlerini vatan uğruna toprağa veren, elleri öpülesi kadınlar… Hepimizin her saniye minnet duyması gereken bu kişileri sadece bir gün mü kutlayacağız. Kesinlikle hayır. 
Biz erkekler olarak bazen değerlerini anlamasak da kadınların hayatımızda yeri hatta ve hatta varlığımızdaki rolleri çok büyük. 

Vurgulamak istediğim kısım, annelerinize, eşlerinize, kardeşlerinize, sevgililerinizi bir gün değerli hissettirip diğer günler hiç kıymetleri yokmuş gibi davranmayın. Çiçekse konu, almak için bir günü beklemeyin, hediye ise gönlünüzden geçen her hangi bir anda takdim edin. 
Bu arada kadınların isteyip de başaramayacağı hiçbir şey olmayacağını da unutmayalım. İş hayatında bir şirketten tutunda tarımda bir arazide, bilim dünyasından tutun da girişimciliğe kadar nereye bakarsanız bir kadın görebilirsiniz. Siz sadece bakmayı bilin. Bakarken de hayatımızda kadınların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha fark edin. 

Bunca sözün üzerine madem öyle adettendir. Geçmiş 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun. 

DİĞER YAZILARI
 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar