Büyükşehir'in yat limanı projesine itiraz ettiler

Büyükşehir'in yat limanı projesine itiraz ettiler

GÜZELÇAMLI 'DA PLANLANAN YAT LİMANI PROJESİNE KARŞI ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞA YÖNELİK DAVA SÜRECİ BAŞLATILDI

A+A-

(EKREM KESER)

Güzelçamlı Balıkçı Barınağının kapasitesinin artırılması ve büyük tekneler ile feribotların yanaşabilmesi amacıyla, yeni bir Yat Limanı yapılması için çalışmalar yürüten Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin projesine onay veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yönelik olarak , Kuşadası'nda gönüllü çalışan çevre örgütlerinin temsilcileri tarafından dava açılarak, hukuki süreç başlatıldı.
Güzelçamlı'da yaşayan gönüllü çevreciler tarafından iptali istenen Yat Limanı projesi ile ilgili dava dilekçesinde, aşağıdaki gerekçeler dile getirildi:

" Söz konusu projenin Anayasanın 17. ve 50. maddesine, Çevre Kanununun 10. maddesi ile Anayasanın 90. maddesi ışığında "uluslararası çevre koruma sözleşmeleri" gereğince hukuka aykırı olduğu ortada olup, sonuç olarak dip taraması, dolgu alanı, dalgakıran inşası gibi faaliyetlerin hassas eko sistemlerden olan kıyı eko sisteminde geri dönüşü olmayacak etkilere neden olması kaçınılmazdır" denildi.

Yat Limanının doğaya ve çevreye geri dönüşü olmayan zararlar vereceği görüşünde olan çevre gönüllüleri, projenin iptali için her alanda mücadele vermeye kararlı olduklarını ifade etti.

Güzelçamlı'da yapılması planlanan Yat Limanı projesi için iptal davası açan Avukat Mehmet Bülent Tokuçoğlu Milli Park'ı da çok yakından ilgilendiren, büyük bir çevre sorunu yaratacak ve gelecek nesilleri olumsuz etkileyecek söz konusu projeye karşı hukuk mücadelesi başlattıklarını ifade ederek, kamuoyunun duyarlı olmasını istedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.