KIYMET SARIYILDIZ

KIYMET SARIYILDIZ

Bu kırmızıdan hepimiz sorumluyuz

Aydın daha önce koronavirüs salgınında riskli iller arasında sarı bölgede yer alıyordu. Sarı bölgede yer aldığı için kısıtlamalar da kaldırıldı. Vatandaşlar aylar sonra lokantalara ve kafelere gidebildi. Toplu organizasyonlara katılabildi. Ardından tekrar tablo açıklandı ve kısıtlamalarının kaldırılmasıyla beraber Aydın riskli bölgeler arasında turuncu renge geldi.  Yani Aydın’da risk giderek arttı. Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ve İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz  vatandaşların tedbirlere daha sıkıya uyması için açıklamada bulundu. Dana sonra bizzat kendileri de katılarak esnafı ve vatandaşın tedbirlere uyup uymadığını kontrol etti. Tabi diğer taraftan da oda başkanları esnafın tekrar iş yerlerini kapatmaması için tedbirlere uyması ve gelen müşteriyi de bu konuda uyarması konusunda açıklamada bulundu. 

Peki bunlara rağmen ne mi oldu? Son olarak Türkiye’nin koronavirüs tablosu açıklandı ve Aydın turuncu renkten kırmızıya geçti. Yani Aydın yüksek riskli iller arasındaki yerini aldı. Türkiye’de bulunan yüksek riskli 58 il arasına girerek kısıtlamalara tekrar maruz kaldı. Sokağa çıkma kısıtlandı, hafta sonları tekrar eve kapandık. Her gün süren 21.00 ile 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlamasına devam edilecek. Bir çok konuda yine zamanla yarış hâkline gireceğiz. Riskli bölgelerde yaşanan zamanla yarışa el birliği ile biz de katıldık. 


Peki bu tablodan kim sorumlu? Tek cevabı var bunun. HEPİMİZ.  Hepimiz Aydın’ın riskli bölgeler arasına girmesinden sorumluyuz. Esnaf ve vatandaş olarak el birliği ile riskli iller arasına girdik. Kısıtlamaların kaldırılması ile teması artırdık. Hijyen kurallarına daha az uyduk. Baharın gelmesiyle deyim yerindeyse bir nebze gevşedik.  Ha bir de sokağa çıkanlar, sokağın ve kafelerin kalabalık olmasından şikayetçi oldu. Ama kendisinin sokakta ve kafede olduğunu unuttu. Sokaklar çok kalabalık virüs böyle bulaşır diyenler,  sokaklardan eve giremedi.  Yani bu kırmızından hepimiz sorumluyuz.  Riskli bölgeler arasına girmeyi el birliği ile nasıl başardıysak şimdi el birliği ile tüm tedbirlere uyarak Aydın’ı  mavi renge taşımalıyız. Bu Aydın’ın ekonomisi ve vatandaşların sağlığı için şart.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.