AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Birlikte hareket edebilecekler mi?

A+A-

Birlikte hareket etmek, tek tek hareket etmekten her zaman dağa verimli ve daha olumlu bir çalışma ve hareket biçimidir. Eskilerin de dediği gibi bir elin nesi var, iki elin sesi var. Birlikte hareket etmek de tıpkı iki elin çıkardığı ses gibidir.

Bu noktadan baktığımızda Aydın’ın yıllardır eksikliğini hissettiği bir durumdur birlikte hareket etmek ve birlikte bir şeyleri başarabilmek. Folklorundaki efe gibi Aydınlılar da tek oynar oyunu. Bunun sonucunda da her Aydın bir çok yatırımı, bir çok hizmeti almakta hep geri kalmış, hatta bir zamanların popüler söylemindeki gibi İzmir ve Denizli arasında sıkışıp kalmıştır.

Bu dönem belki de bu durumu aşar Aydın’a hizmet akışını sağlayabiliriz düşüncesi doğmaya başladı son günlerde. Peki nereden böyle bir duyguya kapıldık diye soracak olursak eğer, yanıtı AKP Milletvekili Mustafa Savaş’ın son konuşmalarında yatıyor.

Ne demişti Savaş, Aydın Efelerini birlikte oynamaya çağırarak?
“Farklı siyasi partileri temsil ediyor olsak da, aslında her birimiz yaklaşık 1 milyon 100 bin nüfusluk hemşerilerimizin ve yaklaşık 8 bin kilometre karelik Aydın ilimizin temsilcileri durumundayız.

Bu rekabet ortamında temsil ettiğimiz ilin gelişmesi için dayanışma ve ortak akla ihtiyaç bulunmaktadır. Aydın olarak, bu rekabetten kazançlı çıkmak için birlik ve beraberlik içerisinde çalışma yapabilmeliyiz.”
Bu sözlere katılmamak elde mi? Kendi adıma, her seçim öncesi milletvekili adaylarına ne olursa olsun Aydın’ın menfaatleri için Ankara’da iktidarı ve muhalefeti ile birlikte hareket etmelerini ve yumruğu birlikte vurmaları gerektiğini söyleyen biri olarak bu çağrının altına hiç düşünmeden imzamı atarım.

Savaş’ın bu çağrısına ana muhalefet partisinden yanıt gecikmedi; 
CHP PM Üyesi Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, çağrıyı ‘Memnuniyet verici’ olarak değerlendirdi ve şunları söyledi: 
    
“Tarımıyla, sanayisiyle, turizm bölgeleriyle, havası, toprağı ve suyuyla Aydın sadece ülkemizin değil dünyanın sayılı incilerinden biridir. Başta büyükşehir belediyemiz ve ilçe belediyelerimizin bölgemize hizmet için gerek sivil toplum örgütleri ve gerekse hükümetle her türlü uyumlu çalışma ve işbirliği çabasında olduğu bilinmektedir. Yerel yönetim, merkezi hükümet ve milletvekillerinin ortak çalışması başından bu yana arzu ettiğimiz bir durumdur. Aydın’ın çıkarlarını öne çıkaran güçlü ve ortak bir tutumun Aydın’a sayısız yararları olacağı tartışmasızdır. Daha önce defalarca vurguladığımız gibi Aydın’ın hak ettiği desteği alabilmesi için gerekli her türlü ortak çalışmayı yapmaya hazırız.”

Karşılıklı çağrılar ve yanıtlar böyle idi. Önümüzdeki süreç Aydın’ın devlet yatırımlarından daha fazla pay alabilmesinin tek yolu da bu birlikteliğin kısır yerel siyasi çekişmelere kurban edilmeden gerçekleştirilmesi Aydın’ın hayrına olacaktır. Bu birliktelik, birlikte hareket etme iradesinin ne denli gerçeğe dönüşebileceğini hep birlikte göreceğiz. Umudumuz o ki, Savaş ve Tezcan’ın bu karşılıklı sözleri bir başlangıç olur ve Aydın kaybettiklerini kazanmaya başlar.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar