Son günlerde kamuoyunda borsa işlemlerine yönelik vergi getirileceğine dair iddiaların ortaya atılması, yatırımcıları endişelendirdi. İddialar üzerine daha önce değerlendirme yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gelir vergisinin söz konusu olmadığını dile getirmişti. Şimşek, konuyla ilgili olarak az miktarda işlem vergisinin söz konusu olabileceğini ancak bununla ilgili de kesin bir kararın bulunmadığını aktarmıştı. 

RESMİ AÇIKLAMALARA İTİBAR EDİLMELİ
Tartışmalar sürerken, bir açıklama da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan geldi. Katıldığı canlı yayında konuyu değerlendiren Yılmaz, resmi açıklamalar olmadan bu tür iddialara itibar edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. 

Son Bir Hafta Kaldı: Sigaraya Zam Geliyor! Son Bir Hafta Kaldı: Sigaraya Zam Geliyor!

"KAZANÇLAR ÜZERİNDEN VERGİ YOK"
Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: "Bizim yapacağımız vergi düzenlemeleri enflasyonu artırıcı değil, kayıt dışılığı azaltacak bir teklif barındırıyor. Çok spekülatifler görüyoruz sosyal medyada. Yetkililer açıklanmadan söylentilere itibar edilmemeli. Borsada yapılan işlemler üzerinden cüzi bir miktar alma tartışmaları yapılıyor. Borsada kazançlar üzerinden bir vergi yok. Sadece 10 binde 1'ler olur mu bunun tartışması var, işlem ücreti olarak."

Muhabir: Sevgi Demir