AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu bayram daha dikkatli olmalıyız

A+A-

Bu bayram daha dikkatli olmalıyız. Çünkü bu bayram 83 milyon insanın hep birlikte yapacağı kurban kesimleri henüz kurtulmadığımız koronavirüs salgınına davetiye çıkarmakla birebir. Hem hazırlıklı hem de dikkatli olmalıyız. Toplu taşımalarda, hayvan nakillerinde, turistlik yerlerde, yol güzergâhlarında tesislerinde, hayvan pazarları ve kesim yerlerinde çok dikkatli olmalıyız.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, bayramda çok dikkatli olmamız gerektiğinin vurgularken daha çok vekalet kurban kesimlerine teşvik ederek, ”Hayvan pazarı, kesim yerine gitmeden, insanların kurbanı kesilip, eti teslim edilmeli. Hayvan pazarları ve kesim yerlerinin sayısı artırılmalı, alanlar genişletilmeli; yeterli sayıda lavabo, sıvı sabun, kağıt havlu, el dezenfektanı olmalı. Buraların bakımı; girişte ateş ölçümü, semptom sorgulaması, alana göre içerideki kişi sayısının kontrolü, fiziki mesafenin korunması, maskesiz girilmemesi, hijyene uyulması için ilgili kişi ve kurumlar ile bunların görev, yetki ve sorumlulukları tanımlanıp ilan edilmeli" diyerek kurban kesecek vatandaşlara uyarılarda bulunuldu. Evet geçirdiğimiz Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı diğer bayramlarımız gibi olmadı olamayacak. Ancak her şey sağlık için. Bugünlere sabreder, tedbirleri elden bırakmazsak eski bayramlarımıza en kısa sürede geri dönebileceğiz.

Sadece kurban kesimleri değil, Bayram Namazı için de uyarılarda bulunan Bilim Kurulu üyeleri,” Mümkünse, bayram namazı açık havada kılınmalı, kişiler arası en az 1 metre mesafe olmalı, maskesiz gelinmemeli, giriş ve çıkışta kalabalıklaşma olmaması için uyarılar yapılmalı, namaz sonrası bayramlaşma, temas, tokalaşma olmamalı. Namaz öncesi cami, halılar, lavabo, abdest alma yerleri, tuvaletler ve çevre yüzeyleri temizlenip dezenfekte edilmeli, cemaat evinden seccadesini getirerek, onun üzerinde namaz kılmalı, müftülükler, din görevlileri, bu kuralları önceden cemaate duyurmalı” diyerek açıklamada bulundular.


Her şey kendimiz ve sevdiklerimiz için. Evet, çok özledik bayram sohbetlerini, hep birlikte yenilen yemekleri ve kahvaltıları. Ama biraz daha sabır diyerek sağlımızı tehdit eden karşı tedbirlerimizi almaya devam edelim. Daha nice güzel ve hep birlikte geçireceğimiz bayramlarımız olması dileğiyle sevgi ve sağlıkla kalın. İyi Bayramlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar