Bülbül pamuk üreticilerinin sesi oldu

Bülbül pamuk üreticilerinin sesi oldu

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydınlı pamuk üreticilerinin sıkıntılarıyla ilgili açıklama yaptı.

A+A-

(MURAT TAN ) Yüzde 30’u henüz ödenmeyen pamuk primi desteklemelerinin Kurban Bayramı’ndan önce ödenmesi gerektiğini söyleyen CHP’li Bülbül, Ziraat Bankası’nın tarımsal kredi faizlerinin de yüzde 16’dan yüzde 8’e indirilmesi gerektiğini vurguladı. 

Aydınlı 6 bin 877 pamuk üreticisine, prim desteklemelerinin yüzde 30’una karşılık gelen 70 milyon liranın ne zaman yatırılacağı merak konusu oldu. Bu sezon mazot, ilaç ve gübredeki fahiş zam artışı nedeniyle girdi maliyetlerinin önceki yıllara göre çok fazla olduğunu söyleyen CHP Aydın Milletvekili Bülbül, pamuk primi desteklemelerinden kalan 70 milyon liranın bir an önce Aydınlı çiftçilerin hesaplarına yatırılması gerektiğini belirtti. Maliye ve Hazine Bakanlığı’ndan Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesine gereken ödenek çıkartılamadığı için pamuk primi desteklemelerinin aksadığını belirten CHP Aydın Milletvekili Bülbül, pamuk üreticilerinin büyük bir beklenti içerisinde olduğunu kaydetti. 

“BİR AN ÖNCE DESTEKMELER ÖDENMELİDİR”

Maliye ve Hazine Bakanlığı’ndan Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesine bir an önce gereken ödeneğin aktarılarak Aydınlı çiftçilere Kurban Bayramı öncesinde ödeme yapılmasını isteyen CHP Aydın Milletvekili Bülbül, “Kasada para yok. Maliye Bakanlığı aylardır gerekli parayı aktaramıyor. Hal böyleyken çiftçinin mağduriyeti bu ödemenin de aksaması nedeniyle daha da katlanarak artıyor. İlaç, mazot, gübrede girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle çiftçi zorumdayken, çektikleri çileye ödemedeki bu gecikmenin de eklenmesi akıl alır gibi değildir. Yine 6 yıldır Ziraat Bankası’ndan çiftçiye kullandırılan tarımsal kredilerdeki faizde geçtiğimiz süreçte yüzde 8’den yüzde 16’ya yükseldi. Darboğazın içinde olan ve girdi maliyetleri nedeniyle ekonomik sıkıntıları daha da katlanan çiftçilere bu yüzde yüz oranındaki faiz artışı da işkencedir. İktidar bir an önce kalan pamuk primi desteklemelerini ödemeli ve tarımsal kredi faiz oranlarını da yeniden yüzde 8’e düşürmelidir” dedi. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.