Bircan: Şiddetin aması iyi hali olamaz

Bircan: Şiddetin aması iyi hali olamaz

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde konuşan AGİKAD Başkanı Senem Bircan; “Kadına yönelik şiddetin hiç bir haklı yanı, ama’sı, iyi hali olamaz. Kadına şiddete hayır!” dedi. 

A+A-

Aydın Girişimci Kadınlar Derneği (AGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Senem Bircan, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ne yönelik konuştu. Şiddetin her şeklini eleştiren Başkan Bircan, mücadele gününün tarihçesini anlattı. Başkan Bircan; “25 Kasım 1960 tarihinde Dominik Cumhuriyeti’nde üç kız kardeş, askeri diktatörlük tarafından hedef gösterilmelerinin ardından tecavüz edilerek öldürülmüşlerdir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1999 yılında bu olaya atıf yaparak 25 Kasım Günü’nü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü olarak ilan etmiştir” dedi.
“ÖNLEMEK HEPİMİZİN SORUMLULUĞUDUR”
Kadına yönelik şiddetin yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada mücadele edilen bir önemli sorun olduğunu aktaran Başkan Bircan; “Kadına yönelik şiddet halen daha günümüzde ülkemizde ve tüm dünyada mücadele edilen, en önemli sorun olarak yer almakta; kültürel, coğrafi, dini, toplumsal, ekonomik sınır tanımayan bir “İnsan Hakları İhlali “ olarak varlığını sürdürmektedir. Kadına yönelen şiddet, bir toplumun yalnızca kadınına değil şiddete maruz kalan mağdurun yakınına; bir babaya, bir evlada yapılan şiddettir. Bu şiddet biçimleri Aile içi, ev içi gibi özel alanda gerçekleşebileceği gibi işyeri, eğitim kurumları gibi kamusal alanda da gerçekleşebilmektedir.  Kadına yönelen şiddet yalnızca kadınların fiziksel ve ruhsal sağlığını etkilemekle kalmayıp hukuki, sosyal ve ekonomik haklarına ve statülerine yönelik bir saldırıdır. Kadınların toplumun her alanında gelişmelerine engel olmakta ve kadının sosyal yaşama aktif katılımının önüne geçerek; sosyal, ekonomik ve toplumsal kalkınmanın önünde bir engel teşkil etmektedir. 
Kadına yönelik şiddeti önlemek toplumun tüm kesimleri olarak hepimizin sorumluluğudur” ifadelerini kullandı.
“DESTEK OLACAĞIZ” 
Kadına yönelik şiddetin engellenmesi ve şiddete karşı mücadelede AGİKAD olarak destek olacaklarını kaydeden Bircan; “Kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi için yasal düzenlemeler çerçevesinde,  ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte toplumun her kesiminde bir bütünlük içinde hareket etmek suretiyle farkındalık ve bilinç oluşturarak kadınlarımızın cumhuriyetle, anayasamızla ve yasalarımızla elde ettiği hakları ve kazanımların korunması ve eksiksiz uygulanması için; Kadına karşı Şiddetin önlenmesi için  Aydın Girişimci Kadınlar Derneği olarak desteğimizi  ve mücadelemizi kamuoyu ile saygıyla  paylaşıyoruz” dedi.

bircan-siddetin-amasi-iyi-hali-olamaz-248287-1be858d01f9a5715f19f8e6d1cb48803-001.jpeg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.