Boyada son moda değil, dekorasyonda son moda Sakarya

Boyada son moda değil, dekorasyonda son moda Sakarya

Nazilli'de daha önce iki şubesiyle vatandaşlara hizmet eden 3. Şubesini de açan Sakarya Yapı Market İşletmecisi Recep Sakarya, sektördeki yenlikler ve hizmetleri ile ilgili bilgiler verdi.

A+A-

AYŞE AKTAŞ - Aydın Hedef Gazetesi’nin özel röportaj konuğu olan Sakarya, ”Her şeyi çözüm üretmek adına yapıyoruz. Alternatifler üreterek daha iyi hizmet sunmayı hedefledik” dedi.

Sizi tanıyabilir miyiz?
1987 Nazilli doğumluyum. Evli 3 çocuk babasıyım. Küçük bir esnaftım amacım daha da büyük bir esnaf olarak hemşerilerime daha iyi hizmet vermek. Babam soğuk demirciydi ve sağlık sorunlarından dolayı bu sektöre geçti. Babamla beraber 7 sene çalıştık daha sonra tamamen bana devretti ve emekliye ayrıldı. O günden bugüne sektörde en iyi olmaya çalıştık ve başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

Nazilli’de kaç şubeniz var?
Nazilli’de 3 şubemiz var. İlk şubemiz Karaçay mahallesinde tamamen boya ağırlıklı bir şubemiz, arkasından hayalim olan yapı market şubesinin her geçen gün üzerine koyarak hedefliyordum bu birden olacak bir şey değildi basamak basamak olacak bir şeydi. İki arkadaşımla beraber tesisat grubunu gerçekleştirdik. Aynı sokağın içerisinde çift şube çalıştık. Bu dönemde işi daha da göz önüne sunmak adına merkezde 3. şubemizi açtık.

boyada-son-moda-degil-dekorasyonda-son-moda-sakarya-180029-4d0463ee06dd97cd9e96c48fe0cbd24c.jpg

Bu işi yapmaya nasıl karar verdiniz neden bu sektör?
Çünkü sürekli bir ihtiyaç olduğunu biliyorum. Nasıl acıktığımızda markete gidip yiyecek alıyorsak sonuçta evinizde akan bir musluk var yeme içme kadar zaruri olmasa da akan bir musluğu değiştirmek zorundasınız yada evin boyasını yapmak zorundasınız. Nazilli’de böyle bir yerin gerekli olduğunu düşündük.

Hizmetlerinizin üzerine her geçen gün daha da koyarak hedeflerinize ulaştığınızı söylediniz. Yeni hizmetleriniz neler?
Nazilli’de herkes boya satabilir herkes seramik satabilir ya da vitrifiye satabilir ancak seramiğin yerine alternatif olabilecek bir boya, boyanın yerine alternatif olabilecek bir seramik grubu birçok mağazada yok. Biz burada aslında alternatifler üretmek için bu yolda ilerledik. Örnek veriyorum bizim ürün çeşidimizin içerisinde sıradan bir boyanın da dışında boyayı al duvara sür mantığının dışına çıktık. Mesela tebeşirle duvarlarınıza yazı yazıp süngeri ile silebileceğiniz boyalarımız mevcut. Mermer dokusunu ve mermer hissini verebilecek boyalarımız mevcut. Sadece mermer görünümüyle kalmıyor, banyolarda seramiğin yerine kullanılabiliniyor. Su kesinlikle tutmuyor yıkanabilme özelliğinde. Bunları normal sıradan bir boyayla yapamıyorsunuz. Daha da geniş kapsamlı boyalarımız ve alternatiflerimiz var. Bizi ziyaret eden herkes bunları şubelerimizde görebilir. Biz her şeyi çözüm üretmek adına yaptık. Mesela evinizde mobilyalarınızı hiç değiştirmeden mutfak dolaplarınızı, kapılarınızı, vestiyerlerinizi orijinaliymiş gibi boya gruplarımız var. Hobi amaçlı ev hanımlarının bildiği bir markanın bayiliğini aldık. Ahşap, cam beton ne isterseniz boyayabiliyorsunuz. Bu konuda yeni şubeden yardımcı oluyoruz. Artık hemşerilerimiz dışarıda bu ürünleri aramayacak bizlerden temin edebilecek olanı değil olmayanı hizmet ediyoruz.

boyada-son-moda-degil-dekorasyonda-son-moda-sakarya-180029-4e46f0289b5e7f9b5b0b26fc5acf29f5.jpeg

Kadınlara yönelik bir kurs hizmetiniz var bahseder misiniz?
Kadınlarımıza yeni mağazamızda hem ev ekonomilerine hem de hobi amaçlı bir kurs hazırladık. Bu kursları ücretsiz olarak yeni şubemizde vereceğiz. Boyama, cam boyama, ahşap boyama, gibi kurslar olup kursiyerlerin yapmış oldukları ürünleri çalışmış olduğumuz STK’larla beraber satın alacağız. Yapılan el emeğinin hem maddi olarak karşılığını alacaklar. Girişimci kadınlarımıza destek olacağız. Şuan ön kayıtlar başladı.

Boya ve badana kısmında hizmetleriniz nedir?
Bizim bünyemizde mesleki yeterlilik belgesi alan ustalarımızın sistemleri var. Bu kayıtlı oldukları sistemlerin programlar var. Bu programlar sayesinde müşterilerimiz istedikleri ustayı sistemden seçip bölgenizi belirterek ustanın fotoğrafı cep telefonu sistemde kayıtlı oluyor seçiyorsunuz. Ustaların bilgileri ve referansları da mevcut oluyor. Sonrasında arayarak badana boyanız için gün alıyorsunuz. Ustalarımız eşyaların toplanması, branda ile korunması boyanması ve iş bittikten sonra yine eşyalarınızın düzlenmesi mesleki yeterlilik alan ustalarımıza aittir. Hemen hemen çalıştığımız tüm boya markaların da boya ustası hizmetimiz mevcut. Teknik olarak bilgiye sahip olduğu için boyadan önce yapılması gereken bir işlem olursa ustalarımız bunları müşterilerimize anlatıyor.

boyada-son-moda-degil-dekorasyonda-son-moda-sakarya-180029-18a6fd85f3e11e74d3f35cda74b0a166.jpg

Kaç çeşit boya ve ürün var?
Ürün yelpazemiz oldukça geniş yaklaşık bin civarı ürün çeşidi var. Boyada ise 4 tane boya makinamız var. Yaklaşık olarak her makine 30 bin farklı renk yapıyor. Bazı renkleri birbirine kombin olduğunu düşünelim yaklaşık 60 bin renk yapabiliriz.
Pandemi süreci nasıl geçti birçok kişi ev tadilatı ile uğraştı bu süreçte?
İnşallah sağlık açısından bir daha böyle bir süreç yaşamayız. Halen daha sıkıntılı bir pandemi süreci geçiriyor tüm dünyada ve ülkemizde. Ancak bizim işlerimiz oldukça yoğun geçti. Sizin de değiniz gibi herkes evde tadilat ile eksiklerini tamamladı. Evlerde ne kadar ertelenmiş yapılmamış iş varsa yapıldı. Bizim sektörümüzün tamamı yoğun geçti. Satış anlamında memnunduk ancak hastalık anlamında inşallah en kısa zamanda atlatırız ve bir daha yaşamayız.

Sakarya yapı marketi birde sosyal sorumluluk projeleri olduğunu öğrendik biraz bahseder misiniz?
Nazilli’de yaklaşık 60 civarında köy mahallemiz var. Bunların bazılarında okul var bazılarında okul yok. Okul olan köylerimizin tamamındaki Atatürk büstlerini hepsini STK’larla beraber yenileyeceğiz. Varsa köy meydanlarında Atatürk büstlerini yenileyeceğiz. Bunlar için inanılmaz yönde bir destek var. Hiç beklemediğimiz yerlerden destek görüyoruz. Bunun yanı sıra böyle bir yatırım yaptığımız için bayisi olduğum boya marklarından bir tanesi kendilerinden ne istediğimi sordu bizde onlardan bir köy okulumuzun dış boyasının boyanmasını istedik. Sözünü verdiler ama bu duyarlılığımızdan dolayı bu sözünü aldığımız 1 okul 2 okula çıkabilir. İnşallah 2 okulumuzun boyasını hibe edebilirler. Bunu da ilk defa sizinle paylaşıyorum.

boyada-son-moda-degil-dekorasyonda-son-moda-sakarya-180029-1268cfdd4afbf085577be73256893cd3.jpg

Gelecekteki hedefleriniz neler? Neler planlıyorsunuz?
Öncelikle mevcut olan yapılarımızı korumak için elimizden geleni yapacağız. Arkasından da bu yapıların daha da aktif hale gelmesi için elimizden geleni yapacağız. İlerleyen dönemlerde Aydın’ın diğer ilçelerde Sakarya Yapı Marketler zincirini kurmayı planlıyoruz.

Mutfak ve banyoda yenilikler neler?
Banyonun tamamının değişmesi bazen külfetli bir hal alabiliyor. Özellikle o yapım aşamasından dolayı temizliği bayanlara ayrı bir iş. Tozun pisliğin hiç kahrını çekmeden az önce bahsettiğim hobi boyları ile banyolarınızı seramiğinizin kırıldığı yapıldığı fiyatının dörtte bir fiyatına yenileyebilirsiniz. Hobi boyasının yanı sıra Nazilli’de sadece bizim şubelerimizde olan  Nipton ile banyolarda su tutmayan suyu üzerinde kaydıran seramik yerine geçebilecek efekt boyalar var. Mutfak kısmında yine hobi grubunda ahşap üzerine kullandığımız gerçekten marangoza gidip nasıl kestirip orijinal bir işlem ortaya çıkıyorsa bu boyayı yaptıktan sonrada mutfaklarınızı yenileyebilirsiniz. Yaklaşık 10 yıl boyunca kullanabilirsiniz. Ev sahibi dolabı yenilemek istemiyordur ya da kiracı kirada durduğu eve masraf yapmak istemiyordur. Bu dediğimiz yeniliklerle maliyetleri düşük şekilde mutfak ve banyolarınızı yenileyebilirsiniz.

boyada-son-moda-degil-dekorasyonda-son-moda-sakarya-180029-aff27db75c3856d56a6b0be89df71028.jpgboyada-son-moda-degil-dekorasyonda-son-moda-sakarya-180029-b09438a1b1b62ba51eb144715d43086e.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.