Büyükşehir meclisinde aşk polemiği

Büyükşehir meclisinde aşk polemiği

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2020 yılı ilk toplantısına, AK Parti Grubu’nun doğal gaz dağıtım şirketi Enerya’dan harç bedellerinin alınmamasıyla ilgili önergesi nedeniyle çıkan gerginlik damga vurdu. 

A+A-

MURAT TAN- Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2020 yılı ilk toplantısı, Özlem Çerçioğlu’nun başkanlığında yapıldı. 29 ana gündem maddesiyle ek gündem maddelerinin de görüşülerek karara bağlandığı toplantıda, AK Parti Grubu Sözcüsü Mehmet Güler’in Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanları dahilinde dağıtım şirketinden ruhsat harcı, teminat, yüzey kaplama ve zemin tamir bedeli, asfalt, parke, hafriyat döküm bedeli gibi her ne ad altında olursa olsun herhangi bir bedel talep edilmemesine ilişkin önergesi tansiyonu yükseltti. 

Söz konusu talebe ilişkin açıklama yapan Başkan Çerçioğlu, “Büyükşehir Belediyesi’nin harçları kaldırma gibi bir yetkisi yok. O zaman şirketlerin verdiği vergileri de kaldıralım. Özel sektörün yaptığı bir işe kamu olarak para harcayamayız. Harcarsak hepimiz toptan savcılığa gideriz” dedi. Toplantıda türlü tartışmaların ardından AK Parti Grubu’nun ilgili önergeyi, Aydın’da doğal gaz olmayan 5 ilçe için dağıtım şirketi üzerinden harçların kaldırılması talebinin çıkarılmasıyla yeniden düzenlenerek meclise tekrardan sunması gerginliği sonlandırdı. 

DENETİM KOMİSYONU SEÇİMİ YAPILDI

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2020 yılı ilk toplantısında imar plan tadilatlarının görüşülmesinin ardından Çakırbeyli Küçüktepe Höyüğü bilimsel kazı çalışmalarına destek olunmasıyla sokak hayvanlarının muayene ve tedavilerinin yapılması ile ilgili Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile işbirliği protokolü yapmak için Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi oy birliğiyle karara bağlandı. Sözleşmeli personel ve başkan danışmanlarına 2020 yılında ödenecek ücretlerle, 2020 yılı Aykome altyapı yaptırım bedelleri, itfaiye ve zabıta personellerine ödenecek ücretler, bir sonraki meclis toplantısında kararlaştırılmak üzere Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Sebze ve meyve toptancı halindeki iş yerlerine ait 2020 yılı hal teminat bedellerinin de görüşüldüğü toplantıda, 2020 Yılı Çalışma Takvimi süresince meclisin tatil yapmaması kararlaştırıldı. Toplantıda ayrıca gizli oylamayla Meclis Denetim Komisyonu üyeleri de belirlendi. Yapılan oylamaya göre Meclis Denetim Komisyonu’na, CHP’den Hasan Yörük, Faik Polat ve Mevlüt Şahinci, AK Parti’den Mustafa Çınar, MHP’dense Mustafa Akkaya seçildi. 

“DAĞITIM ŞİRKETİNDEN BEDEL TALEP ETMEYELİM”

Ana gündem maddelerinin ardından ek gündem maddelerin görüşülmesi geçildi. Ek gündem maddelerinin görüşüldüğü esnada AK Parti Grubu Sözcüsü Mehmet Güler söz alarak, meclise önerge sundu. Güler önergeyle ilgili açıklamasında,  “Aydın genelinde doğal gaz bölgelerinin genişletilmesi doğal gaz verilmemiş olan ilçelerde doğal gazdan faydalanmasını sağlamak maksadıyla ilçe belediye meclislerinden alınan ilçenin doğal gaz dağıtım bölgesine dahil edilmesine ilişkin karara uygun olarak Aydın Büyükşehir Belediye Meclisince karar alınması gerekmektedir. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanları dahilinde dağıtım şirketinden ruhsat harcı, teminat, yüzey kaplama ve zemin tamir bedeli, asfalt, parke, hafriyat döküm bedeli gibi her ne ad altında olursa olsun herhangi bir bedel talep edilmeyeceği ve yüzey kaplamalarına herhangi bir bedel talep edilmeksizin Aydın Büyükşehir Belediye Meclisince karar alınması gerekmektedir. EPDK tarafından talep edilen örnek meclis kararının alınmasını arz ve talep ederiz” dedi. 

“KAMU ZARARI DOĞAR”

Güler’in önergesiyle ilgili açıklama yapan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu, “Bunu yapmak mümkün değildir. Alınacak harçlar yasayla belirlenmiştir. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kafasına göre bu harçları kaldırıp almama yetkisi yoktur. Kamu zararı doğar.  Dağıtım şirketi özel sektördür.Bu boruları döşedi, gaz için paraları da toplayacak. Üstünü de o halde kapayacak. Biz ticari mantıkla da değil hukuk açısından bakıyoruz. Özel sektörün yaptığı bir işe kamu olarak para harcayamayız. Harcarsak hepimiz toptan savcılığa gideriz. Burada önemli olan hukukun ne dediğidir. Kanun koyucu kaplamaları büyükşehir yapsın deseydi yapardık. Burada hiçbir bürokrat bunu imzalamaz, imzalarsa da sonucu bellidir” dedi.
 
“BU HARÇLARI KALDIRAMAYIZ”

AK Parti Grubu’ndan önergenin meclis gündemine alınması ısrarları üzerine konuşan Çerçioğlu, “Bunu gündeme alamayız, geçerliliği yok. Siz harçları kaldırın diyorsunuz. Büyükşehir Belediyesi’nin harçları kaldırma gibi bir yetkisi yok. O zaman şirketlerin verdiği vergileri de kaldıralım. Belediyelerin alma zorunluluğu olan çevre vergilerini de kaldıralım. Biz kanun koyucunun üstünde değiliz. Mecliste bunu oylatmamızın da hiçbir mantığı yok” dedi. AK Parti Grubundan önergenin Hukuk Komisyonuna havale edilmesinin istenmesi üzerine de konuşan Çerçioğlu, “Ben hukuki olarak bu konuyu çok iyi biliyorum. Biz zamanında çok araştırdık, inceledik. Belediyenin alacağı harçlar bellidir. Bu harçların alınmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu harcı kaldıramayız, hal böyleyken niye komisyona gönderelim” dedi. 

ATAY İLE GÜLER ARASINDA ‘AŞK’ POLEMİĞİ 

Toplantıda konuyla ilgili CHP Grubu adına yaptığı konuşmada kamu zararına neden olacağını söyleyen Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’ın, AK Parti Grubu’na yönelik olarak, “Sizin bu isteğinizi ve Enerya’ya olan aşkınızı anlamış değilim” sözleri AK Parti Grubu Sözcüsü Güler ile aralarında kısa süreliğine polemiğe de neden oldu.

Yapılan tartışmaların ardından AK Parti Grubu’nun önergeyi Aydın’daki doğal gaz olmayan 5 ilçe için dağıtım şirketi üzerinden harçların kaldırılması talebinin çıkarılmasıyla yeniden düzenleyerek meclise tekrardan sunması gerginliği sonlandırdı.

buyuksehir-meclisi-gergin-gecti-145095-4cb8cb40fc66f23acba083bbf297374e.jpgbuyuksehir-meclisi-gergin-gecti-145095-1079c1ed5df3464d9cad9d46d3c44d65.jpgbuyuksehir-meclisi-gergin-gecti-145095-bf98f73921f7af4f34d65dcbcb54148a.jpgbuyuksehir-meclisi-gergin-gecti-145095-f8cedc29bf06943757e3b0cdfb88d61f.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.