AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu film bir kez daha vizyona girmez, giremez

A+A-

Siyasetin üst kademesindekiler bir yandan kutuplaştırmaya hayır diyor, diğer yandan da öfke ve nefret tohumlarını ülke sathına yaymaya devam ediyor. Dudaklarının arasından dökülen sözlere bir bakın, bir tane doğru dürüst sözcük çıkıyor mu? Sürekli olarak karşı tarafa, rakiplerine öfke ve nefret dolu sözler sarf ediyorlar.
Evet, Türkiye ve Türk insanı, özellikle de Türk gençliği bu tür söylemlerden geçmişte çok çekti. İnsanların düşüncelerine ve fikirlerine göre ayrıştırıldığı, ötekileştirildiği, toplumun kutuplara bölündüğü, hatta kentlerin mahallelerinin kurtarılmış bölgelere ayrıldığı yılları yaşadı ben ve benim kuşağım. Biz bu ayrıştırma kültürünün toplumu nereye götürdüğünü çok iyi biliyoruz ve 54 gencin, “bir sağdan bir soldan” diyerek nasıl asıldıklarını da iyi biliyoruz. 
Cuma akşamı CHP Efeler ilçe Başkanı Polat Bora Mersin evinin sokağından üç kişi tarafından darp ediliyor. Aynı gece şüpheliler yakalanıp cumartesi günü Adliyeye sevk ediliyor. Aydın Emniyetini bu anlamda kutluyorum. Çok hızlı hareket edip şüphelileri yakalayarak hakim huzuruna çıkarmışlardır; bu nedenle de kutlanmalıdır. Ancak hakim huzuruna çıkarılan şüphelilerin “Biz yol kavgası nedeni ile kavga ettik” diyorlar ve sonra da şüpheliler ellerini kollarını sallayarak Adliyeden çıkıyorlar.
Bunlar toplum vicdanında kabul görmüyor, kabul görmesi de hiçbir zaman olası olmayacaktır. İşin bu kısmını burada bırakalım ve Aydın’ı karıştırmak, insanları birbirine karşı hasım haline getirmek gibi niyet içinde olanlara bir tek sözümüz var. Aydın bu filmi bundan kırk yıl önce gördü. Bu film kırk yıl önce vizyona girdi ve bu filmi vizyona sokanlar da, bu filmin vizyona girmesini sağlayanlar da sonra bin pişman oldular. Bugün de eğer insanları ayrıştırmak ve fikirlerinden ötürü hasım haline getirmek isteniyor ise eğer Aydın bu filmi bir daha vizyona girmesine izin vermez. Bu film de bir kez daha vizyona girmez, giremez…
AYDIN İLK SIRADA
Cumartesi gün Aydın’da bir “İntiharı önlemeyi konuşuyoruz” konulu bir panel gerçekleştirildi. Efeler Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve Efeler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Eralp Atay’ın yönetiminde gerçekleştirilen panelde intihar olayları ve bunlarla ilgili veriler ele alındı.
Efeler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr. Eralp Atay: “İntiharı önlemeyi konuşuyoruz. Tabip Odası Başkanlığı döneminde bilimsel çalışma grubunda Aydın İntihar Raporu hazırlamıştık. Aydın, intihar konusunda ilk sırada. Özellikle son 8-10 ayda, yerel seçim sürecinde gördük ki bir Efeler'de intihar olaylarında ciddi bir artış var.  Efeler'de bir günde tam 4 intihar olayı haberini okuduk. Yerel seçimler sonuçlandıktan sonra Efeler Belediye Başkanı Sayın Fatih Atay'ın direktifleri doğrultusunda Efeler Belediyesi bünyesinde İntihar Çalışma Grubu oluşturduk. Çalışmalara başladık. Bu panel de bu çalışmaların bir eseri. Önümüzdeki günlerde saha çalışmalarını gerçekleştireceğiz. Biz bir röntgen çekeceğiz; bir tahlil yapacağız, ondan sonra teşhis ve tedaviye gidip bir rapor hazırlayacağız. Bu raporda gerek Efeler Belediyesi'nin gerek diğer kamu kurum ve kuruluşlarının üzerlerine düşen görevleri yapması için başta Belediye Başkanımız Fatih Atay olmak üzere konunun takipçisi olacağız. Bu paneli de bunun için düzenliyoruz” dedi. 
İntiharların nedenleri önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek saha çalışmaları ile ortaya konulacaktır. Ancak bugünden görünen o ki, Aydın gibi bir kentte intiharların bu kadar fazla olması ve Aydın’ın ülke genelinde ilk sırada yer alıyor olması düşündürücü bir durum. Bu anlamda İntihar Çalışma Grubu’nun saha çalışmaları sonrasında ortaya koyacağı rapor oldukça önemli görünüyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar