Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

ÇAY

ÇAY

Çay bizlerin vazgeçemediği bir içecektir. En azından benim iki kişi yan yana gelse çay pişirip içilir. Hoş sohbetlerin başı çaydır. Nasıldır bilmem kışın ısıtır, yazın serinletir. Öyle güzel bir içecektir. Bazılarına göre zararlı olsa da bana göre vazgeçemediğim içecektir. 
Çayın nasıl pişirildiği çok önemlidir çünkü güzel olmayan kıvamına göre pişirilmeyen çay ne tat verir ne sohbet. Şöyle bir araştırma yaptım; güzel çay nasıl demlenir?
Çay öncelikle kaliteli olmalıdır. Soğuk suyu çaydanlığa alıyoruz. Misafirin sayısına göre 3 yada 4 kaşık çayı demliğe ekliyoruz. Demliğe eklediğimiz çayın üzerine biraz su ekleyip iyice çalkalayıp ıslattıktan sonra süzme işlemi yapmalıyız ki. Çayın içindeki toz çıksın. Bir nevi çayı yıkıyoruz. Daha sonra çaydanlıktaki su ateşin üzerinde kaynarken demlikteki ıslak çayda buharla beraber kendini bırakmaya başlayacaktır. Su kaynadığında suyu yavaş yavaş demliğe ekleyip dinlenmeye bırakmalıyız. Çayı yıkamamız ve nemli bir şekilde bırakmamız bize mis gibi bir çay tadı verecektir. Denemenizi ve tatmanızı tavsiye ederim. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR