Çam Fıstığı Coğrafi İşaretine katkı 

Çam Fıstığı Coğrafi İşaretine katkı 

ADÜ Ziraat Fakültesi, Aydın Çam Fıstığının coğrafi işaret almasına katkıda bulundu.  

A+A-

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi, Aydın’da üretimi yapılan tarım ürünlerinin coğrafi olarak işaretlenmesinde önemli katkılar sağlamaya devam ediyor. “Aydın Kestanesi’, “Aydın Memecik Zeytin Yağı’ ve “Aydın Memecik Zeytini” coğrafi tescillerinden sonra   “Aydın Çam Fıstığı” üç aylık itiraz sürecinden sonra coğrafi işaret belgesi alacak.

Aydın Ticaret Borsası (ATB) tarafından 19 Haziran 2019 tarihinde müracaatı yapılarak koruma altına alınan Aydın Çam Fıstığı’nın, Türk Patent ve Marka Kurumu ve ilgili kurumlar nezdinde incelenmesinin ardından coğrafi işaret başvurusu, Türk Patent Kurumu Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayımlandı.

DOKTORA TEZİ VERİLERİ ESAS ALINDI

ATB tarafından coğrafi işaret başvurusuna esas olmak üzere, dosya hazırlanmasında Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünden Dr. Burak Erdem Algül’ün doktora tezinin verileri esas alındı. Bu süreçte ATB Genel Sekreteri Neslihan Duymaz ile borsa çalışanları Seren Selvi, Cansu Başaran Caner, Cansu Karabulut ile Marka Danışmanı Huriye Özener’in katkıları ile bülten yayınlandı. ATB tarafından yapılan başvuruya herhangi bir itiraz olmaması durumunda “Aydın Çam Fıstğı” üç ay sonra coğrafi işaret belgesini alacak.

Aydın’ın önemli ürünleri olan Aydın Kestanesi (TR ve AB) ile Aydın Memecik Zeytinyağı ve Aydın Memecik Zeytininin de Aydın Ticaret Borsası tarafından başvurusunun yapıldığını ve Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü katkıları ile coğrafi işaretlerin alınmasına destek sağlandığını belirten Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. İbrahim Gençsoylu, Aydın’da üretimi yapılan tarım ürünlerinin önemine vurgu yaptı. Aydın tarımına katkı sunmaya  devam edeceklerini belirten  Prof. Dr. Gençsoylu, başta Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur ve yönetim kurulu üyeleri olmak üzere Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Öğretim Üyelerine ve bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür etti.

“5 YIL SONUNDA KABUL GÖRDÜ”
Gençsoylu,  ADÜ Sınai Haklar Destek Birimi ile Aydın Ticaret Borsası iş birliği ve Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünden Prof. Dr. Engin Ertan’ın desteğiyle “Aydın Kestanesi” için coğrafi işaret alınması amacıyla Türk Patent Enstitüsü’ne 7 Aralık 2010 tarihinde başvuru yapıldığını belirterek; “Resmi Gazete’de yayınlanarak “Aydın Kestanesi” menşe adı olarak tescil edildi.   Türk Patent ve Marka kurumundan sonra ise Aydın Kestanesi coğrafi işaret başvurusu için Avrupa Birliği süreci başlatıldı.   Aydın Ticaret Borsası tarafından Avrupa Birliğine yapılan başvuru da  5 yıl sonunda kabul gördü ve  24 Eylül 2020 tarihinde Avrupa Komisyonu Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak PDO-TR-1362 numarası ile Aydın Kestanesi tescil edildi” dedi. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.