Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek sistemin 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren uygulanması hedefleniyor. 

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?
Buna göre vatandaşlar cam, plastik ve metal ambalajlı içecekleri satın alırken 25 kuruş depozito ödeyecek. Aynı zamanda Türkiye Emlak Katılım Bankası'nın altyapısı üzerinden e-cüzdan açılacak. Vatandaşların geri dönüşüme attığı her bir şişe için hesaplarına 25 kuruş eklenirken, biriken paralar ise alışverişlerde kullanılacak. 

Depozito Iade Sistemi C D Zi Cover

Tren Biletlerine Zam Geldi: İşte Yeni Fiyatlar Tren Biletlerine Zam Geldi: İşte Yeni Fiyatlar

DAHA ÖNCE HAYATA GEÇİRİLEMEMİŞTİ!
Depozito Yönetim Sistemi (DYS) daha önce 1 Ocak 2021 tarihinde hayata geçirilmeye çalışılmış ancak başarılı olunamamıştı. Sistemin 1 Ocak 2025 tarihine yetiştirilmesi hedefleniyor. Bu çerçevede sistem, 100 mililitre ile 3 litre arasında yer alan tek kullanımlık içecek ambalajları için başlamış olacak. 

İADELER NEREDE YAPILACAK?
Vatandaşların depozito iadelerini yapabilmesi için 2025 yılı içerisinde il ve ilçelerde 5 bin noktada geri alım sistemi kurulması planlanıyor. Belediyeler, millet bahçeleri ve üniversiteler, depozito iade makinelerinin ilk kurulması hedeflenen noktalar olarak belirlendi. Sonrasında zincir marketler, kafeterya ve restoranların yanı sıra alışveriş merkezi gibi farklı noktalarda iade makinelerinin yaygınlaştırılacağı vurgulandı.

Kaynak: Haber Merkezi