Büyük kongre iptal edilebilir!

Büyük kongre iptal edilebilir!
Söke Tariş Pamuk Kooperatifi'nce, Tariş Pamuk Birliği'nin 18 Ocak'ta gerçekleştirilen olağan genel kurulunda sahte delegelere oy kullandırıldığı yönünde şikayette bulunulması üzerine, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı inceleme başlattı.

Söke Tariş Pamuk Kooperatifi Başkanı İsmail Özer, birliğe bağlı 40 kooperatiften oluşan 104 delegenin 30’unun sahte belgelerle delege yapıldığını tespit ettiklerini, seçimin iptal edilmesi gerektiğini dile getirdi.

"ACİLEN OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULA GİDİLMELİDİR"
Özer, TARİŞ Pamuk Birliği Başkanı Faruk Aydın’ın müfettişleri kendilerinin istediği yönünde ifadeler kullandığını, bunların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Özer, “Bakanlığımızca, bizzat pamuk üretmeyen ancak üzerlerine pamuk yatırılarak delege yapılan kişilerden arındırılmış delegelerle seçime gidilmesi sağlanmalıdır. Pamuk üreticisinin hak ve menfaatlerinin korunması için 18 Ocak’ta yapılan ve bize göre hileli olan genel kurul iptal edilerek acilen olağanüstü genel kurula gidilmelidir” sözlerini kaydetti. Özer, müfettiş incelemelerinin sonuçlanmasını beklediklerini aktardı.

aw183395-01.jpg

"KENDİ KOLTUKLARINI KORUMA TELAŞINDALAR"
Özer, Birlik Başkanı Faruk Aydın ve Başkan Vekili Ali Şimşek’in, üreticinin hak ve menfaatlerini korumaları, sorunların çözümüne dönük adımlar atmaları gerekirken, kendi koltuklarını koruma telaşına kapıldıklarını öne sürdü. Özer, şunları kaydetti: “Birlik Başkanvekili Ali Şimşek’in, kendisine göre kurnazca, mevzuata aykırı uygulamaları ve yönlendirmeleri sonucu, sergiledikleri yönetim şekliyle, Birliği içine soktukları bu çıkmazda, Birlik Başkanı Faruk Aydın’ın basın kuruluşları ve sosyal medyada yayımlanan demecinde, kendi koltuklarını korumak telaşıyla, maalesef taşıdıkları makama yakışmayacak şekilde hareket ettikleri görülmüştür. 4572 Sayılı Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri Hakkında Kanun, 1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu, Birlik ve Kooperatif Ana sözleşme maddelerinde dayanağı olmayan yanlış ve yanıltıcı beyanlarına ayrıntılı bir şekilde önümüzdeki günlerde de kamuoyunun takdirlerine sunulmak üzere cevap verilecektir."

"GÖREVLERİNİ KÖTÜYE KULLANMIŞLARDIR"
"Birlik Genel Kuruluna katılacak kooperatif temsilcilerinin (Delege) sayısı, kooperatiflerden alınan ve doğruluğu Birlik tarafından kontrol edilen veri ve bilgiler dikkate alınarak, Birlik ana sözleşmesinin 22/2 inci maddesinde belirtilen esaslara göre, Birlik ana sözleşmesinin 22/4 üncü maddesine göre Birlikçe hesaplanır" diyen Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliğinin 18 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirilen 2022/2023 İş yılı Olağan Seçimli Genel Kurul toplantısına katılacak Birlik Temsilcilerinin adı, soyadı, eğitim durumları, adresleri, T.C. kimlik no ile temsil ettikleri kooperatifleri gösteren “Ortaklar Listesi” Birlik ana sözleşmesinin 23'üncü maddesi gereği; Birlik Yönetim Kurulunca hazırlanmıştır. Kooperatiflerden alınan ve doğruluğu birlik tarafından kontrol edilmesi gereken 'Ortaklar Listesinin', birlik kayıtlarına uygun ve doğru olarak hazırlanmasından Birlik Yönetim Kurulu sorumludur. Sorumluluklarını layıkıyla yerine getirmeyen başta Birlik Başkanı Faruk Aydın, Başkanvekili Ali Şimşek, Genel Müdür Vekili ve diğer yönetim kurulu üyeleri, görev ve sorumluluklarının gereklerini yerine getirmeyerek görevlerini kötüye kullanmışlardır.”

"KÜLLİYEN YALAN!"
Özer, Birlik Başkanı Faruk Aydın’ın, “Ticaret Bakanlığı soruşturması yok, denetim var. Müfettişleri de biz talep ettik” açıklamasına da yanıt verdi. Aydın'ın açıklamasının ‘Külliyen yalan’ olduğunu savunan Özer, “İnceleme ve soruşturma talebini biz yaptık. Bu yönde çok sayfalı belgeleri ile şikayet dilekçemiz var. Kooperatif ana sözleşmesinin 14/1 ve 14/2 maddelerinde belirtilen şartları taşıyan kooperatifin iştigal konusuna giren pamuk ürününü bizzat üreten 35 delegenin imzası ile Bakanlığımıza iletilmesi sonucu, İnceleme ve soruşturma başlatılmıştır” sözlerini kaydetti.

"MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ"
Özer, genel kurulda oy kullanan delegelerin önemli bir kısmının pamuk üretici olmadığı halde kağıt üzerinde pamuk üreticisi gibi gösterildiğini vurguladı. Bu şekilde siyasi üstünlük ve menfaat temin sağlandığını belirten Özer, açıklamasını şu şekilde tamamladı: "Kooperatifçiliğin amaç ve gelişimine engel, işleyiş ve mevzuata aykırı bu uygulamaları ile hile ve hülle yapıp seçimi kazananların foyalarının ortaya çıkması ve üreticinin hak ve menfaatlerinin korunması için başlattığımız mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Amacımız Birlik ve kooperatiflerimizin önünü açıp kooperatifçiliğimizi geliştirerek, ortaklarımıza hizmete dönük, üretimimizi artırmaya yönelik tedbirleri hayata geçirmek."

Kaynak:İhlas Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.