TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Birçok kulüp önünü göremiyor 

A+A-

Koronavirüs nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşayan ve aylardır maç yapmayan futbol kulüpleri, bir yandan da maddi sorunlarla boğuşuyor. Liglerine ara verilen takımlar bu süreçte faaliyetlerini durdursa da ödemeler durmuyor. Sezon başında yapılan sözleşmelerin getirdiği yükümlülükleri yerine getirme zorunda olan bir çok kulüp oyuncu alacaklarını ödemek için kaynak ararken yeni sezon için önünü göremiyor. 

Bazı takımların yöneticileri şahsi çabalarıyla oluşturduğu bütçeleriyle yeni sezon için transfer planlarına başlasa da pandemi sürecinin yıprattığı bir çok ekip için yeni sezon kolay olmayacak. Burada illeri, ilçeleri temsil eden takımlara destek vermek gerekiyor. Yeterli desteği alamayan bir çok kulübün nasıl liglerden bir bir düştüğü ve sonrasında da kapanma aşamasına geldiği örneklerini biliyoruz. 

Tüm bu şartlar ışında yeni sezonda takımların liglerde ne şartlarda mücadele edeceği de merak konusu oldu. Transferler yapılabilecek mi? Ödemeler yeni sezona sarkacak mı? Yada emek veren oyuncular hak ettikleri ödemeleri alabilecekler mi? Bunun gibi daha bir çok soru işaretiyle 
yaz dönemi geçecek. 

Bu konuda bence kulüplerin bir an önce çıkış yolları araması gerekiyor. Transfer döneminde her takım elindeki bütçesine göre hedefini belirleyecek. Hangi lig olursa olsun takımlar kaliteli isimleri kadroya katmak için kesenin ağzını açmak zorunda kalacak. Üst liglerdeki takımlardan gelecek yüksek teklifler dışında alt liglerde çoğu zaman bonservis ücreti söz konusu olmadığı için oyuncu satışından kaynak oluşturmak da çok mümkün olmuyor. Tüm bunları bir araya getirince takımların öncelikle elindeki kadroyu korumaya yöneleceğini düşünüyorum. Tabi burada da oyuncuları yeniden ikna etmek da ödemelerin düzenli yapılması, imkanların yeterli olması ve hedefler gibi bir çok konunun bir arada değerlendirilmesi gerekiyor.   
 

Önceki ve Sonraki Yazılar