Çamarası Muhtarı, bir dönem daha yetki istedi

Çamarası Muhtarı, bir dönem daha yetki istedi

Karacasu’nun en değerli kültür varlıklarından olup 35 yıldır turizme açılmayı bekleyen Sırtlanini Mağarasının bulunduğu 115 seçmeni olan Çamarası Mahallesinin Muhtarı Yusuf Sevim, bir dönem daha seçmenden yetki istedi.

A+A-

(GÜLAY ÖZTEKİN) Sevim, mahalle sakinleri için hayati önem taşıyan kapalı devre damlama sistemi ve Sırtlanini Mağarasının turizme kazandırılması hedefleri arasında olup “Sırtlanini mağarasının turizme açılmasını görmeye ömrüm yeter mi? bilmem” dedi.

Çamarası Mahallesinin sevilen muhtarı evli ve 3 çocuk babası 44 yaşındaki Yusuf Sevim, 5 yıllık muhtarlık yaptığı dönemde önemli hizmetlere imza attı. Yıllardır kanayan yara haline gelen köylülere tapularını kavuşturan Muhtar Sevim, doğaseverlere rehberlik etmesiyle de adından sıkça söz ettirdi. Sarkıt ve dikitlerden oluşan Türkiye’nin en büyük mağaralarından biri olup tüm çabalara rağmen 35 yıldır turizme kazandırılamayan Sırtlanini mağarasına gelen ziyaretçilere yol gösterip mağarayı gezdiren Sevim, “Yıllardır mağarada sayısız turist gezdirdim.  Belki 500 kere girip çıktım. Çocukluğumuz mağarada geçti. Gözüm kapalı bilirim her yerini. Onca yıl turizme açılması için verdiğimiz çabalar sonuçsuz kaldı” dedi. 
SIRTLANİNİ MAĞARASINI TURİZME AÇMAK EN BÜYÜK HEDEFİ
Yolu ve ışıklandırması olmadığı gibi 4 metre sürünerek girilen mağaraya gözü kapalı gezdiren muhtar Sevim, “Ömrüm yeter mi? bilmiyorum ama mağaranın turizme açılması için gayret sarf etmeye devam edeceğim. Sayısız kaymakam, sayısız vali gördük. Her birine dosya sunup turizme açılması için çaba sarf ettik. Vali Erol Ayyıldız döneminde GEKA’ya proje sunduk ve tam onaylanacağı sırada vali İzmir’e atanınca projede öylece kaldı. Her gelen el attı ama hiçbir sonuç elde edemedik. Bütün çabalarımız boşa çıktı” dedi.

BÜYÜKŞEHİR KARACASU’DA İLK SONDAJI ÇAMARASI’NA ÇAKTI
Sevim, sıcak asfalttan, parke taşına, çocuk oyun parkından cemiyet yerinin yenilenmesine, Atatürk büstü, Muhtarlık hizmet binasına varana dek pek çok hizmetin mahallesine kavuşturduğunu söyledi. Yaptığı en önemli hizmetleri arasında Büyükşehir belediyesinin Karacasu’da açtığı ilk sondaj kuyusu olduğunu vurgu yapan Sevim, “Büyükşehir belediyesi ilk kez Karacasu’da Çamarası mahallesinde sondaj çaktı. Saniyede 40 litre, günde 400 ton kapasiteli sulama sondajı hazır. Önümüzdeki dönem DSİ kanalıyla yapılacak 2 ayrı sondaj kuyusu daha açtırıp arazilere kapalı devre damlama sulama sistemini hayata geçirerek çiftçilerin sulama sorununu kökten çözmeyi hedefliyorum” diye konuştu.   
MAHALLE SAKİNLERİ TAPULARINA KAVUŞTU
Bir diğer konu ise yıllardır mahalle sakinlerinin kanayan yarası haline gelen orman arazisi vasfındaki 2 bin 500 dönüm arazi 2B kapsamına alınarak halka tapularının dağıtıldığını kaydeden Sevim, yaptığı hizmetleri şöyle sıraladı: “Ayrıca EK-8 kapsamında tapusuz 11 evin ölçümleri yapıldı, bilirkişiler tarafından. Hazine itiraz etti. Hazineyi mahkemeye verdik. Mahkeme lehimize karar verdi. Bunun üzerine Hazine mahkeme kararına temyiz etti. Temyiz kararı şu anda Yargıtay’da olup kararın lehimize sonuçlanmasını bekliyoruz. Öte yandan Çamarası-Nargedik arası 2 kilometre yolun asfaltlanması, Geyre arasındaki 10 kilometre kapalı orman yolunun asfaltlanması önümüzdeki dönem yapacaklarımız arasında olup mahalleme hizmet getirmeyi kendime bir borç bildim.”
Sevim, mahalle sakinleri bir dönem daha yetki verirse yarım kalan projelerini tamamlayıp yeni projelerle mahalleye hizmet getirmeye devam edeceğini söyledi. 

sevimin-en-buyuk-hedefi-sirtlanini-magarasi-turizme-kazandirmak-92060-45b460fdaccbe547a0bf123373282ae6.jpgsevimin-en-buyuk-hedefi-sirtlanini-magarasi-turizme-kazandirmak-92060-951b57ab403eeab5660b05049dad48ed.jpgsevimin-en-buyuk-hedefi-sirtlanini-magarasi-turizme-kazandirmak-92060-ab05e23720ad092c0a6782748a2c70f4.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.