İsrail’in Gazze’ye olan saldırıları nedeniyle dünya genelinde boykot hareketi başlatılmıştı. Ülkemiz de de bu konudaki hassasiyet sürüyor ve boykot listesinde yer alan ürünler araştırılıyor. 

Günlük yaşamın olmazsa olmazlarından temizlik ürünleri de sıklıkla araştırılan bir kategori olarak karşımıza çıkıyor. Çamaşır ve bulaşıklar için kullanılan deterjanlar da temizlik malzemelerinin içinde yer alan büyük bir grup. Ülke geneli gitgide yayılan boykot sonrası boykot olan markalar yerine Türk markalarına yönelim artıyor. Durum böyle olunca alternatif yerli deterjan markaları da merak ediliyor. Peki, boykot olmayan deterjan markaları hangileri? Sizin için araştırdık

Boykot Olmayan Deterjanlar 

Başlatılan boykot hareketi sonrası popüler deterjan markalarının birçoğunun da boykot listesinde yer aldığını söylemek mümkün. İsrail malı veya İsrail’i dolaylı yoldan destekleyen markaları kullanmak istemeyenler için yerli markalar iyi bir alternatif oluşturuyor.

Bu kapsamda değerlendirilebilecek boykot olmayan deterjan markalarını listeledik:

 • Peros
 • Kalyon
 • ABC
 • Bingo
 • Boron
 • Ersağ
 • Borlin
 • Desto
 • Çiçeğim
 • Mintax
 • Detax

Peros

Boykot Olmayan Deterjan Markalari 1

Peros, 2005 yılında Türkiye'de kurulan bir deterjan markasıdır. Marka, Beyaz Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından üretilmektedir. Peros hem deterjan hem de yumuşatıcı üretimi yapan yerli bir firmadır. Peros, boykot deterjan markaları arasında yer almamaktadır.

Kalyon

Boykot Olmayan Deterjan Markalari 2

Kalyon, Pruva, Alyans markaları ile temizlik ürünleri sınıfına giren tüm gruplarda çeşitliliğini sağlayan Endeks Kimya çatısı altında yer almaktadır. Çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, temizlik ürünleri ve kişisel bakım ürünleri bulunmaktadır. Kalyon, boykot temizlik ürünleri arasında yer almamaktadır.

ABC

Boykot Olmayan Deterjan Markalari 3

ABC deterjan 2008 yılında Başer Kimya tarafından Colgate grubundan satın alınmıştır. ABC, boykot listesinde yer almamaktadır.  Birçok deterjan çeşidine sahip marka, boykot olmayan toz deterjanlar arasında da iyi bir alternatiftir. 

Gıda Zehirlenmesi Neden Olur? Nelere Dikkat Etmeliyiz? Gıda Zehirlenmesi Neden Olur? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bingo

1987 yılında kurulan Hayat Kimya şirketine ait olan bir deterjan markasıdır. Bulaşık, çamaşır ve birçok temizlik ürünü bulunmaktadır. Bingo boykot mu sorusunun cevabı hayır olmaktadır.

Boron

Boykot Olmayan Deterjan Markalari 5

Eti Maden tarafından üretilmektedir. Tamamen yerli üretimdir ve boykot listesinde yer almamaktadır. Çamaşırlar için temizlik ürünleri bulunmaktadır. Boykot olamayan çamaşır deterjanı olarak öne çıkmaktadır. 

Ersağ

Boykot Olmayan Deterjan Markalari 6

Ersağ, 2009 yılında yerli üretim olarak Denizli’de kurulmuştur. Birçok deterjanı bulunmaktadır. Yerli temizlik markaları arasında yer alan Ersağ, boykot listesinde yer almamaktadır.

Borlin

Önceleri oto şampuanı ve oto kimyasalları üreten şirket 2019 yılı itibariyle evsel grup alanında da ürünler yapmaya başlamıştır. Yerli deterjan markaları arasında yer almaktadır ve boykot listesinde değildir. 

Desto Bulaşık Deterjanı

Desto, BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. tarafından üretilen bulaşık deterjanı markasıdır ve BİM marketlerde satılmaktadır. Türkiye'de üretilen bir markadır ve bu nedenle boykot olmayan bir bulaşık deterjanı markasıdır.

Çiçeğim 

ABC markası bünyesinde üretimi yapılan deterjan markasıdır. A101 marketleri için üretilmekte olup boykot listesinde yer almamaktadır. 

Mintax

Boykot Olmayan Deterjan Markalari Mintax

Türkiye’nin ilk yerli deterjan markasıdır. Mintax markası da Şok için özel olarak üretilmektedir. Birçok farklı alan için temizlik malzemeleri üreten şirket, boykot listesinde yer almamaktadır. 

Detax Bulaşık Deterjanı

Boykot Olmayan Deterjan Markalari Detax

Detax Güleç Kimya tarafından üretilen yerli bir markadır. Boykot olmayan deterjan markaları arasında yer almaktadır. Boykot listesinde yer alan markalar için iyi bir alternatif olarak değerlendirilebilir. 

Sık Sorulan Sorular

Söz konusu temizlik ürünleri olduğunda markaların boykot listesinde yer alıp almadığı merak ediliyor. Kimi zaman kafa karışıklığına sebep olan bu durum boykot olmayan deterjan markalarına dair sık sorulan soruları sizler için yanıtladık!

ABC deterjan yerli mi?

ABC, 1972 yılından beri Türkiye'de ve temizlik ürünleri sektöründe faaliyet gösteren bir firmadır. Şirketin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Başer’dir. ABC, boykot olmayan deterjan markaları arasındadır.

Pril kimin?

Pril Almanya merkezli Henkel şirektine ait bir markadır. Dünya genelinde birçok farklı ülkede üretilmekte ve satılmaktadır.

Fairy kimin?

Fairy, Procter & Gamble şirketine ait olan ve dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bir markadır.

Tursil hangi ülkenin?

Tursil Almanya merkezli bir temizlik ürünleri şirketidir. Alman şirket Henkel tarafından üretilmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ