( ALPER ŞENDERE) CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın’daki intihar olaylarının araştırılması için Meclis araştırma önergesi verdi. Dünya Sağlık Örgütü’nün depresyon vakalarıyla ilgili açıkladığı son rapora dikkat çeken Bülbül, “Türkiye’de 3 milyon 260 bin 677 kişi depresyondadır. Depresyon kişileri intihara sürükleyen en büyük risk olarak görüldüğü rapora göre, Türkiye'de her 100 bin kişiden 12.6'sı intihar etmektedir. Bu da ülke nüfusu göz önüne alındığında Türkiye'de her yıl yaklaşık 10 bin kişinin intihar ettiğini göstermektedir. TÜİK’in intihar vakalarıyla ilgili kamuoyu ile paylaştığı son veriler ise ne yazık ki 2016 yılına aittir. Bu verilere göre Türkiye’de ölümle sonuçlanan intihar sayısı 3 bin 69 olmuştur. 3 yıl öncesine ait olan bu veri bile yeterince endişe edicidir” ifadelerini kullandı.

NEREDEYSE HER GÜN İNTİHAR VAKASI YAŞANIYOR
Son aylarda Aydın’da yaşanan intihar ve intihar girişimlerini sayılarla ifade eden Bülbül, “Aydın ilinde neredeyse her gün bir intihar vakası yaşanmaktadır. Yaşları 15 ile 40 arasında değişen, farklı sosyo-ekonomik yapıya sahip kişilerin ekonomik sıkıntılar, aile içi bunalım gibi nedenlerle son bir ayda 8 intihar, 22 intihara teşebbüs olmuştur” dedi. Bülbül sayılarla ifade edilen bu konunun insan canı olduğunun unutulmaması gerektiğini ve bir kişinin bile intihara teşebbüs etmesinin son derece önemli olduğunu vurguladı.

TBMM'NİN GÖREVİ ÇIKIŞ YOLU BULMAKTIR
TBMM'nin görevinin, bireyleri bu çaresizliğe iten tüm psiko-sosyal, ekonomik ve toplumsal davranışları inceleyerek nedeni ne olursa olsun bu durumdan çıkış yolları bulmak olduğunu hatırlatan CHP’li vekil, araştırma önergesinde, “Aydın ilinde son aylarda yaşanan intihar vakalarının nedenlerinin tespit edilmesi, toplumsal psikoloji ile bireylerin gündelik yaşamlarını destekleyici politikaların iyileştirilmesi ve yeni politikaların Yüce Meclisimizce belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98’inci İç Tüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ