Burada çay aşkla demleniyor    

Burada çay aşkla demleniyor    

Aydın’ın Koçarlı ilçesine bağlı Çakırbeyli Mahallesinde yaşayan Evşen ve Murat Özcan çifti birlikte kahvehane işletiyor.  

A+A-

TUĞBA AYDIN'IN ÖZEL HBAERİ - Koçarlı ilçesine bağlı Çakırbeyli Mahallesinde yaşayan 45 yaşındaki Evşen Özcan ve 51 yaşındaki Murat Özcan çifti yıllar sonra kötü durumda olan mahalle kahvehanesini açarak yeniden işletmeye başladılar. Bir memur kızı olarak çocukluğunda Çakırbeyli Mahallesine gelen Evşen Özcan, yıllar sonra tekrar köye yerleşerek eşiyle beraber kahvehane işletmeye başladı. Eşinin babasına ait kahvehaneyi yeniden düzenleyen Evşen ve Murat Özcan çifti, bir takım yenilikler yaparak müşteri kitlesi oluşturdu. Edebiyat Bölümü mezunu Evşen Özcan eşine kahvehanede yardım ederek ev ekonomisine destek oluyor. Giyim tarzından dolayı müşterilerin takdirini kazandığını ifade eden Evşen Özcan, kahvehanede çalışmaya başladığı süreci anlattı. 

sevgiyle-isleyen-kahve-184691-8e9bfeec84553b0235db80a5e848d9d6.jpg

“BABAM BU MAHALLEDE ÖĞRETMENLİK YAPTI”

Küçük bir çocukken babasının tayininin Çakırbeyli Mahallesine çıktığını ifade eden Evşen Özcan; “Normalde kahvede belki hafta arası bir kadın görmeyi yadırgayabilirlerdi ama ben yabancı bir kadın değilim. Benim babam 17 yıl bu mahallede öğretmenlik yaptı. Babamı Aycan hoca diye bilirler. Buradaki mahalleli onun kızı olduğumu bildikleri için beni hiç yadırgamadılar. Hepsi zaten kızım diye baktı bana. Ben 2 yıldır buradayım hiç birinden yanlış bir şey veyahut kahvehanede eşime yardım ettiğim için kötü bir söz duymadım. Çünkü 17 yıl babamı çok sevdiler. Aynı zamanda eşim Murat’ın çok saygın bir ailesi var çok efendi bir adam. Ona çok değer verdikleri, babama değer verdikleri ve de beni tanıdıkları için hiç sıkıntı yaşamadım. Ben evde canım sıkıldığı zaman gelirim buraya otururum kimse de benden çekinmez, bir şey demez” diye belirtti. 

sevgiyle-isleyen-kahve-184691-949a0fc1042045d23b184598f0c8afcf.jpg

Eskiden mahallede kadınların kahvehanede oturmasının garipsendiğini ancak şimdilerde bu durumun ortadan kalktığını söyleyen Evşen Özcan; “Buraya Aydın’dan veya köyden kadınlar oturduğunda bir şey demiyorlar artık. Kahvehanede kadınlar da oturabiliyor. Benim çocukluğumda bu mahallede böyle değildi ama dediğim gibi artık hanımlar da kahvehanede oturabiliyorlar” dedi. 

“SENİN GİBİ BAKIMLI BİR KAHVEHANECİ GÖRMEDİK”

Haftasonu kahvehaneye mahallelinin geldiğini ifade eden Evşen Özcan Pazar günleri bilfiil akşam saatlerine kadar çay ocağında çalıştığını kaydetti. Evşen Özcan;” Çayları ben yapıyorum. Bulaşıkları yıkıyorum kendim özel olarak yaptığım koruk suyu ve yine müşteriler tarafından çok beğenilen ayran yapıyorum. Çok iyi karşılanıyorum ve en çok da söyledikleri şu oluyor; “Senin gibi bakımlı bir kahvehaneci görmedik, sen misin bize bu çayları yapan” diyorlar. Hiç olumsuz bir şey duymadım kimseden. Kimseden niye burada çalışıyor, niye geliyor tarzı hiçbir söz duymadım. Eşim Murat o dengeyi öyle güzel korudu ki yani kimsenin ağzına laf vermeyecek şekilde yaptı. Benim karım geliyorsa benim yanıma geliyor diyerek kimsenin ağzına laf vermedi” dedi.

sevgiyle-isleyen-kahve-184691-695054433b5025746bd8fd9f4be915d5.jpg

“ÇAY OCAĞINA KADAR GELİP TEŞEKKÜR EDİYORLAR"
 Müşterilerden çok övgü aldığını dile getiren Evşen Özcan; “Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe iş yoğun olmaz. Eşim kendi idare edebilir. Hafta arası geldiğimde de genelde ayranı biter ayranını yaparım. Yıkanacak eşyaları alırım, canım sıkılmıştır oturmaya gelirim ya da eşim gel der. Ama Cuma, Cumartesi ve Pazar günü bilfiil çalışıyoruz. Ve emeğimin çok olduğunu biliyorum. Müşteri konusunda çok rolüm olduğunu düşünüyorum.  Ayran konusunda çok övgü alıyorum. Belki insanlara komik gelecektir ama bir gün bir adam eşiyle birlikte mutfağa geldi. Bana yaptığım ayranın tarifini eşime öğretebilir misiniz diye sordu. Hani alt tarafı bir ayran su, yoğurt ve tuz karışımı dersiniz ama benim yaptığım ayran insanlar tarafından çok beğeni alıyor. Sadece ayran içmek için gelenler ya da karşımızdaki parktan ayranın methini duyup içmeye gelen müşterimiz var" dedi. 

sevgiyle-isleyen-kahve-184691-a23a020fea085aef3ae7341421dfb474.jpg 
Evşen Özcan, "Çoğu yerde ticaret usulü ayran yapılır. İnsanlar her türlü içer önüne ne konulursa. Ama kaliteli bir ürün konulduğunda hem vicdani hem de kalite anlamında önemli bir iş yapmış, kazandığım parayı hakkıyla elde etmiş olurum. Mesela ben burada kendi ellerimle koruk suyu yapıp sattım. Herkes karıştırıcıdan geçirir ama ben elimle öğüttüm. Pazar günleri 7 litreye kadar satardım. Gelir sorarlardı nasıl yapıyorsun diye. 25 yıllık ev hanımıyım mutfak tecrübem ve el yatkınlığım var bu işlere. Her şey elimden geliyor” diye konuştu. 

Müşterilerinin kaliteye geldiğini ve bu yüzden dürüstlükten ve kaliteden asla ödün vermediklerini söyleyen Evşen Özcan; “Buradan kazandığımız parayla 3 çocuğumuzun boğazından ekmek geçiriyoruz. O yüzden burada dürüstlükten asla ödün vermeyiz” şeklinde konuştu.  

sevgiyle-isleyen-kahve-184691-b4198886f33260a5ef476748508b4d15.jpg

MAHALLE KAHVEHANESİNDEKİ HAYVANSEVER

Mahalledeki kedileri kahvehanede ve evinin bahçesinde besleyerek bakımını yapan Evşen Özcan sürat yapan araçlardan yakındı. Evşen Özcan; “Ben mahalledeki kedileri besliyorum Tıpkı benim gibi mahallede kedi besleyen insanlar var. Ve sürekli mahalle içinde süratli giden araçlar yüzünden kedilerimiz ölüyor. Geçtiğimiz günlerde yine iki kedime araç çarptı ve kedilerim hayatını kaybetti. Ben artık bu hız yapan araçlara karşı bir yaptırım uygulanmasını istiyorum. Onlar yüzünden kedilerimizi kaybetmek istemiyoruz. Ayrıca kendi imkanlarımız kısıtlı bu yüzden yetkililerden, hayvanseverlerden kedilerimiz için mama yardımında bulunmalarını istiyoruz. Yaşamak ve beslenmek onların da hakkı. Bu kahvehanede onlara da bakıyorum ama ne yazık ki tek başına yeterli imkanım olmuyor” diyerek yetkililerden bu sorunlara çare bulmalarını istedi.  

sevgiyle-isleyen-kahve-184691-bf2a9f729f7646ed163339358b9854e5.jpgsevgiyle-isleyen-kahve-184691-d81c7e1ef65d261dfd9146a5bb45348d.jpgsevgiyle-isleyen-kahve-184691-f5fe92962a83271c7102758ecd9bb3ba.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum