Büyükşehir meclisinde İmar A.Ş tartışması

Aydın Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı Meclisine, Aydın İmar Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin sermaye artırımı tartışması damga vurdu. 

Aydın Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı Meclisi yapıldı. Haziran ayı oturumuna Başkan Vekili Evrim Karakoz başkanlık etti. Mecliste Aydın İmar Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin  sermaye artırımı maddesine Cumhur İttifakı meclis üyeleri ret oyu kullandı. Sermaye artırımına Cumhur İttifakı meclis üyeleri  karşı çıktı. Grup adına Cumhur İttifakı Grup Sözcüsü Mustafa Arı açıklamada  bulundu. 


“ŞİRKETİ  VİZYONSUZ BİR ŞEKİLDE YÖNETİYORSUNUZ”
İmar A.Ş.’nin sürekli zarar ettiğini vurgulayan Arı, şirketin öngörüsüz olarak yönetildiğini iddia etti. Yaptığı açıklamada Arı, “Şirketin zarar biz yazdırmıyoruz. Toplu taşıma hizmeti karlı bir iş değildir yolcu olsa da olmasa da siz Kuşadası'na Nazilli'ye gidecek yani boşta olsa gidecek. Kamu hizmeti böyle bir şeydir. Bunu yadırgamıyoruz. Yadırgadığımız şey şurası: Birincisi şirket sürekli zarar ettiği halde şirket sürekli birilerini sponsor edilmeye çalışılıyor. 2020 yılında 13 milyar zarar etmiş olan bir şirketi 1 milyon 395 bin lira gibi 3 milyona yakın bir rakamın sadece sponsorluk için harcanmış olması. Bu şirket sizin öz malınız olsa ve zarar ediyor olsa siz yani hayır hasanet için bile biraz tereddüt edersiniz. İkincisi; bir de biz şirket yönetiminin çok hoyratça davrandığını düşünüyoruz gerekçesi de şudur; 16 Haziran 2021 de biz bu şirketin sermayesini 100 milyon liraya çıkarttık. Geçtiğimiz nisan ayında tekrar gündeme geldi bu sermaye artırımı, dediler ki efendim şirketin sermayeye  ihtiyacı var arttırmamız lazım. Biz dedik ki siz 40 milyondan 100 milyona çıkarttınız.  Bu kadar zaman geçti, şirket zarar ediyor, siz sponsorluklara devam ediyorsunuz.  Biz buna onay vermiyoruz. Siz zararı azaltıcı hiçbir tedbir almadan sürekli sermayeyi arttırmanın yoluna gidiyorsunuz. Biz bunu onaylamıyoruz dedik. Oy çokluğu ile geçirdiler. 185 milyon oldu. Üstünden daha 2 ay geçti nisan ayı meclis toplantısında 185 milyona çıkan sermaye iki ayda ister mazot fiyatıyla açıklayın neyle açıklarsanız açıklayın bu sermaye bu kadar artmış olamaz. Yani iki ay sonra gelmiş 225 yapacağız.  Şimdi bende diyorum ki siz bu şirketi hoyratça, sorumsuz, öngörüsüz, vizyonsuz bir şekilde yönetiyorsunuz. dedi. 

 

"VATANDAŞIMIZI TAŞIMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
Arı'nın  ardından açıklamada bulunan Karakoz, yapılan sermaye nedeninin ekonomik durum olduğunu ifade etti.  Karakoz açıklamasında, "Biliyorsunuz ki İmar A.Ş. toplu taşıma hizmetlerini  yürütüyor. Toplu taşıma bir kamu hizmetidir. Bu işi yapan bütün belediyelerin zararda olduğunu biliyoruz. Diyorlar ki geçen sene Haziran ayında sermayeyi artırdık. Bu Haziran ayında da artırıyoruz. Niye artırıyoruz açıklayayım.  2021 yılının Haziran ayında mazot 6 lira 39 kuruştu. Şu anda 29 lira benzine sadece bir yıl içerisinde yüzde 335 zam gelmiş. Lastiği, aküye, yağa aynı şekilde zam gelmiş. Aydın Büyükşehir Belediyesi olarak zarar da etsek biz vatandaşımızı  taşımaya devam edeceğiz. Zamlar devam ederse biz de mecburen sermaye artırımına devam edeceğiz. Bu bizim öngörüsüzlüğümüzle alakalı değil. Bu tamamen ekonominin gidişatıyla ilgili" ifadelerini  kullandı.

İzlenme: 229

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar