AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

BU SOLAN BAHÇEDE BÜLBÜLLERE YER YOK

A+A-

Bugünü yaşarken yarını düşünmek gerekiyor. Bir yandan bugünün sorunu ve dünyanın başına bela olan korona virüs ile mücadele ederken bir yandan da salgın sonrasını da düşünmek gerek. Daha önceki bir yazımda da ifade ettiğim gibi, bugünü kurtarayım derken geleceği ipotek altına almanın da bir anlamı yok.
Bu anlamda baktığımızda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın  NTV yayınında söylediklerine katılmamak elde değil. Ne demişti bir hatırlayalım. "Genel bir yasağın ekonomik maliyeti büyük olur. Virüsün dünyaya maliyeti 3-4 trilyon dolar olacak" 
Evet bugünü kurtarmaya, bugünün sorununu bertaraf etmeye çalışırken yarını ipotek altına almamak gerekiyor. Ancak burada unutulan ya da göz ardı edildiğini düşündüğüm bir nokta var. Elbette ekonomi önemli, ancak insan olmadan ekonominin olmasının da bir anlamı yok. Yani önce insanı yaşatacaksın ki, sonra ekonomi zaten gelişip büyüyecektir. Bir de şu nokta var, sokağa çıkamayan insanların yaşamlarını idame ettirebilecek önlemlerin de alınması gerekiyor. İş yerini kapatan esnafın bugünü zaten bitti, bir de bankalara kredi almaya yönlendirmek geleceklerini ipotek altına almaktan öte ne olabilir ki? Salgın sonrası küçülecek olan ekonomi içerisinde alınacak olan bu kredilerin geri ödemeleri nasıl sağlanabilecek?
BU NE BİÇİM AŞK
Rize’nin Fındıklı ilçesi, gecenin bir vakti bir adam, genci bir kadının karşısına çıkıyor ve kurşun yağmuruna tutturuyor. Ancak görüyor ki, kurşunlar hedefini bulmamış. Bu kez cebinden bıçağını çıkarıyor Gamze Pala isimli genç kadının boğazını keserek öldürüyor.
Peki neden?
Gerekçe aşk. Bu nasıl bir aşk ise, can almaya varacak derecesinde bir aşk ben tanımıyorum. Bu olsa olsa saplantı, bu olsa olsa vahşiliktir. Benim bildiğim aşklarda, benim bildiğim ölümsüz aşklarda can almak yoktur. Tıpkı Ferhat’ın Şirine aşkı gibi, tıpkı Kerem’in Aslı'ya olan aşkları gibidir aşklar. Aşk insanı yemeden, içmeden keser ama insanlıktan çıkarmaz. Hele hele aşık olan bir insan, aşık olduğu insanın aşkına cevap vermemesi nedeni ile onu öldürmez. Seven insan sevdiğini öldürmez, öldüremez. 
KOVİT-19 ABD’Yİ SARSIYOR
Dünya’nın efendiliğine soyunan, dünyanın her yerinde hükümranlık sürmek isteyen Amerika Birleşik Devletleri aslında o kadar da güçlü olmadığını bu salgın ile gözler önüne serdi. Çin’den dünyaya yayılan Kovit-19 salgınında ABD’nin can kayıpları her geçen gün katlanarak ilerliyor. Bir günde 4 bin 918 kişi yaşamını yitiriyor bu virüsten.
Niye böyle oluyor?
Kapitalizmin insana ve insan odaklı yatırımlara bakışından kaynaklı bir durum olarak değerlendiriyorum. Zira ABD’deki sağlık sistemi paran kadar sağlık hizmeti alabilirsin üzerine kurulu bir sistem. Böyle olunca da tedavi masraflarının yüksekliği nedeni ile bir çok insan sağlık kuruluşlarına gidemeden yaşamlarını yitiriyorlar.
Bir başka durum ise; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da ifade ettiği gibi Türkiye’de çok iyi işleyen bir aile hekimliği sisteminin ABD’de bulunmaması ve taramaların hızlı yapılamıyor olması diyebiliriz.
Bu salgın nedeni ile dünyada 144 bin 858 kişi yaşamını yitirdi. Türkiye’de bu rakam bu yazı yayına hazırlandığında toplam bin 643 kişi. ABD’de ise 34 bin 384 kişi olarak belirlendi. Öyle görünüyor ki, bu salgında daha bir çok insanı kaybedeceğiz. Kimini ABD ve bazı ülkelerde olduğu gibi yeterli sağlık hizmetini götüremediğimizden, kimini de bütün çabalara karşın kurtaramadığımızdan.
Bu salgının ortaya koyduğu bir gerçek de; dünya devletleri ve devletleri yönetenler ile o kapitalist düzenin en tepesinde bulunan ülkelerin sosyal devlet kavramını bir kez daha düşünüp kendi ülkelerinde yaşama geçmesi için çaba harcamaları yoluna gidecekleridir. 
Gelin bugünkü yazımızı da bir şarkınız sözleri ile tamamlayalım.
Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok
Bir yer ki sevenler sevilenlerden eser yok
Bezminde kadeh kırdığımız sevgili neden yok
Bir yer ki sevenler sevilenlerden eser yok

Önceki ve Sonraki Yazılar