Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

BU OLAYDAN DERS ÇIKARALIM

Geçtiğimiz gün genç bir kız aracıyla Efeler ilçesine giderken sulama kanalına uçtu. Araç sürücüsü 22 yaşındaki Ayşegül Aydın'ın hayatını kaybettiğini öğrenince çok üzüldüm.

Çeştepe’de bir markette çalıştığını öğrendiğimiz Ayşegül Aydın, Efeler ilçesi Şahnalı Mahallesinde ikamet ediyordu. Babasının aracıyla her gün işe gidip çalışıyordu. İki gün önce yine babasının arabasıyla yola çıkan genç kız, henüz bilinmeyen bir nedenle Çeştepe Mahallesi Hayvan Pazarı mevkiinde direksiyon hakimiyetini kaybederek araçla kanala uçtu. Olayı gören vatandaşlar polisi, sağlık ekiplerini ve itfaiyeyi arayıp aracı kurtarmalarını istedi. Çok sayıda ekip olay yerine sevk edildi. İtfaiye ekipleri olay yerine geldi aracı vinç yardımıyla kanaldan çıkardılar ama ne görelim sürücü aracın içinde. Herkes şaşırdı kaldı. Emniyet kemeri takılı olan genç kız, araçtan çıkarılıp 112 Acil Sağlık ekipleri tarafından hastaneye sevk edildi. Ama genç kız hastaneye ulaşmadan yolda hayatını kaybettiğini öğrendik.
Her zaman emniyet kemeri takmak can kurtarır derler. Ayşegül Aydın, bir anda dalgınlıkla mı kanala uçtu veya başka bir  şey mi karşısına çıktı bilinmez. Ama kanala uçacağını anladığı anda kendisini belki atmaya zamanı vardı. Korkudan veya heyecandan mıdır bilinmez emniyet kemerini belki açamadığı için kendisini araçtan dışarı atamadı. Araçla birlikte kanala uçtu. 
Olay yerinde canlı yayından izlediğim kadarıyla bir adamın verdiği tepkiyi hiç unutamıyorum. “Ben suya girip çıkartırdım bu saate kadar” sözleri hala kulağımda. Keşke bu tür durumlarda hemen suya girebilecek dalgıç ekipleri olsa aracın kurtarılması beklenmeden içinde kimse var mı yok mu kontrol edilse. Eğer kontrol edilmiş olsaydı belki genç kardeşimiz hayatını kaybetmezdi. Bu tür olaylardan ders çıkarıp en hızlı nasıl kurtarma çalışması yapılabilirin yolları bence aranmalı. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar