Büyükşehir Meclisi’nden Denizli’deki depremzedelere destek

Büyükşehir Meclisi’nden Denizli’deki depremzedelere destek

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısının ilk oturumunda, geçtiğimiz ay deprem nedeniyle hasar gören Bozkurt Belediyesi’ne depremzedeler için konteynır ev ile meclis üyelerinin Eylül ayı huzur haklarının bağışlanılması kararlaştırıldı.

A+A-

MURAT TAN - 8 Ağustos’ta meydana gelen 6 şiddetindeki deprem Denizli’nin Bozkurt ve Çardak İlçesi’ni vurdu. Deprem sonrasında artçılar devam ederken, Bozkurt’ta 363 adet bina kullanılamaz hale geldi. Bozkurt’ta yaşanan deprem sonrası harekete geçen CHP’li Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik’in yardım çağrısına, Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi de kayıtsız kalmadı. Özlem Çerçioğlu’nun başkanlığında toplanan Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısının ilk oturumuna konuk olarak katılarak meclis üyelerine yardım çağrısında bulunan Bozkurt Belediye Başkanı Çelik’in konteynır ev talebiyle ilgili önergesi, oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıda ayrıca MHP’li Aydın Büyükşehir ve İncirliova Belediye Meclis Üyesi Şevki Can’ın teklifi üzerine, meclis üyelerinin Eylül ayı huzur haklarının da oybirliğiyle depremzedelere bağışlanılması kararlaştırıldı. 

“363 BİNAMIZ YERLE BİR OLDU”

Konuk olduğu toplantıda Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerinden yardım isteyen Çelik, “8 Ağustos’ta malumunuz şiddeti 6 olan ama yıkıcı şiddeti 8.5’i bulan bir depremle ve afetle karşı karşıya kaldık. Sevindirici bir durum şudur ki can kaybımız yok. 80’e yakın yaralımızın tedavisi bitti. Son tespitler 363 tane binamız yerle bir oldu. İlk önce deprem olur olmaz devletimizin de ilgisine mazhar olduk. 15 gün sonra yerel yönetimle vatandaş baş başa kaldı. Küçük bütçeli bir belediyenin başkanı olarak ben de yollara düştüm. Belediyeler Birliği Başkanı Gaziantep Belediye Başkanımız Fatma Şahin’den başlamak üzere yüce gönüllü başkanımız Özlem Çerçioğlu’na da geldim. Ben belediyemize yardım istemiyorum. Şu anda belediye binamız yok. Karınca kaderince konteynırlarda hizmet etmekteyiz. Belediye binamızı İzmir Büyükşehir Belediyesi yapacak” dedi. 

KONTEYNIR YARDIMI KABUL EDİLDİ

“Sizlerden talebim şudur; 100 tane aylık geliri bin liranın altında olan vatandaşlarımıza ev yapmak durumundayız” diyen Bozkurt Belediye Başkanı Çelik, “Benim ilçem rakımı 950 olan bir ilçe ve karasal iklime sahibiz. 2 ay içinde vatandaşlarımızın huzur ve refahını sağlamakla mükellefiz. Yüce meclisinizden talebim bu konuda yardımınızdır. Şu anda 100 aile çadırlarda kalıyor. Gündüz onları evlerinin avlusuna ve bahçesine götürüyoruz, akşamları çadırda kalıyorlar” dedi. Çelik’in bu sözleri üzerine meclis üyelerine bilgilendirmede bulunan Başkan Çerçioğlu, “Ben Sayın Başkan ile konuştum. 100 tane çok ihtiyacı olan aile var ve çadırda kalıyorlar. Sayın Başkanımızın şöyle bir teklifi var; şöyle bir kampanya başlatmak istiyoruz. Buradaki çok değerli belediye başkanlarımızın bütçeleri ve meclislerinde aldığı karar doğrultusunda TOKİ bu evleri yapıncaya kadar konteynır göndererek, amacımız vatandaşlarımızı karda, kışta soğuktan kurtarmaktır” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından konteynır ev satın alınması ilgili önerge meclis üyelerince oy birliğiyle kabul edildi. Önergeyle ilgili konuşan Çerçioğlu, “Türkiye’de ve Aydın’daki belediye başkanlarımız da çadırda yaşayan bu vatandaşlarımıza destek olursa ayrıca memnun oluruz” diye konuştu. 

Ardından söz konusu önerge, Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilirken, MHP’li Aydın Büyükşehir ve İncirliova Belediye Meclis Üyesi Şevki Can’ın teklifi üzerine, meclis üyelerinin Eylül ayı huzur haklarının da oybirliğiyle depremzedelere bağışlanılması kararlaştırıldı. Alınan her iki karardan ötürü meclis üyelerine teşekkür eden Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, tüm meclis üyelerini ilçesine davet etti. 

Bozkurt Belediye Başkan Birsen Çelik

buyuksehir-meclisinden-denizlideki-depremzedelere-destek-126310-ecb3f4be9246fad2c2fcc5074a767a06.jpgbuyuksehir-meclisinden-denizlideki-depremzedelere-destek-126310-60921e2c7a2104669e9ba9cf703d237a.jpegbuyuksehir-meclisinden-denizlideki-depremzedelere-destek-126310-7a90d12f30d9ec057b7ce58e05b55307.jpgbuyuksehir-meclisinden-denizlideki-depremzedelere-destek-126310-3dde141a46d8a88de5b645e026b78d7e.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.