AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

BİRAZ DAHA ÖZEN

A+A-

Korona Virüsün ortaya çıktığı ve Türkiye ile ilgili önlemler gündeme geldiği günden bu yana ifade edilen en önemli önlemlerden biri elleri sabun ile iyice yıkamak, ikincisi ise sosyal mesafeyi korumak. 
Sosyal mesafe dediğimiz her halde tam anlaşılmamı olacak ki, vatandaşımız bu konuda pek fazla duyarlı davrandığı ifade edilemez. Zira görüyoruz ki, insanlar hala birbirleri ile tokalaşıyor, hala birbirleri ile yan yana, kol kola gezer durumda. Oysa uzmanları söylediği iki insan arasındaki mesafenin en az bir metre olması gerektiği. 
Sosyal mesafenin korunması adına bankalarda vatandaşın içeriye sırayla alınması ve beş kişiden fazla insanın banka içine alınmaması uygulaması var. Var olmasına var da insanımız ne kadar uyuyor? Bu noktada sıkıntı büyük. 
Geçtiğimiz Cuma gönü arabamla Ziraat Bankası çarşı şubesinin önünde geçiyorum. O da ne; bankanın önünde en az elli, altmış kişi kuyrukta. Hepsi de iç içe durumda bankada sıralarının gelmesini bekliyor. Sosyal mesafe mi? Hak getire. Kimsenin sosyal mesafeyi falan taktığı yok. Ellerinde bir tek kahveleri eksik gibi sırada sohbet ediyorlar.
Bu büyük bir sıkıntı yaratıyor. Bu virüsün yayılmasını önlemek için aramızdaki mesafeyi korumamız gerekiyor. Bu öncelikle birey olarak bizim sağlığımız için önemli. Gençlere bir şey olmuyor diye bir durum yok. Bu virüs gençlerde daha az ölümcül seyrediyor. Ancak gençler evdeki anne ve babalarına, eş ve çocuklarına bulaştırma riski taşıyorlar. İşte bu nedenle nerede olursa olsun sosyal mesafeyi, aramızdaki mesafeyi bir metrenin altına düşürmememiz gerekiyor. Lütfen biraz daha özen, biraz daha dikkat. Kendiniz ve sevdikleriniz için sosyal mesafenizi koruyun…
ŞEHİRLERARASI SEYAHAT YASAĞI
İçişleri Bakanlığı’nın son genelgesi ile otuz büyükşehirde şehirlerarası seyahat yasağı getirildi. Bu noktada zorunlu haller dışında bir şehirden diğerine gidemeyeceksiniz. 
Alınan bu karar son derece yerinde bir karar. Şehirlerarası sirkülasyonun önlenmesi adına alınmış en doğru kararlardan biri. Bir bakıma uluslararası sınırların kapatılması kadar önemli bir karar. Şehirlerin de sınırları kapatılmış oldu. Belki de başta alınması gereken kararlardan biriydi. Ancak bugün alınmış olması da çok doğru bir karar.
Bunun bir diğer anlamı sokağı çıkma yasağına eş olduğunu düşünüyorum. Sürekli olarak sokağa çıkma yasağından söz ediliyor. Bugün alınan bu karar virüsün bir şehirden diğer bir şehre sıçramasını önlemek adına sokağa çıkma yasağı kadar etkili ve önemli bir adım. 
Bu günler kurallara dünden daha çok uymamız gereken günler. Bu günlerde kendi iyiliğimiz, kendi sağlığımız için lükte sokağa çıkmayalım, şehirlerarası seyahatlerden vaz geçelim. Yarın, bu virüs salgını tamamen atlatıldıktan sonra bol bol seyahat etme fırsatınız olacaktır.
Lütfen Evde Kal, Lütfen seyahat etme…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar