AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

BUGÜN 24 OCAK, BİR KALEMİN DÜŞTÜĞÜ GÜN

A+A-

Türkiye’nin kara günlerinden biriydi o gün. Ankara’nın beyaza büründüğü ama karanlık güçlerin pusuda olduğu bir gün. Araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’nun katledildiği gündü 24 Ocak 1993 tarihi. 
Selda Bağcan’ın söylediği şarkının sözlerindeki; 
Bir pazar sabahıydı, Ankara kar altında
Zemheri ayazıydı, yaz güneşi koynunda
(Ucuz can pazarıydı kalemim düştü kana, kalemim düştü kana)
Zalımlar pusudaydı bedenim paramparça
(Ucuz can pazarıydı kalemim düştü kana, kalemim düştü kana)
Gibi ucuz bir can pazarıydı kar altındaki Ankara’da yaşanan. Araştırmacı gazeteci Mumcu’nun parçalanmış bedeni metrelerce uzakta kar üzerinde duruyordu. 
Bugün Mumcu’nun katledilişinin, hunharca, canice öldürülüşünün üzerinden 27 yıl geçti. Hala Mumcu’nun katilleri bulunup adalet önüne çıkarılamadı. Hala bu kanlı Pazar sabahının hesabı Adalet önünde sorulamadı. Ama Uğur Mumcu’nun köşe yazılarında yazdığı, kitaplarında altını çizdiği öngörüleri birer birer yaşanıyor. 
Evet bugün 24 Ocak, bundan 27 yıl önce bir bedenin parçalandığı, bir kalemin yere düştüğü bir gün. Bugün 24 Ocak Uğur Mumcu’nun katledildiği gün. 
Uğurlar olsun, uğurlar olsun
Hüzünlü bulutlar yoldaşın olsun
Bir keskin kalem, bir kırık gözlük
Yürekli yiğitlere hatıran olsun 
Işıklar içerisinde yat sevgili Uğur Mumcu..
GAZETELER KAPANIYOR, GAZETELER KÜÇÜLÜYOR
Türkiye’de son yıllarda yaşanan ekonomik krizler, basın üzerindeki çeşitli olumsuzluklar öncelikle Yerel Basın’ın belini büktü. Her ne kadar yaygın basından da yayın hayatına son verenler oldu ise de haber alma ağının kılcal damarları olarak adlandırdığım YEREL BASIN’da kapanan veya el değiştiren gazete sayısı bir hayli fazla.
Bu yıl da yerel basında kayıplar olacağı görünüyor. Eskişehir gibi bir ilde gazeteler sayfa sayılarını azaltarak küçülmeye gidiyor ve buradan maliyetleri düşürüp ayakta kalmayı hedeflemişler. Bu yok olmadan önceki son durak. Bu bilebildiğimiz bir örnek. Anadolu’nun başka kentlerinde, başka illerinde neler yaşanıyor bilinmiyor. Bu ekonomik göstergeler böyle devam ederse yerel gazeteler birer birer kapanacak, yok olacaklar ve sizin sesiniz kesilecek, farkında mısınız?
Bu anlamda Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener sosyal medyada şöyle bir paylaşımda bulundu.
“Ülke ve il genelinde birbiri ardı sıra kapanan ve küçüldükçe küçülen yerel medya bu noktalara gelmişken, basınınızın güzide temsilcileri (!) mum misali günden güne erirken, bayilerden lütfedip 50 kuruşa 1 liraya gazete almıyor, abone olmuyor ve hiçbir şekilde destek olmuyorsunuz ya, merak ediyorum 3-5 yıl sonra derdinizi kime nasıl anlatacaksınız? Haksızlıkları nereden haykıracak, hakkınızı hukukunuzu kiminle arayacaksınız?
24 Temmuz'da söylediğimiz gibi;
SESİMİZİ DUYMAZSANIZ
SESİNİZİ DUYMAZLAR...!”

 

Önceki ve Sonraki Yazılar