Bitcoin Safiye, kendisine ceza veren hakimi HSK'ya şikayet etti

Bitcoin Safiye, kendisine ceza veren hakimi HSK'ya şikayet etti
ABONE OL
Aydın’da 40 kişiyi yaklaşık 30 milyon TL dolandırdığı iddiasıyla tutuklanıp serbest bırakılan Safiye Gökçe Yüce, 135 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada kendisine 81 yıl hapis cezası veren hakimi HSYK’ya şikayet etti.

ADEM ÜLKER- Adana'dan 6 yıl önce Aydın’a taşınan Safiye Gökçe Yüce, eşi Oğuzhan Yüce ile taşeron şirket kurdu ve JES şirketlerine işçi bulmaya başladı. İddiaya göre, Safiye Gökçe Yüce, bir doktora kendisini, 'ekonomist-broker' olarak tanıttı. Doktora yatırımını kripto para birimi Bitcoin'e yapmasını söyledi. İkna olan doktordan adına Bitcoin almak üzere para aldı. Bir süre sonra kar payı verdiği doktora, kendisine yeni müşteriler bulmasını, bunun üzerinden de kar payı ödeyeceğini vadetti. Böylelikle saadet zinciri benzeri bir yapı oluşturdu. Yüce, kısa sürede hemşireden, polise kadar çok sayıda meslek grubundan 40 kişiye ulaştı.

DOLANDIRILDIKLARINI ANLADILAR

Yüce, Bitcoin almak için para topladığı bu kişilere 2 yıl boyunca kar payı ödedi, kurdukları şirketin arkasında JES firması bulunduğunu, yeğeninin ise Milli İstihbarat Teşkilatı'nda (MİT) görevli olduğunu söyledi.

Kamuoyunda Bitcoin Safiye olarak adlandırılmaya başlanan Yüce, 23 Ağustos 2019’da ortadan kayboldu. Dolandırıldıklarını anlayan mağdurlardan 27'si, avukatları aracılığıyla Aydın Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Yüce'nin hesapları incelemeye alındı. Kripto para hesaplarında toplam 8 bin 300 Bitcoin olduğu ve bu sayının giderek arttığı belirlendi. Safiye Gökçe Yüce'nin birlikte hareket ettiği kişilerle web sitesi kurduğu, buradan da bazı kişileri ağına düşürdüğü, bir süre sonra da siteyi kapatıp ortadan kaybolduğu anlaşıldı. Safiye Gökçe Yüce'nin Aydın'da 40 kişiyi yaklaşık 30 milyon TL dolandırdığı tespit edildi.

OTOYOL GİŞELERİNDE YAKALANDI

Her yerde aranan Yüce, Bursa’da gişelerde yakalandı, Aydın'a getirildi ve tutuklandı. Yüce 4 ay cezaevinde kaldıktan sonra 10 Mart 2020'de yurt dışına çıkış yasağı konularak elektronik kelepçeyle serbest bırakıldı. 1 yıl sonra elektronik kelepçe çıkarıldı. Safiye Gökçe Yüce ve eşi Oğuzhan Yüce hakkında dolandırıcılık suçundan 27 kez ayrı ayrı 1 yıldan 5 yıla kadar toplam 135'er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Geçen 3 Ekim'de, Aydın 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında Safiye Gökçe Yüce, 27 mağdurun her biri için 3'er yıl olmak üzere toplamda 81 yıl hapis cezası ile toplam 394 bin 300 TL para cezasına çarptırırken, eşi Oğuzhan Yüce'nin ise beraatine karar verildi.

Yüce’nin avukatları istinaf mahkemesine itirazda bulundu. Mahkeme itirazı değerlendirdi ve tahliye kararı verdi. Serbest bırakılan Yüce, avukatları aracılığıyla kendisini yargılayan Aydın 8. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi'ni 29 Kasım'da HSK'ya şikayet etti. Şikayet dilekçesinde, "Aydın 8. Asliye Ceza Mahkemesi Hakiminin gerek Aydın'ın küçük bir yer olmasından kaynaklı toplum baskısından gerekse dosyanın medyada fazla yer bulmasından gerekse birtakım katılanların adliye personeli olmasından dolayı objektif bir karar veremediği kanaatindeyiz. Hukuken geçerli olmayan bir tutuklama kararı olmadan müvekkilin cezaevine girmesine sebebiyet verildiğinden dolayı ilgililer hakkında, ilgili dosya istinaftan dönmeden önce tarafımızca suç duyurusunda bulunulmuştur. İlgili hakim ve diğer şüpheliler hakkında soruşturma izni verilmesini bekliyoruz. Aydın 8. Asliye Ceza Mahkemesi Hakiminin dosyadan çekilmesi aksi halde hakimin reddini talep ederiz” denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.