Mustafa  Akgün

Mustafa Akgün

Muhabir
Yazarın Tüm Yazıları >

BİZ SANA VİLAYET MERKEZİ OLAMAZSIN DEMEDİK

A+A-

Bilindik bir hikaye vardır. Babası oğluna “oğlum senden adam olmaz” demiş. Oğlu okumuş,  sonrasında  memleketine vali olarak atanmış. Atandığı ilk gün, babasını makamına çağırtmış! Makamına gelen babasına “babacığım hani senden adam olmaz demiştin ya…” derken babası lafa girmiş. “Ben senden vali olmaz demedim, adam olmaz dedim.”

***

Uzun yıllardır Nazilli’nin il olacağı konusu hep gündemde kalmıştır. Gel gelelim hep umutlar boşa çıkmış, siyasilerin sözü askıda kalmış ve torbadan her zaman “bir dahaki sefere” çekilmiştir.

***

Bu sefer biraz daha farklı bir durum söz konusu. Son günlerde ülke genelinde vilayet sayısının 100 olacağı söylentisiyle birlikte Nazilli hiç yaklaşmadığı kadar yaklaşmıştır vilayet olmaya.

***

Yaklaşmıştır yaklaşmasına da, Nazilli nasıl bir vilayet olacak ki?

***

Nazilli’nin il olmasına ilişkin hep atıfta bulunan Atatürk’ün bir lafı vardır. “'Nazilli atide göstereceği gelişme ile vilayet merkezi olacaktır” der ulu önder Sümerbank basma fabrikasının açılışında. Sene 1937… Neredeyse olmuş 1 asır...

***

Aslında “gelişirseniz il olabilirsiniz, elinizdeki bu imkanı iyi değerlendirin” demek istemiştir kendisi. Bakın bu fabrika ileride il olmanız için ihtiyacınız olan gelişmeye büyük katkı sağlayacaktır, gayreti bırakmayın sakın! demiştir bizlere.

***

Biz ne yaptık “Atatürk il olacaksınız dedi, söz verdi” deyip istediğimiz yerden aldık, yanlış anladık.

***

Hepimiz çeşitli sebeplerle ülkemizin birçok yerine gidiyor ve gözlemliyoruz. Son 15 yılı baz aldığımızda “Nazillide de şu atılım yapıldı, şu yatırım hayata geçti çok da iyi oldu”  diyeceğimiz ne var? 

***

Hepsi bir kenara şehrimizi yöneten siyasiler, STK temsilcileri bile hep aynı kişiler. Ya parti değiştirip ya kabuk değiştirip oldukları konumu muhafaza edip kendi yollarında yola devam ediyorlar. Bu hal ve hareketleri ile de bizleri yarı yolda bırakmış oluyorlar.

***

Kendimize gelelim, silkelenelim ve kendi gerçeklerimizle yüzleşelim. Nazilli uzun çarşıdan ibaret bir yerdir. Toprağı bereket fışkırdığından zengin fakat yatırım yapılmayan bir memlekettir. En meşhur Perşembe pazarı dahi en ilkel koşullarda satış yapılan bir pazardır. Çarşı dediğimiz alan 3 sokak, belki 150-200 dükkandan ibarettir. Birkaç işletme dışında organize sanayisinin küçük sanayi sitesinden farkı yoktur. Küçük sanayi sitesinde de dükkanların kirası yükseliyor diye sevinilen bir memlekettir. 

***

Söylenecek sözümüz çok da zamana yayıp uzun uzun dertleşelim istiyorum.

***

Sözün özü biz Nazilli vilayet merkezi olamaz demiyoruz, bizi yönetenlerin kafasıyla yaşanılabilir bir vilayet olamaz diyoruz. 

***

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar