AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu zor süreçte ateşe körükle gitmeyin

A+A-

Bundan aylar önce ne konuşuyorduk şimdi ne konuşuyoruz. Aylar önce savaşları, şehitleri, ülkeler arasındaki gerginlikleri, Suriyeliler gibi benzeri konuların hepsi geride kaldı. Tüm dünyayı sarsan kornavirüs hayatımızın tam da ortasına gelip kondu. Boşuna denmiyordu her şeyin başı sağlık diye. Herkesin hayatını tehdit eden bu salgın sadece fakir fukaranın değil zengininde derdi. Türk, Alman, Amerikalı, Fransız’ı hiç fark etmiyor söz konusu sağlık olunca her şey bir yana kalıyor ve tüm dünya tedirgin.
 Fakat bu salgının hakkından gelemediği bir konu var. Türkiye’de kutuplaşma olduğu yerde devam etmekten kendini alamıyor. Herkes can derdindeyken herkesin tek telaşı canı ve sağlı iken siyasette malzemesi olmaya devam ediyor. Ortalığı boş bulan ağzına geleni söylüyor. Kendini bilen kesim ise cevap bile vermiyor bu gereksiz polemiklere ve bir yerde sesler kesiliyor.
Birde işin sosyal medya tarafı var tabi ki. İnsanlığın belki en önemli buluşlarından birisi olan sosyal medya mecrası şu aralar boş vakitlerin geçirildiği, can sıkıntısından bol bol birbirine sataşma sahası haline geldi. Sosyal medya klavye aslanlarının oturdukları yerden tüm zırvalamalarını dinlemek zorunda kalmamıza sebep oluyor. Bir şeylere tutunamadığı için herkese sataşan tipler. En büyük silahları ise fitne fesat. Sürekli yalan haber yayarak insanların duygusal olarak endişeye girdiği bu süreci kafasını karıştırarak, bulandırmak için uğraşmaya devam ediyorlar. Rakamlar ortada her akşam resmi olarak verilen bilgiler ortada. Aklı başında insanlar olarak ortalığı panik havası vermek ve huzursuz etmek niye? Tamam bu haberleri yapıp ortaya bomba atanları bir kenara alalım peki bunları paylaşanlara ne demeli. Acaba yaptığınızın farkında mısınız? Hepimizin evinde bu durumdan sıkılmış, yetişkinleri geçtim çocukları var ve bu çocuklar sosyal medya ve internetle her an bir aradalar. Bence bunları yapanların yarısı gerçekten cahillikten diğer yarısı mantıksızlıklarının esiri oluyor. Ancak bunları yaparken yanan ateşi körüklediklerini farkında değiller.
Yapılan tüm tedbirlerin ciddiyetinde olmayıp her şeye bir kulp takıp bu durumun sadece salgın diye adlandırıp alay edip keyif alan tipleri çıkarsan ortaya üç beş laf edemeyecek bununda farkında olun istedim. Dünya ölüyor, insanlık her şeyden önce sağlığı ile imtihan ediliyor. Herkesin kendi canını düşünmekte olduğu bu zamanlarda daha aklı başında davranmalı ve bu günleri de geride bırakacağımızı düşünerek yanıltıcı bilgilere izin vermeyelim. Evde kalın, sağlıkla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar