ASUMAN DOKUZLU

ASUMAN DOKUZLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Buruk bir öğretmenler günü kutlaması...

A+A-

   Bir 24 Kasım Öğretmenler günü daha geçti kutlandı, kutladık! Ne güzel kutladık alkışladık! ‘’öğretmenim çok yaşa’’ dedik. Onurlandırdık, sevdik, okşadık öğretmenleri bir günlüğüne. Öğretmen ezik, öğretmen çaresiz, öğretmen kaygılı, endişeli. Bu hale getirildi ülkede öğretmen. Bir ülkenin öğretmenleri eğitimin dışında başka iş düşünüyorsa, düşünmek zorunda, kıt kanaat geçinmek zorunda bırakılıyorsa, ne eğitimden, ne de yetiştirilen öğrencilerden bir verim almak imkânsız. Biz öğretmenlere saygı duymazsak dünya da bize saygı duymaz. Çünkü çocuklar bu vatana laik gelecek yaratamaz.
   Bir öğretmen geleceğe yatırımdır. Bir öğretmen geleceğin teminatıdır. Çocuklarımızın inşaasında en gerekli malzemedir. Olmazsa olmazıdır. HANİ?  Ülkemizde zerre kadar değer görmeyen, sözleşmeli olarak çalışmak zorunda bırakılan, okulda çalışan hizmetli kadar değer verilmeyen öğretmenlerin yetiştirdikleri çocuklardan ne bekliyorsunuz? Çok şey bekliyorsunuz. Çok şey istiyorsunuz. Bunu beklemeye ve istemeye kimsenin hakkı yok! 
  Bir insan düşünün ki, insan yetiştiriyor. İyi insan yetiştirmesini bekliyorsak önce onun iyileştirilmesi gerekir. Ekonomik acıdan rahatlatma sağlamalıyız ki ay sonunu nasıl getireceğim endişesi taşıyan bir insandan nasıl iyi hizmet beklersiniz. Bakın gelişmiş ülkelere, en çok maaşı öğretmenlere ve eğitim sistemine yatırım yaparlar. Bir toplumun gelişmesinde geleceğinde en önemli unsur insan dokusudur. Bir bozulmaya başlarsa o maya bir tutarsa artık geri dönüşü yoktur tıpkı bizim ülkemizdeki gibi. Ne yazık ki bozulan insan dokusunu düzeltmemiz biraz zor görünüyor.
   İnsanlar saygılarını yitirdi birbirlerine karşı. Öğrenciler, öğretmenlerine karşı oldukça lakayt bir tavır sergiliyorlar. Bizler öylesine saygı duyardık ve gösterirdik öğretmenlerimize. Onları gördüğümüzde hemen elimiz düğmelerimize gider elimiz ayağımıza dolaşırdı. Çünkü ailelerimizden öğretmenlerimize saygı gösterilmesi gerektiğini, bunun önemini öğrenmiştik. Sadece biz öğrenciler değil ailelerimiz de çok saygılıydı öğretmenlerimize, öğretmenler de velilere. Şimdi ne oldu böyle bize? Çöken eğitim sistemi içinde kaybolup giden öğretmenler, atanamayıp intihar eden tazecik yeni mezun öğretmenler. 
Bu muydu geleceğe yatırım projesi? 
BENCE GELECEĞİ, BATIRIM PROJESİ

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.