Bu bayram buruk geçti

Bu bayram buruk geçti

Koronavirüs ile mücadele kapsamında Ramazan Bayramı'nın birinci günü 14.00 ile 20.00 saatleri arasında sokağa çıkan yaşlılar, çocuklarından uzakta yalnız bayram geçirdi. Bu bayram ellerini öptüremeyen yaşlılar, sokağa çıkma yasağına çok sevinemedi

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN - Koronavirüs (Kovid-19) salgın hastalığı nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üzeri yaşlılar Ramazan Bayramı'nın ilk günü 3. kez sokağa çıkabildi. İki ayı aşkın süredir eve kapanan yaşlılar, 4 günlük sokağa çıkma yasağında herkes zorunlu olarak evinde otururken sokağa çıktı. Ancak her yerin kapalı olması nedeniyle kendilerine vakit geçirecek yer bulamadılar. Sokaklarda avare avare dolaşıp güneşli bir havada bol bol yürüyüş yapan Yaşlıların bu bayramda ilk kez elleri de boş kaldı. Çocuklarıyla birlikte yaşayanlar şanslı olsa da çocuklarından ve torunlarından ayrı uzakta yaşayanların ise ellerini öpen olmadı. Buruk bir bayram geçiren yaşlılar, boş sokaklarda kendilerine oturacak yer aradı. Kimi bir bank üzerine oturup güneşli havanın tadını çıkarırken kimi yürüyüş yaptı. Yaşılar, kısıtla da olsa sokağa çıkma iznini ve seyahat izni veren devlet yetkililerine teşekkür etti. 

SEYAHAT İZNİNDEN YARARLANDI
Sokağa çıkan yaşlılardan Karacasu’da yaşayan koronavirüs ortaya çıkmadan önce İzmir’deki kızının yanına giden 72 yaşındaki iki çocuk babası Faik Ateş, 65 yaş ve üstü yaşlılara getirilen kısıtlama nedeniyle İzmir’de kaldı. İçişleri Bakanlığının bayram önünde yaşlılara tanıdığı seyahat izninden yararlanıp Karacasu’daki evine dönen Ateş, bayramı herkes zorunlu olarak evinde geçirirken diğer yaşlılar gibi sokağa çıkıp yürüyüş yapabildi. Ateş, “Bu bayram her ne kadar yalnız geçirsek de Allah Cumhurbaşkanımızdan razı olsun. Evime döndüm. Çok memnunuz” dedi. 

BAYRAMIN TADI TUZU YOK
Sokağa çıkanlardan 65 yaşındaki Cavit Baysal, “Evde spor yapıyorum. Sokağa çıksak da yapacak bir şey, gidecek, gelecek bir yer yok. Hava almaya çıktım” derken, 67 yaşındaki iki çocuk babası Ali Çakmakkaya,  “Evde geçirdim torunumla. Sokakta in cin top atıyor. Çıksak ne olacak. Gidecek gelecek vakit geçirecek bir yer yok. Konuşacak insan yok. Bayramın tadı tuzu yok. Bu bayram her şeyden mahrum geçiriyoruz. Ben hava almaya çıktım” diye konuştu. 

AYAKLARIM TUTULDU
İki aydır dışarıya çıkamadıkları için ayaklarının tutulduğunu söyleyen 86 yaşındaki iki çocuk babası Bahri Töz ise, “Eski bayramları özlüyoruz. Bizi hiç dışarıya çıkarmadıklarından dolayı ayaklarım tutuldu kaldı. Son birkaç haftadır bir Pazar günü çıkarıyor o da her yer kapalı. Oturacak bir yer yok. Çocuklar şehir dışında. Onlardan uzak bayram geçiriyoruz. Bu bayram gelen giden elimizi öpen yok. Sevdiklerimizden çocuklarımızdan uzakta yalnız bayram geçiriyoruz. Ben daha önceden günde iki üç sefer çarşıya namaza gelir giderdim. Onu da yapamayınca ayaklarım tutuldu. Sokağa çıktım ki yürüyüş yaparak ayaklarımı açmaya çalışıyorum” şeklinde konuştu. 

yaslilar-bu-bayram-ellerini-opturemedi-162664-36775b5461b35ac632740050b12174d0.jpgyaslilar-bu-bayram-ellerini-opturemedi-162664-caa0ba832b5a1937aa42e6526474ba13.jpgyaslilar-bu-bayram-ellerini-opturemedi-162664-d6fdc2b20fe80a4003faa0f266c3693d.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.