TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Bu ara nasıl telafi edilir?

Koronavirüs sosyal, ekonomik ve daha bir çok alan gibi futbolu da ciddi anlamda etkiledi. Mart ayında önce ligler durduruldu. Sonrasında ise profesyonel ligler kontrollü olarak devam etti. Yaz dönemini geride bırakında profesyonel ligler yeniden başlarken amatörlerde ise bekleyiş sürdü. Tabi bu süreçte görüşmeler, toplantılar, değerlendirmeler yapıldı. Son olarak ise Ocak ayında pandeminin durumuna göre amatör spor için kararının verileceği belirtildi. Kulüpler de lige katılım için başvurularını yapmayı sürdürüyor. 

Sağlık tedbirleri kapsamında (ki mutlaka önlem şarttı) alınan kararlar sonrası gözler Ocak ayına çevrildi. Kulüplerde yöneticilerden, teknik heyetlere, futbolculardan personellere kadar geniş bir yelpaze bu aslında ama ben bugün futbolcuların antrenman boyutuna dikkat çekmek istiyorum.

Yaklaşık 9 ay boyunca sahaya çıkıp resmi maç yapmamış oyuncuları düşünsenize. Bir futbolcu iki hafta maç oynamasa form tutması için bile belirli bir süre gerekirken biz 9 aydan bahsediyoruz. Elbette ki sahaya dönüş fiziken de kolay olmayacak. İşin kötü yanı profesyonel takımlardaki antrenman imkanlarının, hazırlık süreçlerinin bir çoğu amatör kulüplerde yok. Bir çok amatör futbolcu da zaten futbola verilen ara nedeniyle başka mesleklere yönelmiş durumda. Yani antrenman yapmaya vakit bulamayan bile çok kişi var. 

Burada kulüplerin oyunculara sahaya döndürmesi çok da kolay olmayacak. Bir oyuncuya formayı giydirip sahaya çıkartmaktan bahsetmiyorum. O oyuncunun yeterli fiziksel seviyeye gelmesi çok önemli. Tabi burada antrenmanlarını sürdüren, süreci verimli şekilde değerlendiren kulüpleri ve oyuncuları bir kenara bırakıyorum. Onlar sahaya döndüğünde rakipleri karşısında bu çalışmanın meyveleri alacaktır. 

Ama burada futbolcu kardeşlerime, ağabeylerime, arkadaşlarıma tavsiyem antrenman konusunda dikkatli olmaları. Öncelikle sağlık açısından gerekli kontrolleri yaptırmaları ve buna göre antrenman programları belirlemeliler. Evet sahaya dönmek güzel ancak sağlıksız bir dönüş uzun vadede tamamen sahadan kopmanıza neden olabilir. Bu konularda alanında gerçekten uzman doktorlar var. Yardımcı olabilecek, yol gösterebilecek isimlere ulaşmak bence çok önemli. 9 ay bir insan vücudu için hiç de kısa bir süre değil.  

Bizler basın olarak bile yeşil sahalardaki o amatör heyecanı çok özlerken ekmek parası için sahaya çıkan futbolcuların hasretini bir düşünün. Koronavirüs önlemleri için mecburen yaşanan bu 9 aylık sürecin ardından umarım ligler yeniden başlar. Sağlıklı günlerde sahalarda yerimizi alırız. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar