AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

BU NASIL BİR AYMAZLIK, BU NASIL BİR KAFA

A+A-

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs önlemleri kapsamında bilindiği gibi daha önce okullar bir hafta erken tatil edilmiş ve sonrasında da 23 Mart Pazartesi itibarı ile evden eğitim programına geçileceği duyurulmuştu.
Bu duyurunun yapılmasının üzerinden iki hafta, yani 15 gün geçti ve Pazartesi günü evden eğitime başlandı. On beş gündür evde bulunan, eğitimden uzak bulunan öğrenciler tatil sonrası ilk eğitim günlerine başlıyorlardı. 
Yeni neslin hiç de yabancısı olmadığı, internet üzerinden ya da televizyon üzerinden eğitim yapılmaya başlandı. Bakan Selçuk’un açıkladığı gibi ilk ders arası 40 dakika olarak uygulandı. Her şey güzeldi; öğrenciler evden çıkmadan derslerini alabiliyor, eğitimleri aksamıyordu.
Bakanlık eğitimi biraz daha eğlenceli hale getirmek ve çocukları eğitime bağlamak adına sosyal etkinlik saatleri de düşünmüştü. Ama gelin görün ki, ilk gün, sosyal etkinlik saatinde ekranda beliren görüntüler hiç de hoş değildi. Eski Başbakanlar’dan Adnan Menderes’in idamının animasyon şeklinde ekrana gelmesi bir anda şok etkisi yarattı. Hem öğrenciler, hem de veliler üzerinde hiç de olumlu bir etki oluşturmadı bu görüntüler.
Bu animasyonu hazırlayan ve yayınlanması için etkinlik saatine koyan sorumlu bir eğitimci olamaz. Bunun orta okul öğrencilerine gösterilmesini sağlayan eğitimci olamadığı gibi formasyon almış biri de olamaz. Zira hiçbir eğitimci, hiçbir pedagojik formasyon almış bir eğitimci bu tür animasyonların çocuklar izletilmesi için olur veremez.
Ama oldu, tam güzel bir şey yaptık diye düşündüğümüz anda, yine kendini bilmez bir densiz ve siyasal düşüncesini işine karıştıran, eğitimciliğinin önüne alan bir aymaz tarafından çocuklara bu görüntüler izletildi ve güzel yaptığımız işi yine berbat etmeyi becerdik.
Neyse ki, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk önce velilerden ve toplumdan özür diledi bu görüntülerin yayınlanmış olması nedeniyle. Sonra dün de tüm kamuoyuna duyurdu ki, sorumlular hakkında gerekli soruşturma açılmış. Umarım bu animasyonun hazırlanmasına, yayınlanmasına neden olanlar en kısa sürede ortaya çıkarılacak ve en ağır ceza olan meslekten men edilmeleri sağlanacaktır. Görev yerinin değiştirilmesi, kızağa çekilmesi ve benzeri cezalar caydırıcı olmayacaktır. Bu anlayıştaki insanlara ders olması adına MESLEKTEN MEN edilmeleri en doğru karar olacaktır.
KORONA HER ŞEYİN ÖNÜNE GEÇTİ
Mevsim bahar, bahar mevsimi ile birlikte doğa uyanırken larvalardan çıkıp ortalığa yayılmaya başlayan zararlılar da var, sivrisinekler gibi. 
Evet önceliğimiz korona virüs ile mücadele etmek. Bu anlamda belediyelerimiz üzerlerine düşen görevi fazlası ile yerine getiriyor, ya da getirmeye çalışıyorlar. Çabalarını takdir ediyor ve alkışlıyoruz. Ancak mevsim itibarı ile uyanmaya başlayan diğer zararlılarla da mücadelenin ivedilikle başlatılıp yoğun bir biçimde sürdürülmesi gerektiğini de hatırlatmak isterim.
Sivrisinekler henüz larva halinde ve larvadan çıkmak üzere iken eğer etkin bir ilaçlama ve bunlarla mücadele başlatılmaz ise önümüzdeki yaz sezonu sivrisineklerin istilasına uğrama olasılığımız çok yüksek olacaktır. Bir de bu yaratıkların mikrop taşıdıkları da düşünülürse korona virüsü üzerinde ne gibi etkileri, bir başka söylem ile korona virüsünün yayılması noktasında olumsuzlukları olup olmayacağını da bilmiyoruz.
Korona ile mücadele her şeyin önüne geçti ama, sivrisinekler ile mücadeleyi de unutmayalım. Çok geç olmadan ivedilikle Efeler'de ilaçlamalara başlanması gerektiğini düşünüyorum. Umuyorum ki, Efeler Belediyesi'ndeki ilgililer de gerekli hazırlık ve planlamaları yapmışlardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar