Bizler devletimizin kararının arkasındayız

Bizler devletimizin kararının arkasındayız

Nazilli Ticaret Odası, sınır ötesinde gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatına destek vermek amacıyla odalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak açıklama yaptı. 

A+A-

AYŞE AKTAŞ- Nazilli Ticaret Odası VİP toplantı salonunda, Fırat’ın Doğusunda başlatılan “Barış Pınarı Harekatına destek vermek için ortak basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamayı Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan’ın yaptığı toplantıya Aydın Barosu Nazilli Temsilcisi Emel Şahin, Nazilli Ticaret Odası Meclis Başkanı Gürdal Yüzügüler, Türkiye Muarif Gaziler Derneği Nazilli Şube Başkanı Hasan Karataş, Nazilli ve çevre ilçe Oda Başkan ve temsilcileri ve STK temsilcileri katıldı.  

“TÜRKİYE ULUSLARARASI HUKUKTAN DOĞAN HAKKINI KULLANMIŞTIR”

81 ilde aynı anda tüm odalar ve borsalarla birlikte bu açıklamayı yaparak, sizler aracılığıyla hem ülke, hem de dünya kamuoyuna seslendiklerini belirterek NTO Başkanı Nuri Arslan, “Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde “Barış Pınarı” adı verilen sınır ötesi harekât başlatmıştır. Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır. Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir. Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz. Zira Türkiye, uluslararası hukuktan doğan hakkını kullanmıştır. Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır” dedi.

"Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir" diyen Arslan, “Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur. Ülkemiz özellikle Frat’ın doğusunda sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca, son iki yılda yüzün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır. Bu terör örgütleri, Suriye içinde ve Suriyelilere yönelik de saldırılar düzenlemektedir. Suriye’deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikâyetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır. Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez” ifadelerini kullandı.

GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR

 Tüm bu gerçekler ışığında, uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet eden Arslan'ın açıklaması şöyle; “ Son olarak, şunu da herkesin bilmesini istiyoruz. Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumu, bir ve beraber olarak en güzel cevabı verecektir. Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir. Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür. Öte yandan bütün vatandaşlarımızı, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez. Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız. Türk silahlı kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Cenab-ı hak Mehmetçiğimizi korusun, ordumuzu muzaffer kılsın. Yar ve yardımcımız olsun” dedi.

nazilli-ticaret-odasindan-baris-pinari-harekatina-tam-destek-131863-1dd581f4a6aa7f80261a1ee7d8b2018f.jpgnazilli-ticaret-odasindan-baris-pinari-harekatina-tam-destek-131863-53d657703cac26b73b48c385c28103ff.jpgnazilli-ticaret-odasindan-baris-pinari-harekatina-tam-destek-131863-854c3ffb5f5fdb2bc24561490be2ed2c.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.