"Büyük Menderes Nehri kanalizasyona dönüştü"

"Büyük Menderes Nehri kanalizasyona dönüştü"

Aydın'da birçok tarım alanını sulamada kullanılan Büyük Menderes Nehri'nde kirlilik tepki çekti. Dr. Metin Aydın, "Büyük Menderes Nehri’nin geldiği noktaya bakıldığında katı atıkların alındığı ve atıkların taşındığı bir kanalizasyon kanalı haline geldi."

A+A-

GÖKHAN DÜZYOL - Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinden çıkan Uşak, Denizli ve Aydın'dan geçerek Ege Denizi'ne dökülen 584 kilometre uzunluğundaki Büyük Menderes Nehri'nde, kirlilik nedeniyle tehlike çanları çalıyor. Büyük Menderes Nehri’nde yağmurların az yağmasından dolayı sular çekildi.

Suların çekilmesiyle bazı sanayi tesislerinin endüstriyel atıklarını arıtmadan nehre akıttığı iddia edilirken, Büyük Menderes´in Efeler-Çine kara yolu kenarındaki bölümünde kötü koku ve sudaki köpükleşme kirliliği gözler önüne seriyor. Su seviyesinin de oldukça azaldığı nehirde, canlı yaşamı da olumsuz etkileniyor. Nehrin aktığı bölgede yükselen kötü kokular, bölge sakinlerini tedirgin ediyor. Bölgede bir çok kez yapılan haberlere rağmen yetkililer halen daha sessizliğini koruyor.


“BÜYÜK MENDERES NEHRİ KANALİZASYON KANALI HALİNE GELDİ”

Germencik Çevre ve Doğa Derneği Sözcüsü Dr. Metin Aydın, “Biz nasıl Büyük Menderes Nehri yakınlarına bir tane daha jeotermal santrali istemiyorsak, bundan sonra da dere ve çayların üzerine baraj ve göletlerin yapılmasına izin vermemek lazım. Hangi amaçla olursa olsun buna izin verilirse Büyük Menderes Nehri’ndeki kuraklığı çok daha derin bir noktaya getiririz. Ayrıca Büyük Menderes Nehri yakınlarına çok büyük endüstriyel tesisin yapılmasına izin vermememiz gerekiyor. Büyük Menderes Nehri’nde akan suyun kıymetini bilmemiz lazım. Annemizin ak sütü gibi bizi besliyor, bizim var olmamızı sağlıyor. Biz Aydın’da ne yapıyoruz, Büyük Menderes Nehri’ne ihanet ediyoruz. Kokudan şu anda burada duramıyoruz. Suyun üzerinde köpük olan şeyler kimyasal ve biyolojik atıklardır. Arıtma tesisi kesinlikle kimyasal ve biyolojik bir arıtma yapmıyor. Şu anda Büyük Menderes Nehri’nin geldiği noktaya bakıldığında katı atıkların alındığı ve atıkların taşındığı bir kanalizasyon kanalı haline geldi. Bunda herkesin suçu var.” dedi.


“AYDIN’DA TEK SORUN BÜYÜK MENDERES NEHRİ KİRLİLİĞİ VE KURAKLIĞIDIR” 

Çözüm noktasındaki kişilerin artık durmaya hakkı yok” diyen Aydın, “Aydın’da şu anda tek sorun Büyük Menderes Nehri’nin kuraklığı ve kirliliğidir.  Büyük Menderes Nehri’nde kuraklık varsa Aydın ovasında açlık var, fakirlik var, kanser var, hastalık var, ölüm ve göç var. Bizim kaçacak bir yerimiz yok. Bu toprakları nasıl kazandığımızı herkes biliyor. Bu toprakların kıymetini bilmemiz lazım. Görevlerini yerine getirmeyen yetkiler sayesinde bizim bunu kaybetme hakkına sahip olma şansımız yok. Biz bunun hesabını veremeyiz. Ne kendimize ne de bizden sonra gelecek olan nesillere de anlatamayız. Aydın ve Büyük Menderes Nehri’nin kirliliği ve kuruması Türkiye’nin de birinci sorunudur. Sularımıza sahip çıkıp onları korumamız lazım. Annemizin ak sütü gibi bunlara bakmamız lazım. Yoksa yaşam Büyük Menderes Havzası'nda yok” dedi.
buyuk-menderes-nehri-kanalizasyona-donustu-220723-0e7f8edeea753cf1757e5bf2caff943e.jpgbuyuk-menderes-nehri-kanalizasyona-donustu-220723-355e459a8bbed0f1068088df057d039c.jpgbuyuk-menderes-nehri-kanalizasyona-donustu-220723-be185724fc170656355015bc14988917.jpgbuyuk-menderes-nehri-kanalizasyona-donustu-220723-d9f39b2becf8416cf7665ff13191cacd.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.